Program ateliéru reflektuje objavujúcu sa oblasť presahov medzi umeleckou kreativitou a technikou. Od klasickej práce s priestorom, hmotou a obrazom, až k použitiu programov umožňujúcich spoluúčasť diváka ako tvorcu, prípadne k tvorbe vlastných programov. Výsledkom umeleckej práce môže teda byť obraz, film, video, animácie, CD-ROM, zvuk, webstránka, algoritmus, či inštalácia v galérii, alebo akcia vo verejnom priestore.
Iniciatívy pre vznik fakulty výtvarného zamerania v Košiciach, ktoré sa začali výraznejšie prejavovať už na začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia, boli úspešne zavŕšené v roku 1998. Vtedy na základe súhlasu Akreditačnej komisie a MŠ SR, Akademický senát TU v Košiciach schválil zriadenie Fakulty úžitkových umení ako ôsmej fakulty Technickej univerzity v Košiciach. V súlade s týmto rozhodnutím bola rektorom TU ku dňu 2.10.1998 zriadená Fakulta úžitkových umení TU v Košiciach so zameraním na zabezpečenie štúdia v odboroch Architektúra, Dizajn a Výtvarné umenie.
V súčasnosti má fakulta tri katedry:
Katedra dizajnu
Ateliér dizajnu produktu a úžitkových štruktúr – vedúci: doc. Mgr.art. Tadeusz Blonski
Ateliér priemyselného dizajnu – vedúci: Ing. Peter Wohlfahrt
Ateliér dizajnu vizuálnych komunikácií – vedúci: doc. akad.mal. Jozef Haščák, ArtD. Ateliér dizajnu pre nové média – vedúci: doc. Ing. Dušan Šuch, PhD.
Katedra architektúry
Ateliér I. – vedúci ateliéru doc. Ing. arch. Peter Pásztor, PhD.
Ateliér II. – vedúci ateliéru: doc. Ing. arch. Juraj Koban
Ateliér III. – vedúci ateliéru: Ing. arch. Štefan Zahatňanský Ateliér IV. – vedúci ateliéru: Ing. akad. arch. Karol Gregor
Katedra výtvarných umení a intermédií
Ateliér súčasného obrazu – vedúci ateliéru: doc. Adam Szentpétery, akad.mal.
Ateliér grafiky a experimentálnej tvorby – vedúci ateliéru: prof. Rudolf Sikora, akad.mal. pre magisterské štúdium a akad.mal.Zbynek Prokop pre bakalárske štúdium.
Ateliér slobodnej kreativity 3D – vedúci ateliéru: prof. Juraj Bartusz, akad.soch. Ateliér nových médií – vedúci ateliéru: doc. Mgr. art. Dušan Záhoranský