Umění: Brněnské HaDivadlo uvedlo v režii Andreje Kroba Žebráckou operu Václava Havla. Inscenace nedopadla příliš dobře. Nebo spíš dopadla dost špatně. I přesto, že Havlův textzískal po letech nové a navýsost aktuální konotace – vlastně by se dalo říci, že staronové.
Umění: Zkoumání kinematografie v zemích srovnatelných s Českou republikou může být zajímavé přinejmenším pro srovnání poměrů v otázce subvencí. Švýcarský příklad v tomtopřípadě není výjimkou.
Umění: Obě části filmu o Che Guevarovi je třeba vidět současně, nemá-li film ztratit mnoho ze své mimořádné působivosti.
Stručně ze světa: Na krizi reagují už i zaříkávači hadů.
Že by se zjevil humánní výrobce léčiv?
První soud kambodžské genocidy začíná.
Polsko neposílí kontingent v Afghánistánu. Kvůliúsporám.
Svět: Kdo a jak sestaví příští izraelskou vládu, středeční volby nerozhodly. Ohledně budoucnosti mírového procesu je bohužel jasněji.
Svět: Sderot je výraz. Sderot je symbol. Sderotje fenomén. Žila jsem ve Sderotu.
Svět: Izrael není jen státem Židů, Palestina není Hnutí islámského odporu. Konflikt dvou stran se vleče navzdory tomu, že ve skutečném světě se strany prolínají a většina touží po míru.
Svět: Americký týden ztrát, bez nálezů.
ICC vydal zatykač na súdánského prezidenta.
Bojkot Izraele se šíří.
Saakašvili si umí užívat.
…a časy se mění.
Rozhovor: S historikem a didaktikem dějepisu profesorem Zdeňkem Benešem o otázkách, o kterých se v českém školství nediskutuje, kurikulární reformě, národních příbězích i o kacířstvíMistra Jana Husa.
Umění: Tvorba duševně nemocných ze slavné sbírky Hanse Prinzhorna v nejnovější pražské expozici art brut podněcuje k otázkám po možnostech její prezentace a našich představácho šíři pojmu umění.
Umění: Na snímcích fotografa Jana Pohribného ožívají místa s dávnou lidskou stopou i ta, jež zabydlujeme jen personifikací živlů.
Umění: Maďarský filmový týden nabízí každoročně komplexní vhled do aktuálního dění v oblasti tamní kinematografie. Letošní ročník nahlédl maďarskou společnost filmovýma očimajako společnost hrdinů spíše bezradných, nevědoucích co se sebou, co se světem.
Umění: Český snímek Iva Trajkova Ocas ještěrky nabízí stylově zajímavou podívanou a pro přemýšlivého diváka podmanivou interpretační hříčku, v níž ovšem film sám zaniká.
Literatura: Říkali jí Podzimní víla. Pokoj měla zavátýkupami barevných listů papírů, zekterých ručně vázala knížky.
Literatura: V podkrovním prostoru Místogalerie na Skleněné louce představil 7. února v rámci společného koncertus Petrem Linhartem brněnskému publiku svou novou knihu Neslyšící děti (answer 4 all), Malvern, Praha2008, Oldřich Janota, nezařaditelný a neopominutelný filosofující básník s kytarou.
Literatura: Na konci roku 2008 vyšel Michalu Ajvazovi zatím poslední román Cesta na jih. Pro pravidelné čtenáře Ajvazova díla nebude tento rozsáhlý prozaický text žádným velkýmpřekvapením, pro ostatní to bude setkání, z kterého se jim možná trochu zatočí hlava.
Literatura: Více než čtvrt století čekal na své uvedení do češtiny román americké spisovatelky Marilynne Robinsonové Ztrácení, dílo, jehož příběh je více než čím jiným metaforou vzájemnéhopronikání člověka a krajiny.
Domov: Z jakých kamenů se stavěl Karlův most za středověku, který světec strhl pilíř a které pískovce předcházely kocbeřskému?
Domov: „Oprava Karlova mostu je vážný etický problém,“ říká odborný restaurátor a akademický sochař Petr Siegl, který zpracoval znalecký posudek kamenických pracíběhem opravy.