Rozhovor: S filmovým publicistou, vysokoškolským pedagogem a členem Rady České televize Jiřím Voráčem o Ivanu Passerovi a českém filmovém exilu, o českém filmovém dokumentua televizi veřejné služby i o proměnách Masarykovy univerzity za rektorování Jiřího Zlatušky.
Civilizace: Zakladatel české balneologie a enfant terrible naší medicíny se zamýšlí nad souvislostmi mezi fyziologickými limity našeho organismu a postavením ženy ve společnosti.
Literatura: Co zbude mezi dvěma lidmi ve chvíli, kdy je krom biologických potřeb opustí všechny zdánlivé nezbytnosti tohoto světa? Tak se táže Péter Farkas v tenké novelce Osm minut.
Civilizace: Mecenáš není dárce ani sponzor, je to člověk, který obdarovává, aby měnil svět kolem sebe, člověk, který svým jednáním stvrzuje, že idea je důležitější než hmota.
Domov: Sjezd Strany zelených v září důležitý není, neboť o tom, že zelená politika u nás prostor nedostane, se rozhodlo již dříve. Naděje zelené politiky leží mimo tuto stranu, ale nejsoupříliš vysoké.
Domov: Diskutabilní tezi Jana Kellera o zbytečnosti dalších debat o radaru (LtN č. 29/2008) je záhodno vysvětlit i obhajovat.
Lidové Právo Dnes: Redaktorům našich deníků se jen málokdy podaří naformulovat novou,tedy v tuzemském prostředí doposud neznámou myšlenku anebočeskému čtenáři neotřele a trefně pojmenovat určitou situaci či trend.Čtenář zase až příliš dobře zná zdejší reálie. Pozoruje své autoryv různých médiích často i řadu let.
Domov: Cyril Svoboda je politikem nové éry.Dokáže správně vycítit období, kdy senic zásadního neděje, a naplnit je svýmizdánlivě originálními nápady.
Civilizace: Zprávy z cest dávají nahlédnout pod povrch deníkového provozu. Vyprávějí nejen o vzdálených zemích, ale rovněž o nássamých.
Umění: Boskovický festival za šestnáct let své existence vytvořil prostor, v němž se snoubí působivost místa, pestrá a provokativní dramaturgie s životním hledačstvím návštěvníků.
Umění: Nový snímek Juraje Jakubiska si vydobyl ještě před svým uvedením punc díla, jež vidět v kině zdá se být takřka společenskou povinností. České, a zejména slovenské divákytáhne za Bathory z pohovek před plátna především velkolepost finančně náročného projektu a zaujetí lokálním kontroverzním historickým tématem. Odlišuje se však Bathory odkoprodukčních historických epopejí, na které můžeme stále častěji přepnout v televizi?
Umění: Po nesčetných peripetiích a prodleních se do českých kin konečně dostal Jakubiskův historický velkofilm Bathory, jehož ústřední hrdinka zažívá příhody pestré, leč trochu nahranicích chaosu, kýče a občas i nechtěného černého humoru.
Literatura: Mladí nezavedení autoři čtou dosud nepublikované texty a za to na podporu další činnosti dostanou netak docela zanedbatelný peníz. Způsob, jakým se o domácí literatuře přemýšlí v rámci Dnů německypsané literatury, by mohl být pro české prostředí s jeho podivnou logikou udílení literárních cen jistěinspirativní.
Literatura: Známé jméno autora, líbivý název, hymnus na přebalu – vyvolat falešná očekávání může být tak snadné…
Literatura: Další z řady Gutenbergových čítanek zacílila na známé i neznámé autory pohrávající si s jemnými nuancemi jazyka, tentokrát italského.
Civilizace: O tom, jak se lidé z jihovýchodní Asie, konkrétně z Barmy, ocitají u nás, naopak vypovídá následující neodeslaný dopis Václavu Havlovi.
Civilizace: Proč se Češi vypravují do jihovýchodní Asie, co tam hledají, a především co tam mohou nalézt?