Nový studijní obor navazujícího magisterského studia na Ústavě informačních studií a knihovníctví FF UK. Byl otevřen v akademickém roce 2006/2007, po dvou letech příprav týmem interních a externích expertů vycházejících z informačních studií a knihovnictví. Tento projekt má za úkol spojit do jednoho studijního programu oblasti, o které se dnes zajímají jak lidé z médií, filmu a umění, tak programátoři, webdesignéři, informační designéři a další.
Právě důraz na paradigma a otázky informační vědy je to, co odlišuje studia nových médií (SNM) na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) od stejně nebo podobně nazvaných oborů na jiných vysokých školách. Nová média zkoumáme ve vztahu k „tradičním“ médiím a entitám, jako jsou například dokument, kniha, knihovna, univerzita a další instituce.
Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze je tradičním centrem české vzdělanosti. Svou prestiž zakládá na bezkonkurenčním počtu oborů, jichž zde lze studovat téměř sedmdesát, na hloubce a náročnosti studia a na svém výběrovém charakteru, což dokládá fakt, že se o studium na této fakultě každoročně uchází tisíce zájemců. Na Filozofické fakultě UK studuje téměř 8000 studentů, z nichž se mnohdy stávají vůdčí osobnosti společenského života naší země. Absolventi se dokáží vynikajícím způsobem uplatnit na nejvýznamnějších postech v oblastech vědy, kultury či politiky. Filozofická fakulta zajišťuje výuku největšího počtu humanitních oborů v České republice a je jedinou evropskou fakultou, na níž lze (v různých formách) studovat všechny jazyky, jimiž se mluví v členských zemích Evropské unie. Díky sedmi stovkám špičkových pedagogů a vědeckých pracovníků je tato fakulta nejvýznamnější českou humanitně orientovanou vzdělávací institucí, která ve svých oborech prezentuje stále nové a objevné myšlenky, a navazuje tak na svou několikasetletou tradici.