INYFILM.SK: Rozhovor s Janem Adamove, majitelem online archivu studentských experimentálních filmů na Slovensku

Udvardyová Lucia
  15. září 2008

Inyfilm.sk je nezávislá webová stránka, která sdružuje experimentální videa z různých vysokých škol na Slovensku.Následující rozhovor je s majitelem tohoto webu, Janem Adamove.


Rozhovor

Jak vznikl váš archiv?
http://www.sedf.sk/article.aspx?c=91&a=1746
Když jsem studoval ve třetím ročníku Vysoké školy muzických umení v Bratislavě, pustil nám Juraj Mojžiš Passing Billa Violu, o něco později videožurnál Barla. Úplně mně to ohromilo, jako kdyby přehodil výhybku mého tápání v audiovizuálnu na správnou kolej. Následně jsme seskupil všechny informace, které jsem o sledované oblasti získal a tak vznikla stránka inyfilm.sk. Ieou bylo vytvořit demokratický prostor, který by dával tvůrcům možnost odprezentovat jiné uvažování v obrazech a zvucích, zároveň by nabídl stručný pohled do historie takhle zaměřené tvorby.
Vývoj stránky není šokujíc dynamický, spíš naopak, za pét let existence dělá pomalé kroky, které však možno označit za rozvážné. Mojí představou je, aby byly na stránce alespoň částečně zastoupeny i ostatní podobně smýšlející katedry vysokých škol v Trnavě, Nitře nebo Bratislavě. Také by jsme chtěli poskytnout prostor lidem, kteří točí „bez vzdělání“. Dále plánujeme obohatit texty, kde by měli přibudnout rozhovory, teoretické texty, i některé provokující a k jinakosti vybízející manifesty (například Dogma 95, nebo Súkromné listy Mikuláša Galandu a Ľudovíta Fullu). Výrazným přínosem pro inyfilm je posluchač druhého ročníka Katedry IMAVT Michal Šimonfy, který momentálně pracuje na inovované podobě stránky. Věříme, že inyfilm bude nadále motivovat a povzbuzovat autory, kteří mají potřebu audiovizualizovat své vnímání světa jinak. (Srpen 2007).
Mohli byste popsat strukturu vašeho archivu, jaký materiál do něj vkládáte?
Videofilmy, texty, obrázky.
Je váš archív online nebo offline?
Online.
Jazyk archivu?
Slovenština.
Jak přispěl váš archiv k popularizaci vaší instituce, která zastřešuje díla, resp. na které díla vznikali?
Cílem AV archivu nebylo popularizovat OZ EWART, je v „uzadí“, na druhé straně je potřeba vzpomenout, že prostřednictvím archivu se výrazně zviditelnily jednotlivé vysoké školy, které jsou zastoupeny svými videopracemi (zejména Akadémia umení, Banská Bystrica, SR).
Je web/archiv inyfilm.sk využívan ve výuce? Pracují s archivem studenti počas výuky? Jaké schopnosti získají studenti prací s vaším archivem?
Nemůžu tvrdit, že inyfilm.sk je neodmyslitelnou součástí výuky, systematicky se v ní nepoužívá, ale slouží jako pomůcka, například když na hodinách přednáším o historii experimentálního filmu, odkazuji na stránku (nebo i něco pustím). Nevím, jestli to dělají i ostatní pedagogové (a vůbec nevím, jak je to na jiných školách), ale v zprávě o činnosti školy vzpomínal děkan, že je pro studenty motivačným faktorem (po průzkumu se nejlepší věci dávají na web), to je další linie. Studenti asi nezískávají žádné schopnosti, možno vědomosti ze sledované oblasti. Kromě těch, kteří se podílejí na tvorbě stránky, ti možná ověrují své schopnosti tvořit webové stránky. Jet o vlastně jen Michal Šimonfy. Zahrňuje to i jiné průvodné aktivity – tvorba (konzultovaná selekce plus výroba), DVD pro žívá vystoupení. Dosah, resp. vliv stránky se může projevit také jiným způsobem, například přednedávnem byla akce Barbakan, na kterou si kurátoři samostatně vybrali filmy ze stránky. Takže:
1. Inyfilm.sk se ve výuce využívá částečně
2. Studenti získávají základný přehled
S jakými problémami se musí AV archivy v dnešní době potýkat? Prosím konkretizujte (je možné aplikovat na vlastní archiv).
Žádné výrazné problémy nemáme, možná více času a financí.
Mohli byste popsat proces archivace, resp. tvorbu archivu? (editorial, přístup do archivu – otevřený vs. uzavřený archiv).
Databáze filmů je přítomna jen ve virtuálním prostředí, fyzicky DVD (které jsou pro účely webu komprimované) archivuje student Michal Šimonfy, částečně já sám. Jestli při posílání prác na podujetí zjistíme, že film v původní kvalitě absentuje, nebo je nevyhnutné na něm něco upravit, oslovíme autora.
Jakým způsobem se nové dílo stavá součástí vášho archivu?
Přidáním na stránku.
Spolupracujete s jinými podobnými archivy? Prosím konkretizujte.
Jen „překlikem“, částečně s portálem azyl.sk.
Máte problémy s autorskými právy?
Zatím ne.
Máte nějaké tipy ohledně nakládání s autorskými právy v kontextu archivů, prosím konkretizujte.
Jedná se o studentské práce, a všechno řešíme ústní dohodou. Nemáme žádné smlouvy. Apelujeme na studenty, aby používali původní hudbu, atd. Podobně je to s texty (zmluvu mám s SFU, jinak vše řešíme dohodou).
V jakých formátech uchováváte archivovaný materiál?
DVD.
Když například máte dvacet různých verzí, digitalizujete a archivujete všechno?
Zatím jsme se s tím nesetkali. Autor většinou dodá jednu verzi.
Kdo pracuje na systému – digitalizace, formátování, atd?
Studenti. (Akadémia umení, Banská Bystrica, SR).
Jaký server používáte?
Nevím, jaký software se používá. Tohle má na starosti Michal Šimonfy, server máme zdarma od našeho známého, bohužel nevím přesně jaký.

Překlad do českého jazyka: Lucia Udvardyová

 

Rozhovor vznikl v rámci projektu podpořeného MŠMT v NPVII-E (lidské
zdroje) "Metodika výuky a formy vědecké spolupráce s použitím
audiovizuálních archívů v mezioborovém prostředí".

 
Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2010 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.