fulltext
klíčová slova
a  b  c  d  e  f  g  h  i  j  k  l  m  n  o  p  q  r  s  t  u  v  w  x  y  z 



model v měřítku cca 1:30

SEET

(Koncept)

Krystof Pesek

KONCEPT

Pojmenování projektu SEET je slovní hříčkou mezi anglickým slovním spojením „to SEE IT“ a slovem „SEED“. Nově vzniklé slovo označuje okamžik v lidském vnímání , kdy pozorovatel při sledování zdánlivě nepravidelného (chaotického) pohybu rozpoznává určitou pravidelnost (srozumitelnost). Celý projekt se zaměřuje právě na tento okamžik. Jeho účelem bude za pomoci jednoduchého technologického řešení, formou instalace ve volném prostoru, tento okamžik sprostředkovat pozornému návštěvníkovi. Objekt samotný bude využívat kapalného média s vysokou viskozitou k udržení jemných aluminiových částic v prostoru. Jejich pohyb pak bude vymezen mezi dva válce, vnitřní - rotující kolem osy Z, vnější – statický. Rychlost pohybu vitřního válce bude v závislosti na vzdálenosti pozorovatele od objektu plynule regulována. V ideálním případě by měla vzniknout intuitivní interakce mezi objektem a divákem. Z dosavadních experimentů na zmenšených modelech vyplývá, že změna rychlosti rotace výrazně ovlivňuje uspořádání částic, které v jistých fázích prochází jinými uspořádáními, z nichž některé jsou vizuálně velmi efektní, jiné působí naopak velice nesrozumitelně. Výsledkem vlivu návštěvníka na objekt (objektu na návštěvníka???) by měl být druh komunikace, která povede k ustálení jisté vzájemné konstalace, ve které pozorovatel shledá objekt za interpretovatelný, ze které bude schopen „číst“, pro něj dříve chaotický řád… dosáhne bodu „SEET“.

HW

Soustava dvou válců – plast nebo sklo v rozměrech cca r50 cm x 210cm a r45cm x 200cm
Elektromotor – požadavek na výkon bude záviset na hustotě kapaliny, v ideálním případě by měl zvládnout při max. otáčkách 3-5 ot/vt.
Řídící prvek – programovatelný mikročip atmega8 - Arduino + „převod“(?) z 0 – 5v na 0 – 24V (?220V)
Senzor na měření vzdálenosti – zřejmě ultrazvuk (? případně vid tracking + CPU)
Jemné nekorodující kovové částečky – nejlépe hliník
Kapalina jako nosné médium – zřejmě olej – zatím testováno v menším měřítku na vodě

...

Klíčové u tohoto projektu bude zřejmě přesná konstrukce pohyblivých částí.. hlavně perfektní vycentrování rotace vnitřního válce (problém alá poloprázdná pračka - každá odchylka dělá v částicích zmatek), dále těsnění vzdorné množství kapaliny, chod motoru by měl být také co nejméně hlučný – nejlépe neslyšitelný, to znamená případné odhlučnění.

...

Projekt je otevřen novým nápadům, kdokoli kdo by se chtěl nějakou formou zúčastnit bude vítán.

Kryštof Pešek


Neznámý uživatel. Nelze přidávat komentáře