literární noviny
Má Masarykova dělnická akademie dobrý směr?
Spor: Masarykova dělnická akademie by měla být moderním spíše levicovým think-tankem. Už dlouhou dobu ale platí, že je think-tankem především neznámým. Minulosti a budoucnostitéto organizace věnujeme dnešní spor.
O vrabcích v hrsti
Domov: V době konání výše zmiňované konference pobýval šéfredaktor tohoto listu nazahraniční cestě. Nabízíme vám tedy alespoň text zdravice, kterou jsme mohli jehojménem během jednání konference přednést.
Způsob porážky
Domov: Součástí debaty o Českém údělu se začátkem prosince stalo i veřejnosti otevřené kolokvium pod názvem Osmašedesátý: uzavřená kapitola, nebo živá inspirace? Debatao Českém údělu 1968–2008.
Oživování struktur
Domov: Před rokem se na tomto místě šéfredaktor Literárních novin Jakub Patočka ptal, kdy v úrovni společenské debaty znovu dospějeme alespoň tam, kde jsme již byli v roce 1968.Otázka zůstává nadále platná. Po roční debatě snad ale můžeme formulovat konkrétnější otázky a úkoly.
Stručně ze světa 3/2009
Svět: Komunisté už zase lámou chartisty, tentokrátv Číně.
Změna v Zimbabwe je blízko.
Očima izraelského vojáka.
Jak pokračuje… tažení „zbytku světa“ proti pirátům?
Ještě ke Gaze
Svět: O útoku izraelské armády na pásmo Gazy bylo napsáno mnohé. Ne vše má smysl si zapamatovat. Šest skutečností ale určitě.
Plyn a krize
Svět: Rusko-ukrajinská rozepře nad cenou plynu trvá již léta. Charakterem je vskutku obchodní, zjevnými přesahy ovšem politická. Letos,respektive v závěru loňského roku, získala také sociální rozměr. Dost možná stěžejní.
Plyn a demokracie
Svět: Existují přinejmenším tři dobré ideopolitické důvody, proč by měl Západ Ukrajině ve sporech s Ruskem pomáhat.
I král může skončit pod gilotinou. Když lidé chtějí
Rozhovor: S francouzskou historičkou Muriel Blaiveovou o Francii v padesátých letech a dnes, lidské paměti, soudobých dějinách i politice dějin, Ústavu pro studium totalitních režimůi o tom, na čem dnes pracuje v česko-rakouském příhraničí
Hluboká tajemnost TAO
Umění: Rozmanitost výtvarných přístupů několika generací umělců na výstavě zastoupených může být ilustrací velkorysosti toho, čemu říkáme Tao. Zároveň ukazuje, „že to, co jeviditelné, a přesto skryté pod skořápkou obzoru jako tajemství, není důležité hledat, ale zachovat.“
Zákruty tónů
Umění: Švýcar Andreas Stahel nás vede po cestách neohraničených klasickým západním herním kánonem. Jako hudební mluva mu slouží i ťukání flétnových klapek.
Chaotická Ana na cestě po svých životech
Umění: Rok 2008 do české distribuce překvapivě přinesl další ze snímků baskického režiséra Julia Medema, známého spíše televizním divákům. Spolu s jeho Chaotickou Anou putujedivák z jeskyně do světa, aby se mohl vrátit zpátky do jeskyně a vidět vše novýma očima.
Nevyšlapanými cestami Paříže a filmového vyprávění
Umění: Druhý ročník přehlídky Cinepur Choice, putující prosincovými kiny Prahy, Brna a Olomouce, přinesl také retrospektivu vybraných děl francouzské režisérky Claire Denisové. Festivaltak potěšil všechny příznivce jedné z nejoriginálnějších autorských filmařek současnosti, jejíž tvorba zůstává českému publiku převážně neznámá.