Xiaozhu.org - Multikulturní komunikační interface

Xiaozhu.org - Multikulturní komunikační interface

(Probíhá)

Josef Bareš
Jiri Zuna

www.xiaozhu.org

I. Popis existujícího projektu

Základní myšlenka

Základní myšlenkou projektu Xiaozhu.org je komunikace mezi evropským čínským kulturním prostorem. V Evropě vytvářím obsah, reflektující Čínu a tento obsah je prezentován těm, jichž se týká, tj. samotným číňanům. Snažím se překračovat hranice evropského kuturního prostoru, a vžít se do myšlení jiného kulturního okruhu.

Prasátko a příběh medvídka Pů slouží jako ilustrace současné globální kultury, resp. globálního kulturního průmyslu. Tyto postavy jsou jedním ze společných pojítek globální kultury – známé stejně dobře na všech stránách oceánu. Rozšíření povědomí o medvídkovi Pů dobře reprezentuje obecný trend historicko-kulturního proudění: Myšlenka příběhu se zrodila v Evropě (Velká Brinánie, autor A.A.Milne), byla apropriována americkou společností (Walt Disney) a poté vtisknuta do mysli velké většiny světového obyvatelstva prostřednictvím mediálních kanálů a globálního merchandisingu. Pro mě jsou tyto postavy médiem, které mi umožňuje sondovat a lépe porozumět jinému civilizačnímu okruhu a vytvořit přímý komunikační kanál mezi západem a Čínou, reprezentující východ.

Projekt je specificky zaměřen na mladou generaci v Číně, generaci, která bude spoluvytvářet budoucnost této velké země.Čína jako rozvíjející se země s velkým potenciálem, ale i problémy plynoucími z probíhajících změn. Proto se Čína právem stává oblastí zvýšeného zájmu. Velkou roli zde hrají ekonomické a politické faktory. Domnívám se, že v této situaci je důležité, aby umělecká aktivita brala tyto skutečnosti v potaz a reflektovala je.

Forma

V současné době ma projekt formu webové stránky v čínském jazyce o prasátku, jeho cestách po světě, a setkáních na těchto cestách. Stránka obsahuje fotografie prasátka z různých zemí světa, videa a krátké animované příběhy.

Na stránce probíhá komunikace mezi mnou a návštěvníky, kteří mohou zanechat své reakce na obsah prezentovaný na stránce a případně mě také osobně konktaktovat pomocí e-mailu či chatovacího programu (MSN Messenger, QQ ).

Současně s aktivitou na internetu probíhají také akce přesahující do reálného světa. Zájemci si například mohou na stránce objednat zaslání skutečné pohlednice z Prahy. Mimo to osobně propaguji stránku mezi potencionálními zájemci. Cílem těchto akcí je mimo jiné i přímá komunikace s lidmi, o jejichž kulturu se zajímám a pro jenž projekt vytvářím.

Jako příklad takovéto akce mohu uvést prodej DVD s animacemi (které jsou z velké časti k dispozici i na webu) bezprostředně na ulici v Číně (Xi’an).

Návštěvníci stánky

Jak již výše zmiňuji, u tohoto projektu je pro mě důležité se vžít do pozice návštěvníků stránky a pochopit jejich zájmy a motivace. Proto jsem dle existujících zkušeností sestavil jednoduchý profil návštěvníků stránky.

 Věk 16 – 28 let
 Převažují dívky
 Čínští SŠ, VŠ studenti z různých zemí světa, či čerství absolventi
 Zájem o příběhy medvídka Pů
 Touha cestovat (splněná / nesplněná)
 Zájem o západní kulturu

II. Multikulturní komunikační interface

Tato část textu se zabývá samotným projektem, který se bude realizovat v rámci projektu ITT za naší vzájemné spolupráce.

Cíle

 Vícejazyčný interface umožnující vzájemnou komunikaci návštěvníků
 Real-time vizualizace probíhající komunikace a základních dat o návštěvnících (aktivita, geografické umístění)
 Aktivní zapojení návštěvníků do vytváření podoby webové stránky
(příležitost pro návštěvníky dodávat vlastní obsah pro webovou stránku)

Popis projektu

Základ projektu lze rozdělit do tří částí. Každá část plní jinou úlohu v komunikačním procesu.

První část jsme pracovně nazvali „Xiaozhu TV“. Zde se jedná o internetové vysílání obsahu, která je v současné době vytvářen námi (obsah v současné době přítomný na stránce), ale do budoucna by uživatelé měli mít příležitost na spoluvytváření relevantního obsahu. V této části projektu probíhá komunikace v módu „one to many“, typickém pro masová média. Po zapojení uživatelů bude možnost hovořit i o komunikaci „many-to-many“, tak jak je typická pro internet, například na blogových systémech.

Druhou částí projektu je komunikační interface umožňující uživatelům reagovat na vysílání Xiaozhu TV a komunikaci mezi sebou navzájem. Zde se bude jednat o chat, který bude probíhat současně v angličtině i v čínštině. Uživatelé se dle svých znalostí budou moci vybrat, do které části chatu se zapojí. Anglická i čínská konverzace budou probíhat simultáně v ruzných částech stejné obrazovky. Spojujícím mostem mezi těmito dvěmi konverzacemi budou grafické „spoje“ generované s pomocí slovníku. Grafické propojení uživatelům neznalým jednoho jazyka naznačí význam konverzace probíhající v druhém jazyku a současně poukáže na společné styčné body a témata.

Třetí částí je vizualizace přístupů a komunikace probíhající na stránce. Zde si je možné výstup představit jako stylizovanou mapu světa ukazující geografické umístění (dle IP adresy uživatele) a probíhající konverzace. Tato část davá návštěvníkům přímou zpětnou vazbu, nastavuje jim zrcadlo, ve kterém se mohou vidět, i když se nebudou aktivně učastnit dění na stránce.
Mimo tyto tři elementy bude součástí stránky také možnost si vytvořit si profil, který umožní aktivní účast na vytváření obsahu stránky (upload videí, obrázků, atd.). Profil uživatele bude současně umožňovat zobrazování newsfeedů z jiných blogových systémů, ve kterých se účastník aktivně podílí (myspace, xanga, youtube atd.).

Nástin technického řešení

Pro realizaci projektu bychom rádi využili co nejjednodusší řešení, využívající běžné webové technologie. Technicky jednoduché a eleantní řešení je pro úspěšnost tohoto projektu důležité, neboť uživatelé se budou moci aktivně zapojit do dění na stránce pouze pokud se jim podaří bez technických komplikací stránku zobrazit.

Kostra stránky by měla být naprogramovaná v PHP, pro interaktivní prvky jsme se rozhodli z důvodů masového rozšíření použít Macromedia Flash.

Obory podílející se na řešení

 Výtvarná umění (grafika, koordinace)
 Informační technologie (programování, technické řešení)
 Sinologie (jazyková podpora, spolupráce na vytváření obsahu)

V současnosti na projektu pracujeme dva, Josef Bareš a Jiří Zůna. Josef Bareš se bude podílet o vizuální podobu díla, zatímco Jiří Zůna bude pracovat na kódu stránky. Momentálně má Josef Bareš také úlohu jazykového koordinátora a překladatele (má základní znalost čínštiny). Chceme však oslovit studenty sinologie, kteří by nám pomohli s jazykovou stránkou. Mimo to je důležité udržovat kontakt s uživateli stránky a naslouchat jejim návrhům.

Kontext návrhu

Náš projekt se na jedné straně inspiroval virtuálními komunitami, na druhé straně se snažíme o vytvoření komunity na základě určitých společných zájmů (zájem Čínanů o Evropu a Evropanů o Čínu, prasátko, cestování). Z existujicích virtuálních komunit můžemke jmenovat například Habbo Hotel , Zanpo City anebo Second Life . Dále samozřejmě vycházíme z chatových serverů, kterých existuje bezpočet. Rozdílem je obsahová specifičnost tohoto projektu. Dočetli jsme se například o chatovém serveru „La-lay“ taiwanské autorky Cheng Chu-Yu , který umožnoval rozhovory v prostředí, které autenticky imitovalo místa známá obyvatelům Taiwanu (tradiční obchod, čajovna, atd.). Dalším příkladem komunit jsou fan-cluby. Z těchto zde jmenuji čínské BBS věnované medvídkovi Pů, například www.winnie.cn, anebo www.poohome.com.

Obecně také vycházíme z populárních webových komunit bloggerů, jako myspace anebo blogspot, či serverů umožnující sdílet video (youtube, google video).

III. Shrnutí

Pomocí multikulturního komunikačního interface na webu xiaozhu.org se snažíme o vytvoření komunikačního kanálu mezi dvěma rozdílnými kulturami. Kolem webu xiaozhu.org chceme vytvořit komunitu založenou na společných zájmech.

Naším celkovým cílem je pochopení zájmů, potřeb a myšlenek lidí z jiné kultury. Snažíme se překonat hranice evropské kultury a vytvořit obsah relevantní pro příjemce žijícího v daleko odsud.

Chatový interface má být jednoduchý pro pochopení. Vizuální odezva chatového prostředí má být sama o sobě motivátorem pro účast v chatu. Vlastní videopříspěvky umožní další stupeň zapojení případným zájemcům.

Současně však chceme zdůraznit, že webová stránka není cíl sám o sobě. Cílem je propojování lidí. Proto budeme pokračovat v intervencích ve reálném veřejném prostoru. Tyto intervence se pak odrazí ve xiaozhu tv například v podobě reportáže.

application/pdf josefbares_xiaozhu_projekt.pdf 779,39 kB

Neznámý uživatel. Nelze přidávat komentáře
Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2010 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.