literární noviny
Člověk malý, nehistorický
Recenze: Jedno z aktuálních příjemných literárních překvapení v českém překladu pochází z Gruzie. V novele Faina aneb Příběh klavíru její autorka Jelena Bočorišviliová cílí na jednotlivostitak, že se kniha stává drobnou radostí, jež k sobě svého čtenáře váže poutem, nutícím knihu znovu a znovu ohmatávat, otevírat a pročítat.
I česká literatura má svého supermana
Recenze: Ve svém útlém románu Pérák balancuje Petr Stančík na hraně románového komiksu, historické mystifikace a literárního braku se sebevědomou tváří superhrdiny.
Za horizonty svěže elegických nálad
Umění: Možná neprávem se méně komentovanou sekcí karlovarského festivalu často stává sekce Horizonty, jež v letošním roce přinesla například nová díla tvůrců od Martina Scorcesehopo Bélu Tarra či Madžída Madžídího.
Planeta královny Yasmin
Umění: Festival v Rudolstadtu nabízí každému příchozímu možnost uskutečnit jedinečnou pouť za hudbou z celého světa. Toto je jeden z možných scénářů.
Sociální kořeny a zázemí Pražského jara
Civilizace: Cyklus úvah Český úděl 1968–2008 pokračuje textem sociologa, který se zabývá strukturálními společenskými proměnami, jež československé jaro 1968 provázely.
Folku je nejpodobnější punk
Rozhovor: Jednou z největších atrakcí rudolstadtského festivalu byl britský písničkář Billy Bragg. Už pětadvacet let koncertuje v západní Evropě i ve Spojených státech, jediným doprovodemje mu kytara, někdy akustická, jindy elektrická.
Modernita jako odkaz
Literatura: Odchod Lenky Reinerové (17. května 1916 – 27. června 2008) kromě ztráty lidské a autorské osobnostiznamená duševní a institucionální závazek pro ty, kdo chtějí dál předat potenciál pražské německypsané literatury.
Poslání překračující jeden lidský osud
Civilizace: Dne 11. července 2008 by se dožila sedmdesáti pěti let Olga Havlová. Na výraznou stopu, kterou zanechala v české společnosti zejména svou snahou o vytvoření důstojných životních podmínek pro handicapované spoluobčany, vzpomíná její spolupracovnice.
Za Lenkou Reinerovou
Literatura: Přinášíme rozloučení spisovatelčina pražského nakladatele, kteréproslovil na pohřbu 4. července v krematoriu ve Strašnicích.
Lýkožrout mozkový
Domov: Kůrovec už zase straší v hlavách senátorů.
Nedá se svítit
Lidové Právo Dnes: Tak už je to jasné a další diskuse netřeba. „Myslím si, že jsme vyjednalidobrou smlouvu,“ řekl Lidovým novinám český velvyslanec veWashingtonu Petr Kolář.
Co s Ústavem?
Domov: Ideový otec a současný ředitel Ústavupro studium totalitních režimů PavelŽáček na sebe veřejnost naposledyvýrazně upozornil letos v dubnu, kdyžběhem návštěvy premiéra Topolánkav Ústavu oznámil, že podle záznamůStátní bezpečnosti měli bratři Mašínovév úmyslu spáchat atentát na KlementaGottwalda.
Co vše lze (ne)vědět o Johnu McCainovi
Svět: Ohlášený cyklus článků o programech, vizích a zájmech vítězů amerických prezidentských primárek otevíráme profilem republikánského kandidáta.
MaCův boj
Svět: Skutečnost, že John McCain není hlupák, chameleon či bezpáteřník, ještě neznamená,že by byl lepším prezidentem, než ten současný. Čím se od Bushe vlastně liší?
Tyhle Státy nejsou pro starý
Svět: John McCain má pro vítězství všechny nezbytné předpoklady. Jistě by mohl být i prezidentem úspěšným. Už podruhé si však nezvolil ke kandidatuře dobrý čas.