literární noviny
Art Villa Garikula
Umění: Historie panství poblíž starobylého guzínského města Kaspi podněcuje k politickým úvahám. Rezidence však nabízí hlavně prostor pro mezinárodní setkávání umělců.
Příběh cílevědomého andílka s houslemi
Umění: Alison Kraussová s Robertem Plantem ovládli letošní předávání cen americké hudební akademie s albem Raising Sand. O tom se napsalo hodně. Méně už se ví, jak dlouhoucestu musela ujít třináctiletá „nejslibnější tradiční houslistka Středozápadu“ ke své dvacáté šesté ceně Grammy.
Je těžké být televizní gay?
Umění: Nový cyklus pořadů České televize Experiment si vytyčil cíl nabourávat předsudky vůči odlišnostem. V části nazvané 4%, odvysílané v sobotu 14. února, se tvůrci pokoušelinabídnout nový pohled na komunitu homosexuálů – bohužel nepříliš přesvědčivě.
Na rozcestí dob a míst
Umění: Protože mají média tendenci filmové festivaly reflektovat nejčastěji skrze filmy střetávající se v hlavní soutěži, celkový výraz a vyznění akce tak zachytí jen stěží. Na letošnímBerlinale tak mohly zapadnout snímky poukazující na společenskokritické tendence v tvorbě mladší generace autorů.
Řezník Telátko aneb všední poezie jazyka
Literatura: O tom, jak snadno se nebe rozmodrá, kde hledat vlčatý tón či o významu posměchu u jmen a názvůobcí, můžeme číst v díle Pavla Eisnera. Na šíři a živost jeho práce upozornilo listopadové mezinárodnísympozium konané v Ústí nad Labem ke sto dvacátému výročí autorova narození.
Život v exilu jako čest
Literatura: Memoárovým románem Chuligánův návrat rumunského spisovatele Normana Maney prostupují klasické motivy exilové tvorby – odcizení i bytostné sepětí s rodnou zemí. Ty všakautor vkomponovává do spletitého osudu svého života.
Opatrný hlas
Literatura: Způsob, jakým Pavel Göbl čtenáři předkládá příběh svého románu Tichý společník, v osobě spisovatele zřetelně dává tušit scenáristu. Přes formální jednoduchost knihy se v nímalá moravská vesnice odráží jako těkající mikrokosmos.
Jak může Obama pomoci světu?
Civilizace: Sejde se konečně – na troskách krajností – neviditelná ruka trhu s tou viditelnou?
Jiná Amerika, aneb co krizi předcházelo
Civilizace: Vlády Spojených států dokázaly zemi prudce zadlužovat, přestože jejich sociální systém připomíná spíš rozvojové země.
Změna je tu. Co znamená?
Civilizace: Za houštinou čísel se skrývá další, významnější posun, k jehož docenění statistika nestačí.
Stručně ze světa 11/2009
Svět: Mordechaj Vanunu nechce Nobelovu cenu zamír – kvůli Peresovi.
Pákistánský Taliban může kdykoli ovládnouti Karáčí.
První úplný seznam vězňů z Guantánama.
Jak pokračuje… čínsko-tchajwanské sbližování?
Miliardy, jež v Gaze příliš nepomůžou
Svět: Účastníci dárcovské konference v Šarm as-Šajchu se minulý týden tvářili, jako by se pásmem Gazy nepřehnala izraelská armáda,ale jen jakýsi přírodní živel.
Proč je Sarkozy mrkev
Svět: Francouzský prezident je stejným protekcionistou, jakým by na jeho místě byl i Mirek Topolánek.
Neumíte si představit, jaký bordel dělají Marťani v baráku
Rozhovor: S režisérem Břetislavem Rychlíkem o filmu Černá srdce ( … zem není gulatá) a životě středoevropských Romů, roli fotografa při natáčení filmového dokumentu, o Státním fondu napodporu české kinematografie, České televizi v Praze i v Brně i o studentské výzvě k Inventuře demokracie.
Warholovy potréty času
Umění: Pražská Galerie Rudolfinum představila pod názvem Motion Pictures radikální filmové opusy Andyho Warhola natočené v rozmezí let 1964 a 1968.