literární noviny
Filmový večírek (na závěr) roku
Umění: Jelikož Evropa nemá své filmové centrum typu Los Angeles, předávaly se letos ceny za nejlepší evropské filmy poprvé v Kodani. A ceremoniálu stejně jako v minulých letechdominoval rozpor mezi kladením důrazu na výlučnost jednotlivých národních kinematografií a zdůrazňováním kontinentální jednoty. Jako bychom nevěděli, zda po zaštiťujícíhollywoodské jednotě toužit, či se jí vyhýbat.
Sü Č’-mo – básník na pomezí světů
Literatura: Básník, esejista, překladatel a profesor anglické literatury Sü Č’-mo patří mezi nejvýraznější osobnosti čínské kultury na počátku její proměny v duchu modernizačních snah.
Fejetony o údivu aneb Jsem z toho jelen!
Literatura: V našich novinách a časopisech stále vychází poměrně hodně fejetonů, mezi jejich pisateli se však vyskytuje málo výrazných osobností. Jednou z nich je Rudolf Křesťan (1943),který nedávno vydal už svoji patnáctou knihu.
Padesát let smutku
Literatura: Zřejmě se na pultech knihkupců konečně objevila kniha, kterou můžeme bez uzardění označit jako podařený román české provenience. Po několikaletém žehrání kritiků nanedostatek kvalitní česky psané beletrie se nám v Milostném dopise klínovým písmem Tomáše Zmeškala dostává velké satisfakce.
Což takhle prales pod stromeček?
Domov: Před příchodem člověka pokrývalypralesy většinu naší země.
Hlavně nezastavovat, hlavně se nekochat
Domov: Ačkoliv se to zprvu zdát nemusí, letmá úvaha Karly Krátké upozorňuje na druhý, za konferenčním stolem ukrytý rozměr předchozího textu. Výzvu občanského sdružení Čmelákzveřejňujeme jednak proto, že chceme pomoci dobré věci, a jednak z toho důvodu, že bychom neradi, kdyby na čtenáře tématu padnul před Vánoci splín.
Pokrok nepokrok, plán neplán
Civilizace: Zásadní posun v úsilí předcházet klimatickým změnám si mnozí slibovali hned ode dvou nedávných summitů: poznaňského, kde se vyslanci všech zemí světa snažili přiblížitk novému Kjótskému protokolu, a bruselského, na němž dolaďovala tematickou legislativu Evropská unie. Bohužel závěry obou akcí zanechaly spíše rozpaky.
Sedm podvodů, aneb proč nás ČEZ tolik ždíme
Domov: Kdybychom hledali v blízkém okolí společnost, které se podařilo všemi záchvěvy končícího období blahobytu nejen projít, ale ještě na nich vydělat, nemohli bychom sinevšimnout domácího energetického giganta. V čem spočívá tajemství jeho letitého úspěchu?
Mlčeti zlato
Civilizace: Projekt Český úděl 1968–2008 uzavírá skeptické zamyšlení klasika české žurnalistiky, žijícího v Paříži.
Obsahy a formy
Civilizace: Předposlední z autorských příspěvků do debaty Český úděl 1968 – 2008 se vrací k filosofickým přesahům původní polemiky a věcným závěrům z nich plynoucím.
Chrání nás to, že jsme jednodušší?
Domov: České banky nedostaly příležitost, aby prodělaly na tricích, ze kterých vznikla finanční krize. Na řadě jsou české domácnosti.
Otázky důvěry a otázky ekonomiky na prahu roku
Domov: ČSSD expanduje do prostoru, který z části vybojovala, z části se ukázal jako volný. Je v něm třeba neusnout na vavřínech a dále objevovat lid. Ekonomika a kvalitní zacházenís občanem, kterých si Češi začínají všímat, při tom hrají klíčovou roli.
Sníh nad zlato
Domov: Zpráva, že Topolánkova vláda nasněží do blížícího se mistrovství světa v klasickém lyžování dalších 189 milionů korun,bláto nebláto, se komentuje těžko. V čase vánočním tak raději přetiskujeme tematickou pohádku; v čase krize, jenžvybízí k úsporám, příslušně zabarvenou.
Přistřižené letky
Lidové Právo Dnes: „Humor scénky vyhlíží drasticky pouze v českém kontextu. Protožepátrání po politickém žertování na českých televizních stanicíchve srovnání s někdejším dováděním v České sodě vyvolává nutkavýpocit, že svoboda projevu tu má krapítek přistřižené letky.“
Dobré zprávy
Domov: Scéna z vlaku: „Mladá pani, nechcetePardubický deník? Vezla jsem jejkamarádce a zapomněla jí ho dát.“ –„Děkuji, ne. Já noviny nečtu, zvláštěteď před Vánoci.“ – „Máte recht, furt serozčilovat…“
Rok nic moc
Civilizace: Ledu ubylo, chudých přibylo, trh zklamal a zradil. Je naděje, že bude napřesrok lépe?
Živé kvety: Antidotum proti pokrytectví a lži
Rozhovor: Nabitý klub Stará Pekárna byl 10. prosince svědkem posledního letošního koncertu bratislavské skupiny Živé kvety se zpěvačkou a písničkářkou Lucií Piussi (1971). Energie hudbydosahovala v malém prostoru maxima, lidé si zpívali refrény písní a spolu s kapelou srůstali v jednu bytost.
Za co vděčíme automobilu
Umění: Pravidelné zamyšlení Ondřeje Vaculíka pojednává tentokrát o tom, že automobil je dobrý sluha, ale zlý pán.
Rozhovor s Angelinem Preljocajem
Umění: S francouzským choreografem o tom, proč tančit ve zralém věku a proč žijeme v době Sněhurek.
Populárně inteligentní Sněhurka
Umění: Francouzský taneční soubor Ballet Preljocaj hostoval již na festivalu Tanec Praha v roce 1994. Od té doby zůstal v srdcích českých příznivců tance jako symbol francouzskéneoklasiky, vynalézavosti a smyslnosti zároveň.