fulltext
klíčová slova
a  b  c  d  e  f  g  h  i  j  k  l  m  n  o  p  q  r  s  t  u  v  w  x  y  z 



Letní škola TransISTor  2006

Letní škola TransISTor 2006

(Koncept)




Dokumentace projektu

V průběhu června a července letošního roku proběhla v Praze a v Karlových Varech celkem tři setkání v rámci mezinárodní letní školy TransISTor 2, kterých se účastnilo celkem 47 profesionálů z celé Evropy a 21 přednášejících z celého světa. Mezi hlavní témata patřila zejména teorie a nové trendy z oblasti herních technologií a nových médií, ale i filmového průmyslu a umělecké sféry obecně. V souvisejících workshopech pak byly probírané aspekty aplikovány v praxi, a participanti pod vedením odborných lektorů vytvářeli i své vlastní multimediální projekty.

Hlavním pořadatelem letní školy je již několik let CIANT, Mezinárodní centrum pro umění a nové technologie. Tato nevládní nezisková organizace působí již od roku 1998, a pole její působnosti sahá od výzkumné činnosti a pořádání konferencí, až po vlastní experimentální uměleckou tvorbu pracující s nejnovějšími technologiemi a pořádání celoročních kulturních akcí. Spolupořadatelem byla i FAMU, tedy Filmová a televizní fakulta múzických umění, a akce také byla podporována evropským programem MEDIA Training.

Úvodní setkání TransISToru 2 proběhlo ve dnech 13. až 16. června 2006 v Praze, a týkalo se spojení herních technologií s uměním a filmem. Velký zájem pak vzbudily tzv. machinimy, filmy tvořené v herních enginech, které představil Friedrich Kirschner. Na jeho workshopu si účastnící také vyzkoušeli softwarový nástroj, který zjednodušuje jejich tvorbu, po čem následovalo veřejné promítání tohoto žánru v kině Světozor. Také druhý workshop, který probíhal v době konání filmového festivalu v Karlových Varech, spojil veřejný program s intenzivním několikadenním workshopem zaměřeným na stereoskopii a využití technologie motion capture ve filmech. Právě technologii motion capture si účastnící mohli nejen vyzkoušet, ale také názorně vidět jeji možnosti díky festivalovému promítání filmu Renaissance a prezentaci Jeana-Bernarda Marinota, který je producentem tohoto nového druhu filmu používajícího pouze motion capture. Poslední cyklus přednášek a workshopů proběhl ve dnech 7. až 10. července v Praze a věnoval se budoucnost zábavního průmyslu, kterou prezentují především virtuální světy. Vyjímečné prostředí virtuálního světa a hry Second Life představil Cory Ondrejka ze společnosti Linden Lab. Tento pozoruhodný projekt přesahuje hru a stává se skutečnou možností žít "druhý život" v prostředí, kde je možné pracovat za peníze a nabízet služby jako v reálném životě, přičemž hlavní důraz se klade na kreativní nápady.

Množství přednášek a prezentací podalo podrobný přehled teoretických znalostí a současných i budoucích trendů v oblasti umění, technologií a nových médií.


Neznámý uživatel. Nelze přidávat komentáře