Literatura: Autorka řady učebnic českého jazyka se zamýšlí nad postavením nářečí v současné české literatuře,nahlíží jeho schopnost charakterizace prostředí, ale také rizika nemístného patriotismu.
Literatura: Islandský spisovatel, skrývající své jméno za přezdívkou Sjón, vyzrazuje stylem, jakým zpracoval svou novelu Syn stínu, nejen punkersky rebelské kořeny, ale i skutečnost, žeseverské literatuře je metoda zkratkovitého, lyrismu zbaveného, a přece emocionálně vypjatého líčení dodnes nezcizitelná.
Literatura: Podle komerčních upoutávek je Planeta samých chlapců Adama Georgieva „prvním a nezvykle otevřeným pohledem do homosexuální společnosti“ v české literatuře. Celé tomůže být i pravda – ovšem taková, která vybízí k zamyšlení nad tím, zda problematiku postavení homosexuální menšiny u nás cynicky přehlížet, či ji chápat jako otázku mnohemzávažnější.
Civilizace: Pracovití a poctiví Mongolové jsou vítanými pracovníky mnoha českých podniků. Tvoří dnes početnou menšinu v Blansku, ale jejich počty se rychle zvyšují i v řadě dalšíchměst.
Civilizace: Mongolové již nekočují, horkokrevnou povahu však projevují i ve své současné politice.
Civilizace: V diskusi o odkazu Pražského jara k dnešku pokračujeme vzpomínkou jednoho z čelných aktérů snahy o obnovení Československé sociální demokracie v období Pražského jara.
Civilizace: Malost středoevropských politiků dokazuje situace, když jedinou geopolitickou volbu vidí mezi USA a Ruskem. Ovšem v posuzování současného vývoje na Kavkaze je třebapřísně oddělit kauzy Abcházie a Jižní Osetie od kauzy ruského expanzionismu. Místo vytahování falešných paralel z let 1968 a 1938 až 1939 je třeba racionálně posuzovat možnávýchodiska na Kavkaze.
Domov: Minulý týden se konalo první stání soudního sporu Jakub Patočka versus CET 21.
Domov: Česká diplomacie předvedla svou famózní sílu, když na rozdíl od Poláků místo zbytečných střel Patriot vyjednala s Američany vrácení sedmdesát let starého tanku!
Domov: I ekonomická reforma v roce 1968 nabízela občanům víc než současné antireformy.
Domov: Světovou finanční krizi léčí kombinace zeleného a sociálnědemokratického programu.
Domov: Krize světových finančních trhů nějak neplodí větší lidské příběhy. Ty se možná objeví při splácení dluhů.
Lidové Právo Dnes: Minulý týden jsme mohli sledovat nové epizody hned dvou televizníchseriálů. Od pátku pokračuje na obrazovkách České televize dalšímitřinácti díly Nemocnice na kraji města.
Domov: Ve čtvrtek nám poslanci za Stranu zelených,včetně ministrů Bursíka a Lišky,zahráli v parlamentu divadlo. Běhempracovní návštěvy delegace výborupro etnické záležitosti Všečínského shromážděnílidových zástupců, čili parlamentuČLR, rozvinuli tibetskou vlajku,aby demonstrovali proti porušování lidskýchpráv v Tibetu.
Civilizace: Téma čísla tentokrát věnujeme ryze teoretickému námětu: myšlení Guye Deborda a jeho situacionistickým strategiím, v nichžse umění s politika spojují ve výbušnou směs.
Rozhovor: S profesorem Svobodné univerzity v Bruselu Janem Rubešem o Belgii jako středoevropském státu, literatuře jako nejlepším prostředku poznávání vzájemných specifik i o vědecképráci v zemi, která nezná princip grantu a v níž se věci řeší s velkým časovým předstihem.
Svět: Mužem míru pro rok 2008 je Martti Ahtisaari.
Světový den boje za zrušení trestu smrti, připomínanýkaždoročně 10. října...
Jak pokračuje… americké dočišťování Iráku?
Svět: Navzdory nářkům četných novinářů se člověk, který zastřelil Annu Politkovskou, do vězení nakonec nejspíš dostane. O tom, kdo muzaplatil, totéž říci nelze.