fulltext
klíčová slova
a  b  c  d  e  f  g  h  i  j  k  l  m  n  o  p  q  r  s  t  u  v  w  x  y  z 02. leden 2009  

New York, část 1: Anthology Film Archives, Electronic Arts Intermix

V prosinci jsem měla možnost navštívit několik newyorských institucí, které se systematicky věnují prezervaci, distribuci a popularizaci audiovizálních médií. V porovnání s evropskými institucemi je zdejší "archivní" scéna méně opulentní - většinou získává finance z neveřejných zdrojů. Státní podpora těchto organizací - a týká se to i umění ve všeobecnosti - je v porovnání s podobnými evropskými institucemi mizivá.

Newyorská AV archivní scéna je relativně malá, lidé se znají, což je na město, které je velké zhruba jako celá ČR, celkem překvapující. Jako první jsem navštívila Anthology Film Archives (AFA) sídlící v impozantní budově v East Village. AFA je kromě archivu experimentálního filmu - zejména ve vlastní sbírce Essential CinemaRepertory - také populárním kinem, kde se promítají nezávislé snímky a také konají zajímavé kulturní akce. V den, kdy jsem AFA navštívíla právě probíhal festival afrického filmu a v budově bylo velké množství studentů, pravděpodobně na školské exkurzi. Uměleckým šéfem AFA je stále její zakladatel Jonas Mekas, i když v současnosti spíš symbolicky a to ani ne kvůli svému pokročilému věku 83 let - ale hlavně kvůli pracovní vytíženosti způsobené novou vlnou zájmu o jeho dílo. Více v rozhovoru s Johnem Mhiripirim, administrativním ředitelem a koordinátorem výstav v AFA (rozhovor bude uveřejněn v sekci "textarchiv" na těchto stránkách).

Další zastávkou byla organizace Electronic Arts Intermix situována v newyorské Chelsea známé Mekce galerií. EAI byla založena v roce 1971 jako nezávislá a nezisková organizace zaměřující se na distribuci a prezervaci video a media artu. Ve sbírce EAI najdete díla od Nam June Paika, Bruce Naumana, Marthy Rosler a také rozsáhlou sbírku titulů Woodyho a Steiny Vasulkových. Kromě klasických děl video artu zde také najdete novější věci třeba od newyorského popartového kolektivu Paper Rad. EAI provozuje několik iniciativ: Artists Media Distribution Service zabezpečuje distribuci titulů k vědeckým, vzělávacím a výstavním účelům; EAI Online Catalogue je online databází sbírky EAI zahrňující také sekundární materiály k dílům; A Kinetic History: The EAI Archives Online poskytuje vzácné materiály a historické dokumentace video artu. EAI se také angažuje v oblasti prezervace media artu a na svých stránkách poskytuje informace pro zájemce o tuto oblast ( EAI Online Resource Guide for Exhibiting, Collecting & Preserving Media Art ).

Důležitou součástí EAI je iniciativa Programy pro veřejnost (Public Programs) zahrňující promítaní z archivů EAI, ale také odborné diskuze na témata jako Copyright & Contemporary Art Practice nebo Preserving the Future: Innovative Strategies for Saving New Media a spolupráce s vysokými školami - zejména filmovými - po celém světě. O této aktivitě EAI jsem hovořila s koordinátorem Programů pro veřejnost Joshem Klinem. EAI organizuje ročně 10 až 11 projektů v rámci Programů pro veřejnost, z toho 8 až 9 v prostorách EAI. Co se týče zaměření, většinou je program věnován jednému umělci z archivů EAI. V průběhu měsíce se konají diskuze a prezentace díla daného autora nebo autorky (např. Michael Bell Smith, Carolee Schneeman). EAI spolupracuje v rámci Programů například s Muzeem moderního umění v New Yorku, Art Basel Miami, ale i institucemi z Polska. Vzdělávacím institucím po celém světě zapůjčuje díla ze své sbírky za nekomerční poplatek. Na únor například chystá prezentaci populárního umělce Takeshi Murata.

Více o aktivitách Electronic Arts Intermix v rozhovoru s Leah Churner, vedoucí sbírky media artu (Media Art Collection Manager), který bude uveřejněn na těchto stránkách v sekci "Textarchiv".


Anthology Film Archives

Anthology Film Archives - původní plakát

Electronic Arts Intermix