literární noviny
Možnosti zelené politiky
Domov: Martin Bursík svým teplickým vítězstvím opět zúžil svou základnu. Sociální demokracie zřejmě má nyní dobrou možnost jeho nesprávně pojmenovanou stranu dále vážně oslabit.
Předvolební míče do vlastní brány
Domov: Neoliberalismus se v českých zemích snad konečně chýlí k závěru. Stačilo k tomu relativně málo: svěřit mu moc.
Jiná citlivost
Lidové Právo Dnes: Hlavní zprávou minulého týdne je bezpochyby převzetí dvounejvětších amerických hypotečních agentur Freddie Mac a FannieMae vládou Spojených států. Právo tuto událost komentujejako konec současného systému světových financí.
Kamion, náš přítel?
Domov: Probíhající spor o zákazy jízd kamionů je výmluvnou ilustrací uplatnění devastující doktríny všeřešícího trhu v praxi.
Ten nahoře je nemá rád
Lidové Právo Dnes: Rána za ranou dopadá nyní na nebohou stranu modrého ptáka.Někomu by se mohlo zdát, že proti ní nestojí nikdo menší, než sámosud. Už od nového roku ji pronásleduje jedno nemilé překvapeníza druhým.
Soumrak veřejných služeb
Domov: Asi jsem staromódní, ale neumím siprostě představit plnohodnotnou obecbez kostela, obchodu, hospody a pošty.
Jak šikovně obrátit palačinku
Domov: Pár obyčejných otázek, jež nevidomá kreslířka, překladatelka a psychoterapeutka Pavla Francová položila lidem se stejnýmpostižením, odhaluje, jak nečekaně pestrý může jejich svět být.
Slyšet hudbu
Umění: Zásadním problémem dnešní doby není nedostatek hudby a hudebnosti, nýbrž přijetí hudby jako mnohotvárného fenoménu s mnoha obsahy a výpověďmi.
Neboštík a IOB
Umění: Systematická zbytečná práce dvou konceptuálních umělců přináší humorný komentář ke světu médií i pozorné pronikání procesem tvorby.
Těžká cesta k nesmrtelnosti
Umění: Mezinárodní filmový festival v Torontu nastolil trendům současné kinematografie zajímavou otázku: filmů se vyrábí stále víc a víc, neztrácí se film v tomto množství?
Trojúhelník příliš předvídatelný
Literatura: Nová kniha jihoafrického nositele Nobelovy ceny Johna Maxwella Coetzeeho se snaží o spojení analýzy současné západní společnosti s intimním milostným příběhem. Výrazněpřesvědčivá však není ani v jednom směru.
Obránce Rukopisů
Literatura: Prozaik, básník, překladatel, literární historik, pedagog a editor, členČeské společnosti rukopisné, Sidney Zdeněk Francis Rutar (1927–2003)patří bohužel ke zcela zapomenutým jménům českého literárníhoexilu.
Tajemství andělů
Literatura: Snad kniha poznání sebe sama, docela určitě kniha hledání takového poznání – v nově přeloženém románu nizozemského prozaika Ceese Nootebooma přinášejí hlavnímprotagonistům rajské naplnění andělé poletující australskou buší.
Havlíčkovy Listy v exilu nejen do všech škol
Literatura: Zvídavec, který by si chtěl své povědomí o kulturním dění v období československé normalizace rozšířit svědectvím, jež by mu mohlo poskytnout v exilu vydávané periodikumListy, v českých knihovnách nepochodí. Jeho nadějí však může být knižní reedice připravená Dušanem Havlíčkem.