23/02/2012 (do 11/03) 18:00 tranzitdisplay (Praha)
přidal tranzitdisplay
Ateliér Banja Luka vznikl jako spontánní seskupení širšího okruhu osob z Fakulty výtvarných umění v Brně a externích účastníků.
Jako pracovní tým umělců a teoretiků si za svůj hlavní cíl předsevzal prozkoumat možné modely kolektivní tvorby.
07/03/2012 13:00 DigiLab AVU (Praha)
přidal digilab
Prof. Vladimír Just se ve své přednášce v rámci Semináře doktorandů AVU zaměří na jazykový smog ve výtvarném umění. Autor především zkoumal kratší eseje, recenze a kritiku v periodikách jako je Respekt, Flash Art, čtrnáctideník Ateliér, Umělec, Art & Antique. Artalk.cz a insider choise Artmap.cz.
22/02/2012 Boro (Brno)
přidal ava
Koncert v rámci Exitab Tour In The Dark představí debutové album Jonatána Pastirčáka aka Pjoniho, známého také z působení ve dvojiciInk Midget & Pjoni.
27/02/2012 (do 23/03) Galerie K4 (Praha)
přidal galeriek4
Skupina „CO?“ vznikla na základě přátelských vazeb jednotlivých členů a nespojuje ji tedy ani tak společný výtvarný jazyk nebo program jako spíš potřeba komunikace a vzájemné reflexe tvůrčího směřování. Společně skupina vystavuje od roku 2008 a v současné době má osm členů, z nichž v K4 vystavuje sedm. Všichni členové vycházeli ze studia kresby a malby, které se většina z nich věnuje aktivně i dnes, souběžně ale pracují i s dalšími uměleckými prostředky, především s médiem fotografie a to jak na rovině dokumentace, tak konečného artefaktu.
V rámci vernisáže vystoupí divadelní soubor Podpultovka s představením Zero.
28/02/2012 (do 08/03) 18:00 Galerie AVU (Praha)
přidal blaniq
Matěj Smrkovský, David Helán, Lukáš Válka, David Hřivňacký vystavují postprodukci obrazu aneb chápání obrazu v různých nových přístupech.
29/02/2012 (do 11/03) 18:00 Galerie NF (Ústí nad Labem)
přidal galerie nf
Jiří Bartůněk / Martin Mrázik / Luděk Prošek
23/02/2012 (do 31/03) 18:00 Prinz Prager Gallery (Praha)
přidal prinz prager
V pořadí třináctá výstava pořádaná pražskou Prinz Prager Gallery představuje jako hosta slovenského umělce Viktora Freša. Kurátorem výstavy je Martin Dostál.
V čase rozšířené postprodukce představuje Viktor Frešo, slovenský umělec mladší střední generace, známý i z Prahy díky zdejšímu akademickému školení v ateliérech Vladimíra Skrepla a Michala Bielického, vzácnou výjimku. Ne že by vysoce zvládnutá postprodukce nebyla doménou jeho tvorby, je však založená na daleko širším kontextu strategií a významů, než bývá racionálně obvyklé. Základním tématem pohybu Viktora Freša na scéně umění je zkoumání jeho obecných etymologických a narativních vlastností, dohledávání jeho smyslu, auratičnosti a jiskřivě počátečních tvořivých substancí, teprve po té ho zajímá strategie vlastní tvorby. V tomto smyslu je Frešo svým způsobem romantický umělec. Vzhledem ke svému nepokojnému temperamentu a výlučnému performativnímu nadání vnímá svá umělecká vystoupení jako svého druhu eventy, jako gesta, které mají svůj vybraně estetický kánon a význam, jsou však v prvé řadě událostí, akcí, performancí. I pevně postavená výstava s precizně vycizelizovanými objekty je aktivní a proměnnou událostí, respektive pobídkou ji jako takovou vnímat. Výstava je svého druhu zastavením v určitém bodě tvořivé produkce. Odtud se logicky odvíjí mediální a „materiální“ rozptyl Frešových artefaktů, u nichž je začasto patrná mentální či potenciální motoričnost, případně zachycení bodu jistého dějového zlomu. Frešova díla se totiž svým způsobem dějí, mají svůj příběh, respektive s ním počítají. Cítíme, či si můžeme představovat to, co se dělo před vznikem a při vzniku díla, stejně tak ovšem se dějí události kolem artefaktů i po jejich vytvoření a vystavení. Se vším Frešo počítá, umění je součást hry života.
Je ovšem zajímavé, jak samotné Frešovy umělecké práce bývají navzdory jejich proměnlivé potencialitě přesně konstruované, vypointované a vtipné. Jestliže se v posledních letech vizuálně prosadil zejména objekty, vybavenými různými kolečky, čímž uvolňuje až hravou nonsensnost svého uměleckého výrazu a zároveň atakuje hranice konstruktivní a konceptuální práce, zcela suverénně pracuje i nadále v hájemství postprodukce. Ideálním příkladem budiž titulní práce pražské výstavy, kterou je úředně prezidentská fotografie Václava Havla se svatozáří. Víceméně mu zde opět jde o mnohovýznamovou performativnost. Odkazem k Havlovi prezentuje několikanásobnou osobní reakci jak na samotnou osobu svého času česko-slovenského státníka, tak i na společenské konotace s ním spojené, včetně jeho umělecké balzamizace. V této souvislosti nemohu neuvést, že v pražském Národním divadle je už velmi krátce po jeho úmrtí umístěna bronzová, poměrně nepovedená, busta tohoto dramatika a státníka v hájemství největších českých osobností. Za zmínku stojí určitě popiska pod Frešovou Havlovou fotografií, která nese označení „Prezident Československej socialistickej republiky“ a ovšem umělcův výrazný „podpis“. Lehká provokativnost je pak to, co zdobí moderní umělecký projev už přinejmenším od dob již zmíněného romantismu, a která je přirozená, příjemná, nutná a plodná i u Frešova vizuálního konání.
23/02/2012 (do 24/02) NoD (Praha)
přidal nod
Šílenec nebo vysoce inteligentní manipulátor? I po třiceti letech je Charles Manson ve středu pozornosti.
29/02/2012 19:00 Fotograf Galley (Praha)
přidal fotografnet
Jaké důvody mohou vést umělce ke zpodobňování určitého místa?
Motivy a motivace umělců při zpracovávání opakujícího se námětu stejného místa. Umělecké dílo jako umělecký prostor.
Přednáška Ondřeje Horáka.
09/03/2012 (do 10/03) 22:00 Final Club (Praha)
přidal pioneer
Osmá Pionýrská noc v pátek 9. března ve stylu mužného sportovního zápolení (vizuální složka toho bude důkazem)
28/02/2012 (do 06/04) 18:00 m.odla (Praha)
přidal duiome
Další z originálních výstupů v galerii m.odla. Tentokrát půjde o zrcadlení, cestovní vášně a propojení. S tombolou.
07/03/2012 20:00 NoD (Praha)
přidal nod
Představení podle oblíbeného filmu S.K.R.Z. Ten název něco znamenal, ale zapomněli jsme co. Je to sci-fi. Jsme v rukách jediného člověka, který by nás měl zachránit. Stojíme tu a sledujeme konec světa. Leháme si a sledujeme konec světa.
27/02/2012 (do 11/03) 18:00 MeetFactory (Praha)
přidal umlaut
Britská videoumělkyně sleduje rozhraní mezi živým a zmrazeným – mrtvým obrazem. Její velkoprostorová videoprojekce prezentuje zdánlivě známá místa skrze nevšedně posunutou optiku. Po delším pozorování divák pochopí konstrukci filmového aparátu, který obrazu dává specifický charakter. Filmový aparát tu rozehrává tichou zprávu o vzdáleném místě a mění ji v sugestivní optický zážitek. Komentář k filmu jako média, jenž dokáže být vzdálen přítomen i zároveň.
Kurátor: Dušan Zahoranský
Vstupné dobrovolné
29/02/2012 18:00 I.D.A. (Praha)
přidal arm
31 konců / 31 začátků.2011.KinoRIP.avi je pilotním projektem volného uskupení umělců, kteří reflektují tvorbu známé české umělecké skupiny Rafani. Pro středeční prezentaci v I.D.A. připravili reinterpretaci filmového traktátu, za který Rafani obdrželi čestné uznání poroty 15. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Film má strukturu města a každý z oddílů města (filmu) pak má svého reprezentanta, zástupce současného českého umění či myšlení.
27/02/2012 19:30 4AM/Galerie archutektury (Brno)
přidal terkalábová
Přijďte si pomalovat 4AM/Galerii architektury, navrhnout své vlastní město, zadiskutovat si se zajímavými tvůrci, okoukat pár groovy moves od streetdanceových tanečníků, připít si absinthem se šampaňským a udržet tempo s DJs.
Program:
19:30 // zahájení a "Navrhni své vlastní město" - interaktivní instalace
20:30 - 21:00 // Video z dílny tvořivé dvojice Kunstwaffel // Představení nového webu Brno hraje na CITY a platformy "Objev tvůrce svého města" // Vyhlášení video soutěže
21:00 - 22:00 // Neformální diskuse o procesu tvorby a o inspiracích
14/04/2012 (do 11/05) 18:00 Galerie Chodovská tvrz (Praha)
přidal chodovskatvrz
Výstava na Chodovské tvrzi by měla být určitým remakem společného projektu „Babán na skle“. Alice Nikitinvá si za náměty obrazů vybírá předměty postrádající prestiž. Takové, které nemusíme spatřit, ani když je máme přímo před nosem.
Jan Turner sleduje v objektech podobně neurčitou periférní oblast. Používá prefabrikáty a všední předměty obdobně nicotné hodnoty. Někdy paradoxně „angažuje ready-made.“
03/03/2012 (do 08/04) 18:00 Galerie Chodovská tvrz (Praha)
přidal
Anders Gronlien (1979) vytváří v poslední době instalace na hranici sci-fi, exorcismu, magického realismu. Je v nich velkolepý, rád vzbuzuje pocit "kosmického" zážitku.
Marie Hladíková (1978) je zástupcem pohádkářek, které mísí magii a lásku s ohněm a krví. Její příběhy jsou intimní, ale o to víc drsnější. At´ už jde o jejich společnou instalace, nebo o autorské kresby, sošky, objekty… romantika a tajemství jsou jejich sladkým i zrádným lákadlem.
Poločas výstavy s komentovanou prohlídkou a koncertem Rouilleux v pátek 16. 3. 2012.
01/03/2012 (do 13/04) 19:00 Galerie SPZ (Praha)
přidal umlaut
Galerie: Jitka Mikulicová + Ondřej Brody - Mezi čtyřma očima
Vlajka: Jiří Skála - Moje oblíbená vlajka
Sobota 14 - 18 hodin
Mimo sobotu a vernisáže je výstava ke shlédnutí přes výlohu.
27/02/2012 15:15 AVU (Praha)
přidal umlaut
Úvodní přednáška nového hostujícího pedagoga Floriana Pumhösla v aule AVU (3. patro).
Florian Pumhösl ve své práci konstruuje nové referenční systémy na základě avantgardních grafických, malířských a architektonických odkazů. Jeho 16mm filmy a animace používají techniky a motivy raných experimentálních filmů. Filmové práce ve svých výstavách často konfrontuje s minimálními geometrickými malbami na skle a historickými narážkami. Zaměřuje se na strategie apropriace, citace a montáže, zkoumá evropské, ruské a japonské umění a architekturu avantgardy jako estetický ekvivalent průmyslové produkce a mechanizace. Je velký obdivovatel a znalec české avangardy a díla Ladislava Sutnara.
01/03/2012 19:00 Divus Prager Kabaret (Praha)
přidal umlaut
Filmové čtvrtky v divusu - od 19:00 hodin, volný vstup
Filmy budou doprovázeny přítomností svých autorů:
1. března Animovaná sousoší Víta Pancíře
"Film jako vyrovnávání energií až k určité harmonii", zas něžný pohled v černobílé. Existenciální animace a filmový materiál, který zraje, padá ze stromu a hnije a zase se stává filmovým materiálem. Obrazy na poslech, na doslech, na dotek a především dovnitř.
* Ve větru (1997)
* Říše koupelen (1998)
* Na sněhu pes (2003)
* Alkohol (2003)
* Mare Mare (2004)
* Kilián Nedory (1994)