literární noviny
Tři kruté zprávy o tváři světa
Umění: Divadelní ústav se systematicky věnuje vydávání současného zahraničního dramatu. Poslední dobou se zaměřuje především na dramatiku neexponovaných regionů. Jak aledokazuje sborník s názvem Tři katalánské hry, zdánlivá exotičnost zdaleka nemusí znamenat nižší kvalitu.
Nenápadná dokonalost Benjamina Buttona
Umění: Přestože při nedávném rozdělování Cen americké filmové akademie získal Podivuhodný případ Benjamina Buttona ze slibných třinácti nominací pouze tři slavné sošky, a to zadílčí aspekty výtvarného ztvárnění filmu, neměl by zůstat přehlížen ani v linii režisérské tvorby Davida Finchera, ani s ohledem na to, jak decentní výpověď o jedinci na pozadídějin dvacátého století přináší.
Nad jediným úkolem
Literatura: V úterý 3. března 2009 podlehl dlouhodobé těžké nemoci český básník a překladatel Jan Vladislav.
Antonínovi Jaroslavu Liehmovi
Literatura: Dopisem Milana Jungmanna se srdečně připojujeme k blahopřání k pětaosmdesátým narozeninámfilmového a literárního kritika a novináře A. J. Liehma (2. března 1924).
Nejen seděti na kufrech
Literatura: Pod pokličku ruské básnické avantgardy působící ve dvacátých a třicátých letech minulého století v Praze nahlíží knížka rusistky Jany Kostincové.
Chvála povídky
Literatura: V povídkovém souboru Bez otce ukazuje Alena Zemančíková s vypravěčskou nenuceností naši každodennost jako svět, který jako by opustila vzájemnost, ale i zodpovědnostmužství.
O víkendu dělám jenom jedenáctky
Domov: Agentury práce zneužívají zahraniční zaměstnance, protože jim to inspekce dovolí.
Měli jsme být země zaslíbená
Domov: Pět set eur na cestu domů nedávají hodní Češi chudým cizincům z dobroty srdce, ale zahraniční pracovníci je sami odvádějí na srážkách ze mzdy, upozorňuje právnička Sdruženípro integraci a migraci – Poradny pro uprchlíky Pavla Burdová-Hradečná.
Svět podle Žižka
Civilizace: Když se filosof stane mediální hvězdou, není divu, že ho vzdělanci začnou brát s rezervou. Přesto je hodně důvodů, proč Slavoji Žižkovi pozorně naslouchat.
Utopie liberalismu
Civilizace: Demokracie by kapitalismus v Číně neposílila, ale rozložila. O paradoxech hýbajících dnešním světem píše v knize, z níž přinášíme úryvek, známý slovinský filosof.
Nerovnosti za krize
Civilizace: Čím solidnější je úroveň veřejných služeb, tím jsme si rovnější.
Pralesy v míse
Civilizace: Americká posedlost velejemným toaletním papírem působí ekologickou katastrofu.
Hnusný obchod s lidskými životy
Civilizace: Vlády Spojených států a Velké Británie vytvořily systém soukromých věznic, který rozpoutal honbu za lidskou kořistí.
Válka růží
Domov: Vše, co bylo napsáno a řečeno ve sporušéfredaktora Práva Zdeňka Porybnéhoa předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, působína první pohled jako spor o svoboduslova.
Bílá kniha je mrtvá, zbrojení pokračuje
Domov: Dva roky přípravy Bílé knihy terciárního vzdělávání nepřinesly do záměrů Ministerstva školství žádnou principiální změnu. Nultá verze návrhu věcného záměru zákona obavyo budoucnost vysokého školství ještě posiluje.
Takže Rusové dostali už i Obamu?
Domov: Podle domácích médií ruští agenti proti radaru zmanipulovali českou veřejnost. Zbývá vysvětlit, kdo zmanipuloval Obamu, aby se s Rusy chtěl na zrušení radaru sámdohodnout.
Proč nás hážou do jednoho pytle?
Domov: Těžko být kovanými Evropany, když jsme odmítli euro a děláme drahoty s Lisabonem.
Na co je nám NATO?
Svět: Podle naší kolegyně a šéfredaktorky nezávislého zpravodajského serveru Czechfp.cz „prázdnota heseldoprovázejících desáté výročí našeho vstupu do NATO jen potvrzuje všeobecnou nejistotu, jak dál“.Její zamyšlení nad smysluplností aliančního členství na polemiku dosud čeká.
Póza, nebo povinnost?
Svět: V souvislosti s výročím tibetského povstání proti čínskému útlaku, připomínaným každý rok 10. března, vznikl mezistálými přispěvateli zahraniční rubriky LtN spor nad významem a smysluplností dnes tak oblíbeného protestníhorituálu: vyvěšování vlajky svobodného Tibetu. Stěžejní argumenty obou stran přetiskujeme.