fulltext
klíčová slova
a  b  c  d  e  f  g  h  i  j  k  l  m  n  o  p  q  r  s  t  u  v  w  x  y  z 



Multimedia Grid

(Probíhá)

Viliam Simko


AccessGrid node in CIANT

Počiatky videokonferenčných technológií sa spájajú s objavom televízie. Už počas prvých vesmírnych letov používala NASA dve nezávislé rádiové frekvencie ako prenosové médium audiovizuálneho signálu v oboch smeroch. Trh neskôr priniesol prvé videotelefony a videokonferenčné služby. Podmienkou však bolo zakúpenie špeciálneho zariadenia s malou flexibilitou.
Rozvoj lacných videokonferenčných systémov však umožnil až nástup rýchlych digitálnych sietí v druhej polovici 80-tych rokov. (Napr. ISDN s garanciou minimálnej prenosovej rýchlosti 128Kbit/s).
Postupné masové rozširovanie Internetu s jeho protokolom IP v 90-tych rokoch dalo základ videokonferenčným riešeniam novej generácie.
Svet spojovanej komunikácie tak stratil výhradné postavenie v oblasti multimediálnych prenosov.

Bežne sa stretávame s takzvanou desktop-to-desktop komunikáciou: výmena textových správ pomocou klientov napr. IRC, ICQ alebo Jabber, prenos zvuku a obrazu aplikáciami Skype prípadne MS NetMeeting, ktoré dokonca podporujú konferencie medzi viacerými užívateľmi. Sú však prípady, kedy nestačí zdieľať zvuk a obraz a kedy komunikujúcimi subjektmi nie sú osoby ale celé skupiny. V takomto prípade hovoríme o tzv. group-to-group komunikácii. Rozdiely sa ihneď prejavia v nárokoch na software a hardware. Každá skupina používa niekoľko kamier a rôzne vizualizačné nástroje. Zvyšujú sa nároky na kvalitu ozvučenia miestnosti, účastníci musia riešiť problémy so spätnou väzbou a inými rušivými efektmi.

Pre nás je podstatné, že okrem množstva komerčných aplikácií existujú alternatívne riešenia založené na open-source nástrojoch. Hlavným problémom však ostáva jednoduchosť inštalácie a používania. Videokonferenčné systémy majú obvykle vyššie nároky na užívateľov, správcov aj použitý hardvér. Veľakrát je pre užívateľa jednoduchšie zakúpiť drahé zariadenie, ako prispôsobiť open-source aplikáciu svojim požiadavkom.

Projekt Multimedia Grid má za úlohu preskúmať možnosti inštalácie a používania videokonferenčnej miestnosti s využitím výhradne open-source technológií a vytvoriť tak funkčný videokonferenčný uzol pre group-to-group komunikáciu.

Kľúčovou technológiou, ktorú organizácia CIANT zvolila, je technológia AccessGrid. K dispozícii je miestnosť s kapacitou 12 miest, dvomi kamerami a dvoma videoprojektormi. Nechýba ani systém odstraňujúci nežiadúcu ozvenu.

Ďalšie informácie je možné získať na adrese http://research.ciant.cz/agnode/


Neznámý uživatel. Nelze přidávat komentáře