Jednou z akcí v průběhu konference, o které bych napsal trochu víc, byly ukázky práce umělců a možná vědců pod hlavičkou Future of Sound. Martyn Ware (Heaven17, Human League), Brian Duffy (Modified Toy Orchestra) a další mluvili o své práci, inspiracích a možném vývoji hudby. 3D zvuk s 3D projekcí (nebo naopak?) ovládaný gesty tanečnice, střih videa pomocí hudby, hacknuté hračky jako nové hudební interfacy, třeba i povídající si mezi sebou, nebo převod mozkových vln v reálném čase na harmonickou relaxační hudbu.
Tenhle post by měl premiérově obsahovat dvě krátká videa z mobilního telefonu, mám i delší záznam na kameru, který se snad časem bjeví ve videoarchivu.
Trochu dost rozhozený jsem jel na futuresonic. Proč, to mohli tušit účastníci akce Nová Média. Mnohost perspektiv v Brně, kde sme měli prezentovat naše různé projekty a místo toho nic a na letáčku škrtnutá Lenka Dolanová.
Ale futuresonic. Spojení hudebního festivalu s konferencí o sociálních technologiích, networkovým uměním, diskuzemi a osobním "unplugged" setkáváním vytvořilo zajímavé inspirativní prostředí. Manchester překvapil velmi příjemným počasím a hromadou vychytaných hudebních klubů s otevřenými lidmi, opravdu úleva oproti často spíš zdeptávajícím akcím u nás. Nahrál sem krásně demagogického Richarda Stallmana, sepsal teorii emocionálních bariér v social networkingu a týmové spolupráci, podebatoval o reprezentaci znalostí v novém paradigmatu, seznámil se z propagátorem kulturní změny z Bogoty a dalšími, užil si Felixe Kubina, rezonace si.begga a tube jerka, přežil sem masakr venetian snares... pohoda. a sme zpátky.
Zajimava akce vcera v IIM, sada na analyzu DNA pro stredni skoly, Paul Vanouse jako trochu ulitly kuchar, snad jen aby nezacal ucastniky ted zakerne zabijet onen neskodny virus (diky moji pritomnosti mohl zmutovat) nebo nezacli svetelkovat.. Lenka bude mit video.
Portál konvergence.info nabízí nástroje pro spolupráci v interdisciplinárním prostředí umění nových médií, komunikační infrastrukturu i kulturní a studijní archiv. Je otevřen využití výukovými programy i jednotlivci, pro které může být nástrojem pro komunikaci a spolupráci. Současné funkční komponenty jsou např. profily uživatelů s blogy, osobní informační zázemí, poznámkový aparát k textu i videu, diskuse, komentáře, funkce pro spolupráci, správu projektů, různé způsoby vyhledávání. Směrem vývoje je živá sociální síť s uživateli vkládaným obsahem. Součástí je mailinglist pro nová média a intermédia v ČR.
Platforma konvergence je sdílená platforma pro rozsáhlé internetové projekty a meziuniverzitní i mimouniverzitní komunikaci a spolupráci, kterou provozuje Filmová a televizní fakulta AMU s využitím digitalizačního a archivačního pracoviště ve Studiu FAMU. Vychází z myšlenek sémantického webu, svobodného software a je komplexním ekosystémem pro správu obsahu. Kromě portálu konvergence.info ji využívají projekty Hyperkino - anotační metoda pro akademická vydání filmů na DVD, vznikající archiv filmů FAMU a archiv videoartu Art of Memory.
V roce 2008 začal v Centru audiovizuálních studií FAMU a na Platformě konvergence výzkumný projekt "Metodika výuky a formy vědecké spolupráce s použitím audiovizuálních archívů v mezioborovém prostředí". Je zaměřen na výzkum kolaborativních nástrojů v on-line audiovizuálních archivech. Vzniká model archivu v podobě mezinárodní platformy pro diskusi a kolaborativní výzkum a sdílení, interdisciplinární prostor s variabilní strukturou modifikovanou v interakci s uživateli, podporující decentralizaci informace, mezinárodní spolupráci, nový přístup a metody analytického zkoumání materiálu i distanční vzdělávání. Podnítí vytváření týmů na základě sdíleného zájmu, bez geografických, genderových či jiných omezení.
Tenhle klip Clock DVA a výročí klasického komunistického článku o nebezpečné hudbě mě zase přivedlo k otázce, jaká jsou vlastně témata dnešního umění nových médií a kdovíjakých technologií. Video vzniklo před bezmála 20ti lety, stejně jako principy softwaru MAX/MSP, většinou dnes považovaného za nový a experimentální, tak si říkám, jestli sme se myšlenkově někam posunuli vůbec. Všechno je na kliknutí buttonu, i ten underground, ale řekl bych že originální vize jsou stejně vzácné, a digitální bezeztrátové multiplikace dat a kalkulované variace trendů neznamenají, že naše generace přežije.
The Database of Virtual Art documents the rapidly evolving field of digital installation art. This complex, research-oriented overview of immersive, interactive, telematic and genetic art has been developed in cooperation with established media artists, researchers and institutions.
The title »MindFrames« indicates that this was a time and a place for re-positioning and expanding the frame of reference for Media Art and pushing ahead the transformation from film art to discourse of the (visual) code. The exhibition teaches us to understand the art of media, and through that, media themselves.
Tato vystava se stehuje do Prahy, kde mozna bude dale zpracovana na platforme konvergence.info, je to obrovske mnozstvi ilustraci, textu, rozhovoru, eseji a dalsich dokumentu.
Web s prezentaci metody pro akademicka (kriticka) vydani filmu na DVD. Hyperkino je system pro anotace filmu, podobny poznamkam pod carou u odborneho textu. Vyuziva ruzna media, jako text, obrazky, zvuk.
anarchy in the media we are the media television hacking electronic literacy digital communication feedback networks online communities visionary technology global brain new artforms visual grammars non-verbal articulation unconscious streams synestezia urban myths breakdown opening dimensions biots love politics of nonviolence
Pracuje s internetem již od jeho počátků v roce 1993 a profesionálně se věnuje vývoji webů od roku 2000, např. na Úřadě vlády ČR, na Filmové fakultě FAMU se věnoval on-line audiovizuálním archivům a jejich využití pro spolupráci, podílel se také na internetovém vysílání rádia Lemurie a na provozu serveru pro kulturní projekty node9.org, v současnosti vyvíjí web zahraničního vysílání Českého rozhlasu.
V odborné činnosti se věnuje vizuálním studiím a teorii nových médií, zejména typologií médií a strukturálním zkoumáním změn jejich informačních a emocionálních jazyků v různých sémiotických prostorech, souvislostem předmediality, mediality a postmediality v kultuře a také reprezentaci znalostí v sítích sémanticky propojených informací. Mezi jeho aktuální témata patří vzory (sebe)organizace znalostních i společenských sítí vedoucí k vzniku ekosystémů a organismů.
Spojeni obrazu a zvuku, spojeni obrazu a textu, kriticka vydani DVD, Media Management systemy, semiologie medii, strukturalni modely medii a komunikace