literární noviny
Nejde o to, kam jdeme my, ale kdo přichází k nám
Rozhovor: Se slovenským dramatikem Viliamem Klimáčkem o východoevropské sobeckosti, kanadském Horkém létu 68, zbabělých dramaturzích a (ne)zbytnosti scénických poznámek.
Jedna velká muzikantská radost
Umění: Slovensko-moldavské etnojazzové trio sklidilo na koncertech ve Zlíně zasloužené ovace. Uchvátilo jiskřivou muzikalitou a nadzemskou lehkostí své hudební mluvy.
Mirákl
Umění: Krištof Kintera dal v Galerii Brno možnost vyjádření i těm, které nejme zvyklí poslouchat.
Vrchol jedné tendence
Umění: Ryze festivalový snímek Paranoid Park, uvedený již v roce 2007 v Cannes, se do České republiky dostal až na konci loňského roku s přehlídkou Cinepur Choice. Přesto by všakneměl uniknout pozornosti jako další z experimentů Guse Van Santa.
Výměna dětí, žánrů i dynamiky
Umění: V roce 2008 na Oscarech bojoval s diptychem Vlajky našich otců a Dopisy z Iwodžimy, neméně intenzivně se Clint Eastwood o ocenění hlásí i se svým nejnovějším snímkem,psychologicko-detektivním thrillerem Výměna.
Uživí vlka nohy?
Literatura: Nad sborníkem věnovaným osobnosti lovce beze zbraně, spisovatele Jaromíra Tomečka (1906 –1997),nelze neuvažovat o výchovném či motivačním působení autorovy tvorby. V současnosti se však takovémožnosti přírodní beletrie podobají vlku, který v zdevastovaném teritoriu o nohy sice nepřišel, ale nemá,za kým by se na nich rozeběhl.
Francii jsme to už osladili
Literatura: Nejen beletrie může být pro překladatele zajímavou prověrkou jeho schopností. Na nezodpovědnost v překladatelském řemesle povážlivě doplácejí i tituly populárně‑vědeckéhožánru – včetně kulinářství.
Každému jeho boha
Literatura: I v románu Anna In v hrobech světa polská autorka Olga Tokarczuková dokazuje, že sílu její výpovědi významně umocňuje postmoderně odlehčené zpracování univerzálnostimýtu.
Zaměstnancům brát, bankám a státu dávat
Domov: Krachující továrny jsou zkouškou pro český právní systém, jak dokáže obhájit práva zaměstnanců a motivovat podnikatele k novým investicím.
Banky berou všechno
Domov: „Když jednou za život potřebujete pomoc, stát vás nechá ve štychu,“ tvrdí předseda Odborového svazu zaměstnanců sklářského, keramického, bižuterního průmyslu a porcelánuVladimír Kubinec.
Psavost cti netratí
Civilizace: Úterním úmrtím Johna Hoyera Updikea (1932 – 2009) odchází z americké a vůbec západní literární scény generace autorů, kterým „uživatelská přátelskost“ nijak nebránilav otevírání závažných témat.
Bezúhonný s vodotryskem
Civilizace: Spisovatel a publicista Alexandr Kliment se 30. ledna dožil osmdesáti let.
Tušené souvislosti paralelní krize
Civilizace: Dvě podstatné okolnosti přispěly ke vzniku současné krize: artikulované zájmy finančního kapitálu a nekompetence společenských věd ohledně poznávání současné podobylidské civilizace. Zmíněnou tezi dokládá následující text.
Není třeba obětovat soudržnost
Domov: Lisabonská agenda vznikla pro potřeby růstu, ale je dobrou inspirací i pro časy krize.
Co se musejí studenti naučit především
Domov: Ačkoli se z reformních plánů představených ministrem Ondřejem Liškou snad nepodaří nakonec uskutečnit vůbec nic, jeden kladný účinek by mít mohly: čeští studenti majípříležitost se zdokonalit v umění protestu.
Město mladých
Domov: Při cenách bydlení v pražských lokalitách se zdá, že bude Praha díky deregulaci nájemného brzy očištěna nejen odchudiny, ale také od lidí starých a nemocných.
S máslem na hlavě
Lidové Právo Dnes: Velkým nešvarem českých veřejnoprávních médií je, že selhávajív roli kýžené opory informační a názorové plurality. Každý si tomůže ověřit rozborem jednotlivých pořadů.
Hitler, Švejk a blbové
Domov: Kdyby svět uměl česky, patřily by našeinformační servery k nejnavštěvovanějším.Četli by je všichni, kdo si chtějí odpočinout.
České sklo na hliněných nohou
Domov: Pád sklářského obra Crystalex připravil stovky jeho zaměstnanců o výplatu a stát o iluze, že je na prahu krize na podobnésituace připraven. Komu přijde insolvenční zákon draho a je budoucností českého skla organizovaná turistika?