Zdravim vsechny, sem moc rad jak akce probehla, tolik zajimavych informaci a temat...
Jasne ze je skoda ze nebyl cas na delsi diskuse a vic setkani mimo konferenci v prijemnem festivalovem prostredi, ale to se da i jindy a take on-line.
Diky vsem prednasejicim, organizatorum i ostatnim co prisli :)
Mam z Jihlavy jedinou fotku, a to je jezek v noci v sobotu. Jestli nekdo mate z akce neco vyfocene, budem radi kdyz se podelite a date to sem jako prispevek nebo odkaz..
Dietmar Offenhuber is a key researcher at the Ludwig Boltzmann Institut in Linz, Austria. He works within the Visualization research project dealing with the topics of indexing, analysis and mediation on a meta-level within the framework of audio-visual archives. Pursuing the following research projects: Visual Strategies for Archives, Software Architecture for a Visualization Framework, Conception of the Research Line "Representation and Visualization of Knowledge". Title of his presentation at the Open Archives 2.0 conference is "Knowledge representation for shared media art archives".
NAVA (National Audiovisual Archive of Hungary) constitutes the legal deposit archive of the Hungarian national broadcasters, collecting audiovisual content. Its scope of collection comprises the programmes of the national terrestrial televisions and radios, produced in or relating to Hungary. In addition, it also accepts locally broadcast or any other audiovisual content for processing or storing, facilitating the preservation of audiovisual content as part of the cultural heritage. The Archive started operating on January 1, 2006. NAVA is operated by John von Neumann Digital Library and Multimedia Centre. As a special feature, NAVA provides on-line access to its collection within the framework regulated by law: the database of its archives can be freely searched and the programmes can be viewed in full at the so-called NAVA-points (terminals in libraries, schools etc.).
Doc Air je první a zatím jediný portál pro online distribuci dokumentárního filmu ve střední a východní Evropě. Portál Doc Air je iniciativou provozovanou pod záštitou Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava. Výběr filmů je v rukou festivalových dramaturgů, kteří se zaměřují na filmy hodnotné jak tematicky, tak i esteticky. Doc Air je zároveň otevřenou platformou pro jakékoli inovace v oblasti kinematografie, progresivní či provokativní dokumenty, které podněcují otevřený dialog mezi autory a jejich diváky. Doc Air nabízí výběr z významné dokumentární tvorby z celého světa. Filmy pro Doc Air jsou připravovány ve spolupráci s různými evropskými festivaly dokumentárního filmu. Legálně a za minimální poplatek mužete zhlédnout nebo zakoupit film i vy pouhým přehráním nebo stažením v jednom ze tří nabízených formátů. V případě většiny filmů zaplatíte ze stream přibližně 29 korun, stáhnutí DivX formátu vás přijde na 60 korun a DVD kvalita pak na 100 korun. Moderní technologie mimo jiné zprostředkovává snadný přístup k dokumentárním filmům také studentům a pedagogům (nejenom) filmových škol. Studenti mají navíc šanci přihlásit svůj film a pokusit se získat pro něj prostor v sekci studentských filmů.
Netzspannung.org je internetová platforma pro elektronické umění a mediální kulturu a online archív pro vzdělávání v oblasti mediálního umění. netzspannung.org, online od roku 2001, nabízí kurátorované a otevřené oblasti určené komunitě mediálních umění. Uživatelsky generovaný obsah, podrobovaný odborné kritice (peer reviewed) stejně jako editorský obsah tvoří vysoce kvalitní narůstající objem informací pro novomediální umění. Interaktivní nástroje jako je "sémantická mapa" či "Medienfluss / Mediální proud" umožňují objevování znalostí a intuitivní přístup k databázi. Tato rozhraní slouží ke strukturaci informačních těles, jejichž struktura vychází z uživatelů a obsahu, a přivádějí je tak do diskurzu o mediální kultuře. Technologie internetové platformy netzspannung.org umožňuje integraci distribuovaných datových zdrojů v otevřené síti rozhraní, založených na webových službách.
radioART vznikol v 2001 roku ako projekt medziinšitucionálnej spolupráce. V roku 2007 bol projekt preselektovaný na prestížnu súťaź médií PRIX EUROPA 2007 v Berlíne. radioART dostal pozvánku na prezentáciu EBU (European Broadcasting Union) do Ženevy v 2007roku. radioART je rádio nového typu ako
nehierarchizovaný, názorovo pluralitný, pro-edukačný, proarchívny, multigeneračný labyrint zvuku a médií. radioART - Experimentálne centrum pre objavovanie akustických a mediálnych umelcov s množstvom experimentálnej hudby a akustického artu na vypočutie unikátnych záznamov súčasného
umenia. radioART je viac ako Experimentálne centrum - je databázovo orientovaná dokumentačno-archívna sieť informácií o umení, ktorého základným menovateľom je zvuk v jeho vizuálnom rozvinutí. Databáza je otvorená pre podnety a kreatívnu spoluprácu. radioART - je synchronizované vysielanie on_AIR programov Ex Tempore (Rádio Devín - pravidelné stredy 22:00 - 23:00 a piatky - 00:05 - 01:05) s on_NET programov na internetovom projekte www.radioart.sk a on_SITE databáz projektov súčasného umenia.
radioART.sk is also your Experimental center for discovering and rediscovering Acoustic artists, by providing you with great Experimental music and acoustic art projects to listen to, updates on new releases, concerts, links, downloads, and other news. radioART is more than an Experimental center - it's a learning institution. Our primary function is to teach the experimental acoustic art to students of all musical tastes and skills.
Experimentální výzkumný projekt "Filmové Brno" spojuje databázi kinoprogramů, výstupy orálně-historického sběru a doplňkové vizualizační nástroje typu map a kalendářů. Jeho cílem je shromáždit empirická data o lokální filmové kultuře a zmapovat paměť filmového diváka. Výsledný korpus umožní klást dosud nezodpověditelné otázky o životním cyklu filmového produktu, sociálně-geografické stratifikaci kin a historickém vývoji diváckých návyků a preferencí.
Peter Gonda je šéfredaktorom alternativného internetového rádia Tlis.sk a tiež sa podieľa na streamovaní vystúpení Slovenského filharmonického orchestra. Predstaví spôsoby ktorým oba tieto projekty archivujú (alebo nearchivujú?) svoje streamy..
S metodou budování otevřeného archivu souvisí nová metodika publikačního
procesu. Příspěvek VVP do nastolené diskuse vychází z možností
vznikajícího hypertextového nástroje pro výzkum současného umění;
digitální antologie jako platformy s vizí kolaborativního procesu interpretace a otevřeného přístupu k informaci.
Bezbariérová platforma pro šíření a archivování programu činností DigiLabu AVU v Praze, vývoj plug-inu pro podporu živého vysílání a prezentace přechodu z formátu Windows Media Video (wmv) na Flash Video (flv).
ARTLIST je projekt Centra pro současné umění Praha, o.p.s (www.fcca.cz) zaměřený na dokumentaci současného výtvarného umění vytvářeného na území Československa a posléze i České republiky od poloviny 20. století do současných dní. Artlistje určen jak pro publikum odborné, tak i pro širokou veřejnost na místní i mezinárodní úrovni. Autorský tým se snaží přinášet komplexní přehlednou informaci o současné české výtvarné scéně a jejím vývoji. Koncepce databáze klade důraz na vizuální dokumentaci doplněnou odbornými kritickými anotacemi. Artlist si klade za cíl obsáhnout výběr několika set umělecky nejvýraznějších osobností, uměleckých děl, institucí, akcí, klíčových pojmů a názorů. Rozhodujícím kritériem výběru je umělecká kvalita. Odpovědnost za její určení leží na bedrech místní uměleckohistorické obce, tj. těch odborníků, kteří se na programu autorsky zúčastňují i těch, kteří k jeho formování přispívají kritickým hlasem.
Národní filmový archiv v Praze se podílí na několika mezinárodních projektech s cílem přiblížit prostřednictvím internetu odborné a laické veřejnosti obsah jeho sbírek. Příspěvek připomene některé z nich (MIDAS - Moving Image Database for Acces and Re-use of European Film Collections; Europa Film Treasures; European Film Gateway) a krátce upozorní na problémy, které uveřejnění (nejen) filmového materiálu na internetové síti provázejí.