literární noviny
Jak se žije Malým Dnes
Domov: Náš přední deník neříká čtenářům o výhodnosti rovné daně zdaleka všechno.
Antikrizová opatření české vlády
Domov: Problém není ani tak v tom, co tam je, jako v tom, co tam není.
Ano, revoluční experiment
Domov: Evropská unie skutečně je revolučním experimentem, a patrně proto ji skoro všichni Češi mají rádi.
Lisabon a eurovolby
Domov: Klausova sekta v ODS se cítí být jakousi obdobou husitů, kteří jsou poslední baštou pravdy.
V nedbalkách
Lidové Právo Dnes: Již v polovině předminulého týdne publikovala Mladá fronta Dnesdalší díl svého seriálu o temné podstatě ČSSD. Poté, co byl kvůli svéznalosti problematiky zdravotnického holdingu Královéhradeckéhokraje pod mediálním tlakem zbaven funkcí Vladimír Dryml, dostalse do hledáčku MF Dnes bývalý předseda královéhradecké organizaceČSSD Miroslav Mrština.
Cesta slepých ptáků
Domov: Topolánkově vládě je lehké číst levity.Chytli ji na švestkách při podceňovánípatrně největšího krizového průšvihu odtřicátých let, při opožděných a vadnýchkrocích proti jeho dopadům.
Deregulace, nebo diskriminace?
Domov: Deregulace nájemného míří opět do Štrasburku. Jenže tentokrát si stěžují nájemníci.
Pokus o nezávislé Kosovo, rok poté
Civilizace: V roce 2005 koloval tento vtip: Albánec zjistí, že mu doma teče voda, běží elektrika, a tak hned sahá po pistoli: „Srbové jsou zpátky!“ Od té doby se toho moc nezměnilo.
Ztotožňujeme se s předem připravenými značkami
Rozhovor: S básníkem, překladatelem a organizátorem Festivalu spisovatelů Michaelem Marchem o rozdílech v dějinách Evropy a Spojených států, zkáze kultury, ironickém úsměvuZbigniewa Herberta i o tématech a hostech letošního ročníku Festivalu spisovatelů.
Lovkyně padajících hvězd?
Umění: Jaromír Slomek téměř čtyři roky navštěvoval fotografku Dagmar Hochovou. Vznikla knížka, ve které na sebe dlouhé rozhovory berou podobu mnoha krátkých zápisů opatřenýchnázvy jako Peroutkovy karty, Skauting, Na policii, Kopanec či Kdo se dobře fotí. Jednotlivé myšlenky připomínají hvězdy, podle kterých se dá a má navigovat.
Aupairky v pasti všeobecností
Umění: Mladý pražský divadelní soubor, Divadlo Letí, který vznikl v roce 2005 z ročníku Miroslava Krobota na katedře alternativního divadla DAMU, se zaměřuje výhradně na českéa světové premiéry. Nedávno uvedl hru slovenského dramatika Viliama Klimáčka Aupairky.
Zázraky se dějí v Latinské Americe
Umění: Přístup novinářů sledujících na filmových festivalech soutěžní sekci lze často přirovnat k čekání na zázrak. A když se v jejich očích nedostavuje, dozvídá se veřejnost o slabýchfilmech a nezajímavém výběru. Hlavní soutěž 59. Berlinale však svědčila navzdory dominantním ohlasům spíše o opaku. Tedy za předpokladu, že jste si od ní neslibovali dvacetekvivalentů Vesmírné odysey.
Bez poezie bych světu rozuměl jen chabě
Literatura: O tom, proč básníci vymřeli a kdo dnes ještě může psát, jsme si povídali s básníkem Jiřím Žáčkem.
Slovinské psychopanoptikum mezilidských vztahů
Literatura: Ačkoli povídky slovinské prozaičky Mojci Kumerdejové nepřekvapí ani zápletkou, ani smířlivostí svého poselství, nelze jejímu povídkovému souboru Víc než žena upřít trefnápozorování drobných psychologických nuancí ve vztazích mezi muži a ženami.
Nebe pod Fleischerei
Literatura: Jako metropoli, do níž se utíká za (anebo možná i před) naplněním rozkolísané existence, představil Berlín před sedmi roky Jaroslav Rudiš. Do stejného prostředí zavádí svéhohrdinu i Šimon Šafránek v románu Fleischerei 36 – fascinován nikoli již podzemkou, jako spíše pulsující atmosférou čtvrti Kreuzberg.
Vrátíme se k nájemnímu bydlení?
Domov: Uměle vzbuzené touhy příliš mnoha lidí bydlet ve svém vnášejí do ekonomiky značná rizika.
Daň pro rozvoj měst
Domov: Budova zdaněná méně než pozemek je pro město požehnáním.
Mystifikace starosty Chalupy
Domov: V posledním vydání televizního pořadu Máte slovomoderovala redaktorka Michaela Jílková diskusio probíhající deregulaci nájemného.