Svět: O úloze zahraničních a zvláště českých vojáků v Afghánistánu se soustavně křičí, ale jen málokdy debatuje. Provokativní úvaha spolupracovníka Literárních novin, jakož i doplňujícíkomentář člena stínového kabinetu ČSSD k slavnému hlasování ve Sněmovně, zřejmě trend nezvrátí. Otázky, které nastolují, je přesto třeba stále zdůrazňovat.
Svět: Pozice sociální demokracie k misímčeské armády v zahraničí je dlouhodoběstálá a pevná. A je známá. Rozhodněnení v tom, že chceme stahovat jednotkyz Kosova...
Svět: Odpověď na otázku Cui bono? je ve spojitosti s poslední operací izraelské armády v Gaze děsivě jednoduchá: kromě bombardovanýcha ostřelovaných ve vlastním pásmu prospívá operace všem. Podle toho také probíhá.
POVÍDKA ROKU 2008 - 12.kolo:
POVÍDKA ROKU 2008 - 12.kolo:
Umění: Projektu výtvarné skupiny Guma Guar s názvem Kolektivní identita se podařil skvělý výkon: ztrapnit pražskou radnici. A to dokonce hned dvakrát.
Umění: Pražská scéna DAMU Divadlo Disk uvedla nedávno českou premiéru slavného německého dramatika Mariuse von Mayenburga Turista. Inscenace je to příliš rozklížená i napoměry studentské scény.
Civilizace: Skalní pozitivisté tvrdí, že historikovinepřísluší hodnotit, zvláště pokudjde o historické postavy a jejich činy,že se má snažit jenom je vysvětlita pochopit.
Civilizace: Česká historická obec i naše rozvíjející se demokracie budou do budoucna postrádat osobnost profesora Jaroslava Mezníka, člověka neobyčejných kvalit. V následujícím textuna něj vzpomíná jeho blízký přítel z disentu Jan Šimsa. Zájemce o další informace o Jaroslavu Mezníkovi upozorňujeme na článek jeho žáka a kolegy, historika Martina Wihodyv časopise Dějiny a současnost 1/2009.
Umění: Přes motivy oblaků a kamení a přeci „i pro oči a pro motýly“ vyrůstá malířské vyznání života a víry Ladislava Schovance.
Umění: Stejnojmenný kurátorský projekt Martina Horáka v Galerii města Blanska nechce být průřezovou prezentací současného umění; je polymorfní úvahou, která svým uspořádánímdiváka brzy přesvědčí, že nevstupuje do španělské vesnice.
Umění: Pouze na DVD, nikoli v běžné distribuci, nabízí se českému divákovi ve snímku Beze mě šestero filmových podob Boba Dylana. Marně by však zápasil ten, kdo by semezi nimi snažil hledat tu pravou. Neboť snímek Todda Haynese spíše, než aby vyprávěl o Bobu Dylanovi, jako by sděloval poznání neuchopitelnosti lidské identity v jejícelistvosti.
Literatura: Jitka Poledňáková-Schelingerová napsala vzpomínkovou knihu, jejíž hlavní postavou je její zemřelý manžel Jiří Schelinger. Vzniklo vlídné a dojemné povídání o létech padesátýchaž osmdesátých.
Literatura: V pamětech Stanislava Budína se dočítáme, že jen dvě komunistické strany byly mezi válkami normální součástí parlamentní politiky. Francouzská a československá. Proto v KSČuž ve třicátých letech existoval svár mezi příznivci parlamentní cesty a rigidními zastánci sovětského kursu. Budínova kniha může být inspirativní pro zkoumání prapříčin Pražskéhojara i pro dnešní ideové zápasy.
Civilizace: Připomínat si činy a myšlenky Prezidenta Osvoboditele je důležité stále, bez ohledu na různá výročí. Je záhodno tak ale činit přísně v kontextu doby. Právě o to se soustavně snažíprofesor Dokulil. Zde se podrobněji zaměřil na Masarykovu úlohu v několika dějinných úsecích, pro uvědomění si podstaty české moderní historie stěžejních.