fulltext
klíčová slova
a  b  c  d  e  f  g  h  i  j  k  l  m  n  o  p  q  r  s  t  u  v  w  x  y  z 05. duben 2008  

Portál pro komunikaci a spolupráci a archivní platforma: konvergence

Portál konvergence.info nabízí nástroje pro spolupráci v interdisciplinárním prostředí umění nových médií, komunikační infrastrukturu i kulturní a studijní archiv. Je otevřen využití výukovými programy i jednotlivci, pro které může být nástrojem pro komunikaci a spolupráci. Současné funkční komponenty jsou např. profily uživatelů s blogy, osobní informační zázemí, poznámkový aparát k textu i videu, diskuse, komentáře, funkce pro spolupráci, správu projektů, různé způsoby vyhledávání. Směrem vývoje je živá sociální síť s uživateli vkládaným obsahem. Součástí je mailinglist pro nová média a intermédia v ČR.

Platforma konvergence je sdílená platforma pro rozsáhlé internetové projekty a meziuniverzitní i mimouniverzitní komunikaci a spolupráci, kterou provozuje Filmová a televizní fakulta AMU s využitím digitalizačního a archivačního pracoviště ve Studiu FAMU. Vychází z myšlenek sémantického webu, svobodného software a je komplexním ekosystémem pro správu obsahu. Kromě portálu konvergence.info ji využívají projekty Hyperkino - anotační metoda pro akademická vydání filmů na DVD, vznikající archiv filmů FAMU a archiv videoartu Art of Memory.

V roce 2008 začal v Centru audiovizuálních studií FAMU a na Platformě konvergence výzkumný projekt "Metodika výuky a formy vědecké spolupráce s použitím audiovizuálních archívů v mezioborovém prostředí". Je zaměřen na výzkum kolaborativních nástrojů v on-line audiovizuálních archivech. Vzniká model archivu v podobě mezinárodní platformy pro diskusi a kolaborativní výzkum a sdílení, interdisciplinární prostor s variabilní strukturou modifikovanou v interakci s uživateli, podporující decentralizaci informace, mezinárodní spolupráci, nový přístup a metody analytického zkoumání materiálu i distanční vzdělávání. Podnítí vytváření týmů na základě sdíleného zájmu, bez geografických, genderových či jiných omezení.