Domov: Bezradnost politické kontroly tvářív tvář finančnímu trhu nedávno v jedněchzápadních novinách popsali příměremo sportovním automobilu Porschea jezdeckém koni.
Civilizace: Že v Doha proběhla rozvojová konference OSN, je obecně známo. Jak vlastně taková akce vypadá zevnitř, je známoponěkud méně.
Svět: S Mezinárodním dnem lidských práv...
Banky dostanou sedm set miliard. Hladovým bystačilo třicet.
Harperizace v Kanadě pokračuje.
Jak se vyvíjí… situace v Somálsku?
Svět: Pouliční bouři v Athénách, Soluni a dalších řeckých městech lze sice právem označit za nejdivočejší v posledníchtřiceti letech, co do povahy se ale o nic výjimečného nejedná. Ať už se zachová vláda Kostase Karamanlise jakkoliv, časem se situaceuklidní… a poté vyhrotí znovu.
Svět: Nedávno zesnulý patriarcha ruské pravoslavné církve byl minulý týden pochován. S jakou se na něj patří vzpomínat?
Civilizace: Skupina odpůrců stávajícího politického systému v Číně zveřejnila 10. prosince 2008, tedy v den šedesátéhovýročí přijetí Všeobecné deklarace lidských práv, takzvanou Chartu 08 - dokument nazvaný a v některých východiscích přímo koncipovaný dle naší Charty 77. Díky překladu Olgy Lomové se s ním lze nyní seznámit i v češtině.
Civilizace: Rozprava o českém údělu pokračuje příspěvkem o úloze intelektuálů a novinářů zejména: „Senzací roku 1968 je svoboda, ona prodává noviny. A tak je jí všude dost: žádá sejeden týden rehabilitovat, druhý zrušit vedoucí úlohu KSČ, další obnovit sociální demokracii, další vystoupit z Varšavské smlouvy. Kdyby nebylo srpna, žádala by se tímto tempemněkdy v lednu 1972 privatizace nemocnic.“
Civilizace: Dialog jako symbol otevřeného demokratického systému se i politicky prosadil proti monologu uzavřeného centrálně řízeného politického a ekonomického systému. Důkazembudiž například vznik a život Charty 77.
Civilizace: Pokud platí, že změnu, ať už si pod tím slovem představujeme cokoli, očekáváme spíše z mimoevropského prostředí, pak je žádoucí podívat se blíže na principy, na kterých seběhem staletí etablovaly jihoamerické společnosti.
Domov: Nevelké severomoravské město se v těchto měsících stalo lakmusovým papírkem na cestě k budování občanské společnosti. Respektive na cestě k jejímu potlačování.
Domov: Nabízíme stručný popis slavnostního večera, na kterém byla počátkem minulého týdneudělena cena Pelikán.
Domov: Se svolením redakce dvouměsíčníku Listy publikujeme laudatio na významného českého politika a politického filosofa Jaroslava Šabatu. Text odezněl během slavnostního večerav Olomouci, na kterém byla v úterý 9. prosince 2008 Jaroslavu Šabatovi předána cena Pelikán.
Domov: Nedávný kongres Občanské demokratické strany nevyřešil ani jeden z problémů tohoto uskupení: nezbavil stranuvedení, které jí přivedlo až k potupné volební porážce. Nedokázal ji sjednotit. A navzdory teatrálnímu odchoduprezidenta Václava Klause neoprostil ODS ani od prezidentova destruktivního vlivu na vnitrostranické dění.
Lidové Právo Dnes: Deníky nežijí jen ve své papírové či internetové podobě. Do veřejnéhoprostoru vstupují také rubrikami „čteme z tisku“ v ostatních masmédiích.Způsob, jakým se to děje, je bohužel plný nešvarů, které jsouv této rubrice kritizovány u samotných deníků.
Domov: Začnu tam, kde před týdnem skončilJan Šícha: všechno bude jinak. Svět senepochybně změní. Krize, která přišla,není epizodou, na kterou existuje řešeníz učebnic.
Domov: Způsob, jakým Česká republika postupuje při ratifikaci Lisabonské smlouvy, krom jiného dokazuje, že význam i podstataevropského předsednictví naší politické reprezentaci stále uniká.
Civilizace: Našinec by se domníval, že na dvě stěžejní otázky poslední z velkých reforem Evropské unie dokáže rok po podpisu odpovědět každý. Debaty odpovědných politiků na nedávnémkongresu ODS nicméně ukázaly, že znovu připomenout obsah Lisabonské smlouvy je právě před začátkem českého předsednictví více než žádoucí.
Rozhovor: Se studijní proděkankou Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze Radkou Wildovou o současné krizi PedF UK a možnostech jejího řešení, o potřebě vědecké práce napedagogických fakultách, o jejich studentech i o dětech v současném světě.
Umění: Inscenace Čekárna divadelního souboru Farma v jeskyni je zde pouhým východiskem k pojmenování obecnějších problémů, s jakými se potýká, nebo přesněji jakým podléhásoučasné české alternativní divadlo. Jde především o problém sdělit jakoukoli závažnější skutečnost či zkušenost „pouhým“ divadelním jazykem.
Umění: Desátý ročník bratislavského filmového festivalu svou programovou střelbou do terče i do prázdna potvrdil pověst přehlídky spíše přehledové, široce reprezentativní, než programověvytříbené.