Literatura: Věra Nosková završila svou novou knihou Víme svý románovou trilogii, v níž vypráví nejen o životních osudech své hrdinky Pavly, ale také o stavu naší země v područí komunistickéideologie.
Literatura: Půl století čekalo na vydání v českém překladu dílo jednoho z nejzajímavějších autorů německé prózy dvacátého století a držitele celé řady literárních ocenění Wolfganga Koeppena.
Domov: Názor autorů předchozích textů na téma sdílí i majitel nakladatelství Vetus via a známýbrněnský básník. Příznačnou formou jej vyjádřil ve svém zápisníku.
Civilizace: Nad stěžejní otázkou, totiž nad důvody lhostejnosti k zvyšujícímu se počtu smrtelných nehod a možnostmi nápravy, se zamyslel i jeden z našich občasných přispěvatelů. Podklademk úvaze se mu stala polední a hojně diskutovaná kampaň Ministerstva dopravy, od níž si mnozí slibovali zlepšení.
Civilizace: Vývoj po zhroucení komunistických režimů na přelomu osmdesátých a devadesátých let se i v českém prostředí stává předmětem historického zkoumání. Protože nás od tétodoby doposud nedělí žádný významný mezník, jde o pokus vyprávět příběh, jehož zůstáváme nedílnou součástí. První významný pokus v tomto směru podnikli autoři z okruhuÚstavu pro soudobé dějiny AV ČR. Jeho výsledky v každém případě stojí za pozornost.
Civilizace: Starší text slovenského autora krom jiného připomíná, že krize hospodářství nemusí být tím nejhorším, co lidstvo v nejbližších letech čeká.
Civilizace: Výzvy k šetření a uvážlivému nakládání s energiemi lze slýchat jak od radikálních ekologů, tak od popíračů klimatických změn. Spotřeba v širší společnosti přitom stále narůstá.Proč se tak děje a jak nejúčinněji plýtvání zamezit?
Svět: A mimo Gazu…
Apoštolská penitenciatura? Co to je?
Jak pokračuje… rozkvět Nepálu pod vládou marxleninskéhomaoismu – Práčandovycesty?
Svět: Dopad plynové rozmíšky na ruskou ekonomiku nelze podceňovat. To, co se v ruském hospodářství odehrává nezávisle na ní, je alemnohem horší.
Svět: Ruské hospodářství míří k úpadku, ruská zahraniční politika však zažívá lepší časy. O tom, jak režim v Moskvě využívá krize k upevněnívlivu v blízkém příhraničí, i o tom, jak se globální ekonomické otřesy projevují v nezapadlejších koutech Střední Asie, jsme si promluvilis kyrgyzským novinářem Elmirem Atambajevem.
Civilizace: Právě před třemi lety, dne 12. ledna 2006, skončil pod koly vozů pražský cyklista a známý propagátor bezpečné a k lidemsnesitelné dopravy Jan Bouchal. Týž rok zahynulo na českých silnicích dalších 955 lidí. V roce následujícím jich bylo o 155více, vloni o třicet. Jaké mohou být důvody toho, že zůstáváme lhostejní?
Rozhovor: S ředitelkou zpravodajských stanic Českého rozhlasu Hanou Hikelovou o jejích cílech v nově zřízené funkci, rozhlasové publicistice, roli tiskových agentur ve zpravodajstvíi o zahraničních zpravodajích a také o tom, co odlišuje česká média od těch italských.
Umění: S podtitulem Silnější kalibr se v brněnské Galerii Lužánky představuje skupina mladých vizuálních umělců. Spojnicí různorodých výtvarných přístupů je vedle společných studiíjejích členů Kodex, o němž mlčí…
Umění: Loutkové divadlo po dědečkovi stojí na začátku příběhu, jehož vyústěním je výpravná a výtvarně neobyčejně působivá monografie Česká loutka autorů Václava a PavlaJiráskových a Jaroslava Blechy.
Umění: V posledních několika letech se v ruské filmové tvorbě zřetelně projevují dvě zajímavé tendence. První z nich je nebývalý nárůst úspěšných debutů a druhým trendem je dosudnevídané začlenění režisérek do tvůrčího procesu.
Umění: Zatím víme, že na některé filmy by se nemělo do patnácti, na některé do osmnácti a že na některé mohou všichni. Rýsuje se však i jiná alternativa – více evropská, s více číslya s novými symboly, která by měla především zpřehlednit spektrum audiovizuálních produktů šířených nejrůznějšími médii.