Svět: Šrílanské vládní vojsko dobývá poslední z velkých povstaleckých bašt, takže je pravděpodobné, že o občanské válce na známém ostrově zase chvíli neuslyšíme. To ovšemneznamená, že boje skončí. A už vůbec ne, že je mnohaletý spor dvou etnik vyřešen.
Literatura: Spisovatelka Ludmila Klukanová (1936) ve svém díle usiluje o průhled do dramatického světa poválečnéhovenkova a mapuje osudy lidí, kteří se nenechali ubít nepřízní osudu.
Literatura: Neobyčejný portrét čtyř malířských osobností přibližuje víc, než jejich tvorbu. Vtahuje nás do světa, kde seve schizofrenní atmosféře socialistické společnosti bytostní tvůrci obtížně prodírali k vlastnímu uměleckémuvyjádření.
Literatura: Na počátku září oslavil uruguayský novinář a spisovatel Eduardo Galeano šedesáté osmé narozeniny. I přesto, že se jeho žánrově neuchopitelné, na pomezí historie, snu a poezie,novinářské reportáže i politického komentáře balancující dílo soustavně překládá do nejrůznějších světových jazyků, v českém prostředí o zvláštnosti těchto textů ani jejichautorovi dosud mnoho známo není.
Civilizace: Obraz poslední avantgardy představuje i českému publiku kniha Společnost Spektáklu.
Civilizace: Významný český historik se ve svém příspěvku zamýšlí mimo jiné nad otázkou, proč se nepodařilo silám, které v průběhu roku 1968 stály za hnutím Pražského jara, vytvořit posrpnové invazi alternativní (a životaschopný) politický program.
Civilizace: Jsou lidé, kteří se do velkých dějin nikdy významně nezapsali. Přesto, pokud je jejich příběh zajímavě vyprávěn, nám mohou pomoci inspirativně nahlédnout určité dějinnéobdobí. Čtivou sondu do závěru přemyslovské etapy našich dějin představuje následující text.
Domov: Případ chystaného umístění amerického radaru v České republice je mimo jiné testem úrovně domácích médií. Česká televize v té zkoušce žalostně propadá.
Domov: I kdyby bylo tisíckrát pravda, že americké a jiné západní tajné služby tu měly za Husáka své zájmy, smáli jsme se tomu tehdy a smějeme se tomu dnes.
Domov: Zatím se zdá, že se sociální demokracii podařilo voliče přesvědčit, aby se u krajských a senátních voleb chovali stejnějako u voleb do Poslanecké sněmovny. Výsledky bezpochyby ovlivní volební účast. Předpovídaný úspěch sociálnídemokracie by se ale mohl stát jedním z důležitějších mezníků české polistopadové politiky.
Lidové Právo Dnes: Není to vlastně ani tak dávno, co náš pan prezident prohlásil, že žijemev nejlepších časech, v jakých jsme kdy žili. Nyní jeho slova jakobybyla zpětně potvrzena.
Domov: Fantazie mají v lidském bytí životodárnéposlání. Poskytují útočiště, kdyžje těžko kolem.
Svět: Stephenu Harperovi, patrně poslednímu z vládnoucích politků, který si váží George W. Bushe, se minulý týden podařilo nevídané:vlastní stoupence popohnat k urnám, a příznivce konkurentů zároveň přesvědčit, že je politika příliš špinavá, než aby si u voleb kaziliodpoledne. Pokud si bude i v novém funčním období počínat jako doposud, může být Kanada za pár let k nepoznání.
Svět: Demokratická i nedemokratická opozice se stále nevzpamatovaly z represí po předloňské volbě prezidenta a přede dvěma týdny prohrály i volby do parlamentu. Třebaže režimse pověsti tvrdé totality pozvolna zbavuje, naděje na změnu poměrů nebyla od počátku Lukašenkova panování menší.
Svět: Sotva tři týdny po volbách v Bělorusku se bude volit i v další nesvobodné zemi, v Ázerbájdžánu. Na něj však nikdo sankce uvalovatnehodlá. V čem se obě autokracie liší a co mají společného?
Umění: Jaromír Blažejovský, filmový historik působící při Ústavu teorie a dějin filmu a audiovizuální kultury Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, ve své nově vydané monografiipředstavuje spolu s pojmem spirituálního modu ve filmu koncept propojující snímky napříč národními kinematografiemi, autorskými osobnostmi i jejich individuálními stylovýmipřístupy.
Umění: V roce 1986 uspořádal Dům pánů z Kunštátu výstavu Pavla Nešlehy (1937–2003) zaměřenou na malířské dílo, nyní se diváci v týchž prostorách mohli seznámit s jeho fotografiemi,kresbami a pastely.