fulltext
klíčová slova
a  b  c  d  e  f  g  h  i  j  k  l  m  n  o  p  q  r  s  t  u  v  w  x  y  z 



Ústav filmu a audiovizuální kultury

vedoucí pedagog: Doc. PhDr. Jiří Voráč, Ph.D.

Samostatný Ústav filmu a audiovizuální kultury vznikl v roku 2003. Změna a rozšíření názvu oboru reflektuje jeho dynamický rozvoj od tradičního předmětu filmu (filmového díla) k širšímu komplexu audiovizuální kultury a médií. Studijní program je zaměřen na tři hlavní oblasti: na dějiny české kinematografie, na dějiny světové kinematografie a na teoreticko-historickou reflexi filmu, televize, nových médií a audiovizuální kultury. Doplňkově se též realizují praktičtěji orientované kursy (kritiky, dramaturgie a scenáristiky, programování televize veřejné služby, produkce či distribuce).

http://www.phil.muni.cz/wufv


FF MU
Filozofická fakulta MU v Brně > více...

Filozofická fakulta (FF) je jednou ze čtyř zakládajících fakult Masarykovy univerzity. První přednášky v Brně proběhly v akademickém roce 1921/1922 pro 128 studentů. Od svého vzniku rozvíjela fakulta zejména tradiční, humanitně zaměřené disciplíny (především historii, filozofii a klasickou filologii, dále potom filologii slovanskou, germánskou a románskou), ale stejně tak obory, které v tehdejším univerzitním prostředí představovaly nové směry výzkumu (sociologie, psychologie, dějiny umění, hudební věda). V současnosti FF stále pěstuje své tradiční disciplíny, ale podporuje také rozvoj nových vědních oborů. Fakultním symbolem se proto v jistém slova smyslu stala nová budova knihovny uprostřed starších budov, postavených v historizujícím stylu.

Všechny fakultní ústavy se věnují výzkumné činnosti a část z nich se zapojuje též do společných výzkumných projektů financovaných z fondů EU (např. Culture 2000). Badatelská činnost je na FF proto velmi rozmanitá a obsahově značně bohatá; mezi významné oblasti výzkumu patří témata: země – prameny - kultura v dějinách střední Evropy, archeologický výzkum sociálních struktur pravěku a středověku (Těšetice, Pohansko, Rokštejn), areálová jazykovědná a literárně-vědná studia, klinická psychologie, latinská medievistika (vydávání děl M. Jana Husa). Zaměření výzkumu zahrnuje zkoumání závažných problémů obecné psychologie; výzkum v obecné a sociální pedagogice; výzkum české a středoevropské historie včetně pomocných věd historických období středověku a novověku; dějiny umění se zaměřením na architekturu, sochařství a malířství; výzkum muzikologický a uměnovědný (v oblasti estetiky a tvorby divadelní a filmové), avšak stejně tak i etnologická, národopisná a religionistická bádání. Jsou zkoumána jazykovědná a literárněvědná témata v širokém spektru jazyků od obecné jazykovědy po současný mluvený projev a překladatelství a jsou promýšleny a zveřejňovány filozofické interpretace nejdůležitějších jevů naší současnosti, dějin českého myšlení 19. a 20. století a díla T. G.Masaryka .

Fakulta poskytuje odborné a učitelské vzdělání rozmanitých oborů v rámci studijních programů filozofie, humanitní studia, historie, informační studia a knihovnictví, filologie, pedagogika, psychologie, teorie a dějiny umění a kultury, učitelství pro střední školy. Studium je organizováno jako prezenční jednooborové nebo dvouoborové (ve formě bakalářského, magisterského a navazujícího magisterského studia), v některých oborech též jako studium kombinované. V řadě oborů probíhá současně doktorské studium, zaměřené na výzkumnou práci začínajících badatelů. Na FF je organizováno v rámci celoživotního vzdělávání v některých oborech rovněž specializační studium a doplňující pedagogické studium. Stálý zájem studentů o humanitně zaměřené obory přitom dokládá skutečnost, že na FF studuje dnes v porovnání s ostatními fakultami MU nejvyšší počet studentů (v roce 2005 to bylo více než 7 tisíc studentů).