Domov: Následující blog Jiřího Zlatušky v deníku Aktuálně.cz četlo do pátku 5. září 2008 přes dva tisíce lidí. Těžko říct, co ještě by měl udělat, aby se zpráva, kterou zveřejnil, dostala natitulní strany novin.
Civilizace: Pokračování debaty Český úděl 1968 – 2008 obstarává úvaha stálého spolupracovníka Literárních novin, mimo jiné nad naší povahou: „Říká se o nás, že jsme střízliví, pomalí, alepozorní. Smutným osudem české politiky ale je takřka absolutní absence vlastnosti, kterou bych nazval empatií.“
Civilizace: Česká mládež má jen omezený přehled o alternativních způsobech myšlení, takže se ani nezapojuje do mezinárodních sítí, které se tématem zabývají. Jednou z nich je hnutíAttac; protože o jeho české pobočce není slyšet, přinášíme ohlédnutí za Evropskou letní univerzitou, kterou pořádalo v polovině letošního léta v německém Saarbrückenu.
Domov: Snižování platů učitelům je půjčka, kterou si bereme od našich dětí s lichvářským úrokem.
Domov: Literární noviny přetiskují výzvu německých intelektuálů, která vyšla 22. srpna 2008 ve Frankfurter Rundschau, v přesvědčení, že může podnítit i tuzemské diskuse.
Domov: Pošta patří od doby svého vzniku mezi veřejné služby. Už za dob královských byla na její provoz přidělována možnálukrativní, ale jistě velmi přísná privilegia, která měla zajistit obyvatelům království komunikaci i obchod.
Lidové Právo Dnes: Televize Nova v sobotu 30. srpna zveřejnila vážný důkaz o korupčníchpraktikách ODS. Zatímco všechny deníky a týdeníky zprávu převzaly,veřejnoprávní rozhlas a televize ji až na nevýznamné výjimky ignorovaly.Česká televize se jí ve svých hlavních zprávách Události kratičcevěnovala až ve středu. V pondělní a úterní – málo sledované – relaciUdálosti v regionech jí patřilo vždy až páté místo.
Domov: Aférou minulého týdne se staly způsoby,jimiž poslanci ODS opatřují kompromitujícímateriály na své stranické či poslaneckékolegy.
Domov: Literární noviny zahajují systematickou práci na exemplárním případu korupce, který je prokázán a kterému přesto hrozí,že upadne do zapomnění – z důvodů, které naznačuje následující komentář jednoho z předních českých politickýchanalytiků.
Rozhovor: S novinářem, autorem literatury faktu a obecním kronikářem Miroslavem Síglem o dětství na prvorepublikové vesnici, ilegálním rozhlasovém vysílání po srpnu 1968, Almanachučeských novinářů nebo o ideální poetické čítance.
Rozhovor: Se spisovatelkou Lenkou Procházkovou o světě české literatury a Obci spisovatelů, o občanské společnosti, krizi paměti, generačním románu o Janu Palachovi i o pohrdáníČeskou republikou pro její vztah k podpoře nové kultury.
Umění: Čtyřicátý ročník mezinárodní divadelní přehlídky v průmyslovém Tampere představil pestrý výběr zahraničních inscenací a domácích populárních kusů. A vyjevil rozdílné divadelnífilosofie.
Umění: Výstava konceptuálního umělce Jána Mančušky (1972) v pražské galerii Tranzitdisplay byla o měsíc prodloužena. Vzbudila totiž zájem, naštěstí nejen svým „barokně“ dlouhýmnázvem.
Umění: Lyrický háv nahrazen epičností příběhu, sevřenost vystřídána výraznými obrazy, oproštění od hluboké psychologie, určující a podmiňující vyhrocení rodinných konstelací, vedoucíaž k zločinu nejvyššímu… Zhruba takový Máchův Máj tu máme očima Františka Antonína Brabce.
Umění: Nový český film režiséra a kameramana F. A. Brabce Máj je spíše nechtěnou parodií než důstojnou adaptací vrcholného díla českého romantismu. Možná ale spíš bezděčněparoduje sám sebe a všechny ty omšelé filmové postupy okoukané z reklamního průmyslu a showbusinessu, jimiž je prostoupen. Sousedství s Máchovým jazykem, ač ho ve filmumnoho není, totiž moc dobře nesnášejí.