fulltext
klíčová slova
a  b  c  d  e  f  g  h  i  j  k  l  m  n  o  p  q  r  s  t  u  v  w  x  y  z 



Oosobní zpracování poznatků - hodnocení nástrojů

Kera Denisa
  03. leden 2007

Nástroje na osobní zpracování poznatků (personal development, personal tutoring process) podporují proces učení se, zpracování poznatků, získávání a ukládání nových poznatků. Tyto nástroje umožňují prohloubit na jednu stranu vlastní specializaci, na druhou stranu zpracovávat nové poznatky a spojovat vlastní znalosti s novou disciplínou.


WEBLOGY

Základní popis: aplikace umožňující periodické publikování krátkých příspěvků, které jsou řazeny chronologicky a podle kategorií. Příspevky dále charakterizuje tzv. permalinky (stálé odkazy, specifické url adresy, které umožňují na příspěvek odkázat), komentáře a hodnocení pod příspěvkem, tzv. trackback (nástroj umožňující sledovat komentáře dalších blogů spojené s daným příspěvkem) a v poslední době stále častěji tzv. tagy, které umožňují další kategorizaci příspěvků pomocí většího počtu klíčových slov určených uživateli.

Technické parametry:

Náklady spojené s aplikací: velká část aplikací se nabízí zdarma

Základní kritéria: snadné k používání a velice "návykové", motivují další použití aplikací.

Interdisciplinární kritéria: ideální na organizaci vlastních myšlenek, sebereflexi, urchylují a umocňují proces zpracování poznatků. Jejich velkou výhodou je to, že psaní textů je spojené s činnostmi, které jsou více osobní a intimní, jako je psaní mailů. Rozvíjí sebevzdělávání, organizaci poznatků, umožňují sledovat vývoj zájmu o určitou oblast, umožňují filtrování poznatků. V procesu interdisciplinární spolupráce umožňují jasně vymezit jednotlivé účastníky dialogu, jejich kompetence, zkušenosti, jaké používají metody, jak formulují otázky, apod..

Odkazy:
Technorati http://technorati.com/
http://en.wikipedia.org/wiki/Blog_software
http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Blog_hosting_services
http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Political_weblogs
http://www.ojr.org/ojr/images/blog_software_comparison.cfm

Příklady a zkušenosti:
Weblogy ve výuce jsem používala pro následující kurzy:
2002 - 2004 Filozofie technologie a nová média (výuka pomocí weblogů)
2003 - 2006 Metodologie vědy (výuka pomocí weblogů)
2002 - 2006 Digitální kultura a umění (výuka pomocí weblogů)
Do roku 2005 jsme v rámci Ústavu informačních studií a knihovnictví na FF UK používali společné weblogy, na kterých studenti reagovali na otázky položené jako úkoly. Umožňovaly pokračovat v diskusích na hodinách a vzájemnou komunikaci mezi studenty. Jako nástroj jsou ideální pro menší skupiny, pro větší skupiny (předmět Metodologie vědy) se příliš neosvědčily. Společné weblogy byly ideální jako nástroj diskuse pro skupinu, ideální jako prostor společné reflexe a diskuse o tématech z jednotlivých hodi, nesplnily ovšem funkci individuálního zpracování poznatků a rozvoje, přinášení a filtraci nových poznatlů. V roce 2005/2006 jsme proto na kurzech "Digitální kultura a umění" a "Metodologie vědy" zavedli jednotlivé weblogy jako prostor, kam si každý student ukládal svoje reflexe a odpovídal na otázky, formou úkolů pak reaguje také na příspěvky weblogů svých kolegů. Tato metoda práce s weblogem zvýšila kvalitu příspěvků, dialog a vzájemné čtení se ovšem neujaly. Velkým problémem je archivování, protože český systém bloguje.cz maže neaktivní blogy.
Sylaby předmětů:
Digitální kultura a umění
http://uisk.jinonice.cuni.cz/kera/sylabus2002
http://uisk.jinonice.cuni.cz/kera/kyberumeni
http://uisk.jinonice.cuni.cz/kera/cyberarts
Filozofie technologie a nová média
http://uisk.jinonice.cuni.cz/kera/sylabus2003
http://uisk.jinonice.cuni.cz/kera/technology
Metodologie vědy
http://uisk.jinonice.cuni.cz/kera/metodologie
Školní weblogy 2002 - 2003:
http://kyberumeni.blogspot.com
http://technologie2003.blogspot.com/
Školní weblogy 2004:
http://metodologie.bloguje.cz
http://technology.bloguje.cz
Školní weblogy 2005:
http://uisk.jinonice.cuni.cz/kera/metodologie/weblogs.htm
http://uisk.jinonice.cuni.cz/kera/kyberumeni/weblogy.htm

ZOTERO

Základní popis: nástroj v podobě doplňku (add on) prohlížeče Firefox. Umožňuje sbírat, organizovat, anotovat a správně citovat on line i off line materiály (webové stránky, soubory, multimediální obsahy). Spojuje vlastnosti aplikací na citování (reference a bibliografické záznamy) s aplikacemi, které umožňují vkládat poznámky a tagy, navíc umožňuje spojovat různé obsahy do celků (kolekcí). V budoucnosti bude umožňovat také sdílení kolekcí, lepší vyhledávání a kompatibilitu s textovými editory.

Technické parametry:

Náklady spojené s aplikací: zdarma.

Základní kritéria: nový typ rozhraní, na které je nutné si ze začátku zvyknout. Velice snadné ovládání, které čerpá ze zkušeností s ukládáním oblíbených stránek v prohlížeči. Užitečný nástroj, který motivuje k dalšímu použití.

Interdisciplinární kritéria: ideální na organizaci stránek, textů, poznámek a dalších materiálů a obsahů při výzkumu. Kolekce odkazů a obsahů je možné dále propojovat a přehledně organizovat, jak on line tak off line. V procesu interdisciplinární spolupráce umožňuje jasně pro sebe i pro ostatní uspořádat svoje znalosti a důležité informace. Otevřené standardy umožňují obsah následně exportovat a sdílet v dalších aplikacích.

Odkazy:
http://www.zotero.org/
http://www.zotero.org/blog/

Příklady a zkušenosti: nástroj zatím zkušebně používají studentia kolegové z programu Studia nových médií FF UK.

DEL.ICIO.US

Základní popis: webová aplikace a doplněk prohlížečů (Firefox, Internet Explorer, Safari, Opera) umožňující anotovat webové stránky pomocí tzv. tagů (klíčových slov určených samotnými uživateli) a sdílet tyto kolekce tagů a stránek s dalšími uživateli. Společné tagy tvoří nový způsob organizace informací na webu tzv. folksonomie, které jsou více asociativní než běžné taxonomie a metadata.

Technické parametry:

Náklady spojené s aplikací: zdarma.

Základní kritéria: velice intuitivní a jednoduché ovládání, po kliknutí stačí vyplnit klíčová slova, motivuje k dalšímu použití.

Interdisciplinární kritéria: ideální na organizaci odkazů a jejich sdílení s týmem, velice důžité pro navázání mezioborové spolupráce nebo pro uspořádání poznatků různých disicplín pod stejnými tagy. V současné době vznikají také specializované služby na stejném principu zaměřené pouze na akademické články apod., jako je CiteULike.

Odkazy:
http://del.icio.us/
http://www.citeulike.org/
Odborný článek porovnávající různé "social bookmarking" služby: http://www.dlib.org/dlib/april05/hammond/04hammond.html

Příklady a zkušenosti: nástroj zatím zkušebně používají studenti a kolegové z programu Studia nových médií FF UK.

MYSTICKIES

Základní popis: webová aplikace umožňující anotaci jednotlivých webových stránek formou poznámek a tagů.

Technické parametry:

Náklady spojené s aplikací: zdarma po registraci.

Základní kritéria: snadné k používání a motivuje k dalšímu užití.

Interdisciplinární kritéria: poznámky a tagy k jednotlivým stránkám umožňují filtrovat nový obsah a uspořádat to do vlastního kontextu. Dobrý nástroj pro počáteční fází mezioborové spolupráce nebo výuky, kdy se účastnící konfrontují s novými informacemi a disciplínami. Podobné nástroji ZOTERO, neumožňuje ovšem propojovat on line a off line obsahy, nezpracovává bibliografické údaje a reference. Nástroj je ovšem vizuálně příjemnější, protože poznámky lze umístit na specifická místa on line textu či stránky.

Odkazy:
http://www.mystickies.com/

Příklady a zkušenosti:

RSS čtečky

Základní popis: webové nebo desktopové aplikace, které umožňují stahovat krátké anotace z weblogů, on line časopisů, novin a dalších serverů, které jsou často aktualizované.

Technické parametry:
Náklady spojené s aplikací:
Základní kritéria:
Interdisciplinární kritéria:
Odkazy:
http://www.bloglines.com/
https://www.newsgator.com/ngs/
http://www.netvibes.com/
http://www.lektora.com/
http://www.popurls.com/
http://www.pageflakes.com/
http://www.grazr.com/

Příklady a zkušenosti: