literární noviny
Verše psané rýčem a lopatou
Literatura: Básně Miroslava Daňka se nestanou Objevem roku v soutěži Magnesia Litera. Takřka v protikladu k Nezvalovu„nesuďte mě, suďte mé dílo“ tvoří neoddělitelnou součást příběhu jednoho inspirativního života.
Talent, vůle, štěstí
Literatura: Osm let od překladu dosud nejznámějšího románu Hanifa Kureishiho Byli jsme si blízcí byl v loňském roce do češtiny uveden také autorův román Gabrielův dar - sedm let odpůvodního vydání. Po mírně provokativně laděných analýzách partnerských vztahů řeší Kureishi v novém díle převážně vztahy mezi generacemi v kontextu dnešního ambicemiposedlého světa.
Kočkokrab, ptákovečka a kouzelný samovar
Literatura: Známá íránská komiksová kreslířka Marjane Satrapiová se nevěnuje pouze autobiografickým grafickým románům kritizujícím politické a sociální poměry rodné země, do jejíbibliografie patří i knihy orientované na malého, jímavého vyprávění chtivého čtenáře či komorní rodinné příběhy – jako například Ajdar či Šitíčko.
Kubánský slovníček
Civilizace: Cestuje-li člověk po vzdálené zemi, vedle uceleného obrázku k otázkám, o něž se zajímá, se mu kupí dílčí útržky. Jeden ze způsobů, jak jim vtisknout řád, je starý jako písmosamo.
Řeknu ti upřímně, já mám Fidela rád
Civilizace: Rozhovor s jedním z kubánských uprchlíků v České republice Danielem Rodriguezem prolamuje mnohá běžně tradovaná klišé.
Nosila jsem revolver v punčoše
Civilizace: Mezi světovými deníky, které zvolily u příležitosti padesátého výročí kubánské revolucevstřícný tón, byl i britský Guardian. V něm vyšla následující vzpomínka jedné z účastnicCastrova a Guevarova partyzánského hnutí.
Od Marxe po Žižka, aneb o filosofii stále aktuální
Civilizace: Poslední kniha Michaela Hausera představuje tradici, z níž čerpá současná levicová filosofie, význam děl klasiků k pochopení problémů dneška i tvorbu nejpronikavějších, stáletvořících myslitelů ovlivněných marxismem. Číst ji lze důkladně i letmo. Nikoliv bez kritických připomínek.
Politik samotný zmůže jen velmi málo
Civilizace: Během práce na projektu Ženy v politice požádalo občanské sdružení Fórum 50 % některé ženy-političkyo odpověď na několik otázek týkajících se jejich kariéry a politických cílů. K nejpodnětnějším a ve vztahuk tématu nejilustrativnějším patřily odpovědi členky zastupitelstva města Vyškov Lenky Obořilové.
Ústavu neumíme používat, nová nám nepomůže
Rozhovor: S politologem Tomášem Lebedou o rozdílech mezi politologií a politikou, prezidentských volbách v České televizi, našem vztahu k ústavě a politice i o limitech britského volebníhosystému.
Antiamerikanista, antisovětista
Umění: Dne 24. prosince 2008 zemřel ve věku osmasedmdesáti let britský spisovatel Harold Pinter. Proslul nejen jako dramatický básník, herec a režisér, ale také jako nesmlouvavý kritikpolitických praktik a porušování lidských práv.
Padesát let Divadla Na zábradlí
Umění: Pražské Divadlo Na zábradlí oslavilo půlstoletí své existence. Při této příležitosti uvedlo premiéru hry francouzského dramatika Jeana-Luca Lagarce My, hrdinové.
Made in Australia
Umění: Před dvanácti lety přišel s adaptací Shakespeara: obrazem Romea a Julie, kteří s verši na rtech bloudí za láskou mezi obřími mrakodrapy a smrtícími kulkami. Sedm let uplynulood doby, kdy okouzloval v Moulin Rouge. Nyní Baz Luhrmann připomíná svůj rukopis snem zvaným Austrálie.
Umění zpodobnit nezpodobnitelné
Umění: V rámci předvánoční přehlídky animovaného filmu PAF vystoupil v olomouckém kině Metropol japonský experimentátor Royji Ikeda a předvedl svou na západě od našich hranicvelmi pozitivně hodnocenou audiovizuální performanci s názvem datamatics (ver. 2.0), v níž mínil umělecky ztvárnit proudy dat, jež nás denně obklopují.
Voní smutek jako chleba?
Literatura: Otázka, potřebují-li básníci trpět, aby psali, se svou věčností podobá jiné, která se táže, zda by psali,i kdyby nebylo komu číst. Obě pak kromě velkého Proč? osahávají autentičnost poezie ve snaze nahmatatpozéra.