fulltext
klíčová slova
a  b  c  d  e  f  g  h  i  j  k  l  m  n  o  p  q  r  s  t  u  v  w  x  y  z 29. červenec 2008  

Arxiu @ CCCB, Sónar Barcelona

« 
starší poznámka
|

Ve dnech 18. – 23. června 2008 jsme s Luciou Udvardyovou navštívili Barcelonu, konkrétně místní Centrum současného umění (Centre de Cultura Contemporània de Barcelona / CCCB) a také audiovizuální festival Sónar který se konal letos již po 15. na jeho půdě.

CCCB je jedna z největších veřejných institucí ve Španělsku provádějící vlastní výzkum v oblasti umění, multimédii ale i sociálních otázek, které zpracovává formou výstav, projekcí, přednášek nebo veřejných debat. Výsledkem těchto aktivit za 15 let fungování instituce je rozsáhlá databáze materiálů (audio, video, texty, prezentace, fotky). Tyto materiály chce CCCB poskytnout veřejnosti prostřednictvím archivu „Arxiu CCCB“. V současnosti poměrně chudé možnosti využití a vyhledávání jakož i zpřístupněných informací postupně rozšiřuje tím kolem ředitelky archivu Elisabet Goula. Kromě plánů na internetový přístup a propojení vnitřní databáze CCCB s její veřejnou částí je jejich cílem také spravovat Xcéntric, archiv audiovizuální archiv experimentálního a dokumentárního filmu. O technickém řešení těchto archivů, problémech s copyrightem a dalších podrobnostech jsme mluvili s Elisabet Goula a Sonjou Aran.

Jedna z dalších aktivit CCCB od jejího vzniku v roce 1993 je spolupořádání největšího přehlídky audiovizuální kultury a elektronické hudby v Evropě, festivalu Sónar. Sónar stimuluje setkávání zástupců tří různých světů (umění, věda a showbusiness) na jednom místě, nutí je ke konfrontaci a spolupráci. Japonští glitch-vjs pouští obrázky ve stánku Red Bull Music Academy, umělci z Raster Noton demonstrují možnosti technologických novinek od Pioneeru na dolby 5.1 instalaci, přednášky o geocachingu a workshopy hudebního programovací jazyk SuperCollider střídá vystoupení největších techno djů současnosti. Program již několik kromě všude přítomné hudby zahrnuje také projekce Sónar Cinema (letos mj. třeba vynikající pásmo Extended Cinema o nových možnostech živých performancí s obrazem), multimediální výstavní část SonarMatica (letošní téma Future Past Cinema demonstrovalo projekty propojující minulost a budoucnost (nejen) kinoprojekcí) nebo cyklus performancí SonaRama (mj. instalace Edwina van der Heide „Laser Sound Performace“).

Výsledkem naší cesty je kromě bezprostředního vhledu do fungování instituce a archivu CCCB zejména navázání kontaktů jak v samotném Centru, tak s jednotlivými umělci a odborníky na festivalu Sónar.


Arxiu @ CCCB, Sónar Barcelona

Arxiu @ CCCB, Sónar Barcelona

Arxiu @ CCCB, Sónar Barcelona