literární noviny
Ostrým perem 12/2009
Svět: Šaría v Somálsku? No konečně!
Sláva Langerovi
Hlavně se zalíbit!
Stručně ze světa 12/2009
Svět: Mírové hnutí nabírá na síle znovu i u nás.
Strana prezidenta Juščenka už neexistuje.
Velký úspěch proizraelské lobby v USA.
Hillary Clintonová pobavila ruská média.
Naděje plná skepse a skepse plná naděje
Rozhovor: S výtvarníkem Jiřím Davidem o veřejném a politickém prostoru, o angažovaném umění a jeho možnostech měnit svět i o mladých umělcích ze skupin Guma Guar nebo Rafani.
Proto jste se narodili
Umění: Autorka studuje dějiny uměnína Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
Nové mýty Otto Plachta
Umění: Barevné burácení, chaotické prolínání a vrstvení obrazů, cesty do Peru, spolužití s indiány, inspiracedžunglí, to jsou jen některé z charakteristik, které se váží k malíři Otto Plachtovi (1962). Placht se všakposouvá dál, neustále opakovaný přídomek „malíř džungle“ už jeho dílu nestačí. Důkaz přináší aktuálnívýstava v brněnské Wannieck Gallery.
Arctic Monkeys v Apollu – energicky a filmově
Umění: Odvahu přistoupit k filmovému ztvárnění koncertního vystoupení hudební skupiny tvořivěji než jako k neinvenčnímu záznamu nenacházejí filmaři až příliš často. Přestose málokterému originálnímu pokusu podaří prosadit do běžné distribuce v takovém měřítku jako například Scorseseho Rolling Stones. Pouze na DVD je tak v současnostimožné zhlédnout i nekonvenční film o koncertu skupiny Arctic Monkeys v manchesterském klubu Apollo.
Euroamerická filmová expedice objevuje Indii
Umění: Do českých kin konečně vstoupil celosvětově opěvovaný filmový zázrak – nejnovějšísnímek britského režiséra Dannyho Boyla Milionář z chatrče. V příběhu zasazenémdo indických reálií se osudově proplétají životy trojice bezprizorných sirotků. Je aleve filmu skutečně všechno tak, jak tomu chtěl osud?
Jeho ano bylo ano a ne bylo ne
Literatura: Čtyřicet let pro mne byl nadosobním literárnímjménem, básníkem a překladatelem,nedostižným vzorem.
Exilový čtenář Jan Vladislav
Literatura: Vladislav byl z generace, která kdyby věděla, do čeho se rodí, asi by do toho nešla. Ne tak on.Narodil se a zkusil i vystudovat. Je tudíž za mnohé nositelem osudu druhé poloviny československéhodvacátého století.
Mistr zdánlivě klidného popisu
Literatura: Rakouské kulturní fórum představí ve dnech 16. až 18. března českému publiku jednoho z nejznámějších současných rakouských autorů, Josefa Haslingera. Literární novinyu této příležitosti představují Haslingera nejenom krátkým medailonkem, ale i jeho povídkou Kocovina z roku 2006, a to v původním překladu Radky Denemarkové.
Malá pomoc malým
Civilizace: Krocení kapitalismu pozvolna začíná i u nás. Vedle antimonopolních opatření proti hegemonům a dílčí podpory malých a středních podnikatelů možná dojde k pojmenovánískupiny mezi: těch, kterých je sice dost na to, aby nebyli monopolem, ale málo na to, aby si nediktovali obchodní podmínky. Jde o řetězce – významnou tržní sílu.
Audience v království čaje
Civilizace: Darjeeling, stotisícové město v severovýchodním cípu Indie, u nás proslavil hlavně loňský soudní proces se dvěma českými entomology. Ve světě jej však znají z jinéhodůvodu – pro čajové plantáže, které se zapojily do programu fair trade.
Česká republika a Fair Trade
Civilizace: Stále větší procento lidí u nás si uvědomuje, jak značná je jejich kupní síla a jak mohou mezinárodní i tuzemský obchod ovlivnit svou volbou.
Jak moc je Nymburk v Evropě?
Civilizace: Česká města a regiony jdou na poli zelené energie na ruku státu místo své vlastní budoucnosti.
Pivo chladí Slunce
Civilizace: Obnovitelná energie proslavila německý Dardesheim po celém světě.
Hrnce moči, výkaly po stěnách
Svět: Jak izraelští vojáci devastovali Gazu.
Békés balí kufry
Svět: V zámořských departementech Francie se v posledních šesti týdnech udály věci, jimiž se ve větších a běžně sledovaných zemíchstále jen teoreticky vyhrožuje.
Stručně ze světa 13/2009
Svět: Íránská opozice se před volbami sjednotí.
Evropa stojí ve frontě na Hamás.
Nacisté znovu nerušeně pochodovali Rigou.
Západ v Afghánistánu: „Řídíme se už logikouodpoutání.“