literární noviny
Den je bílý, noc je barevná
Umění: Proces malby je způsobem zkoumání světa a vztahů v něm: „Obraz je nejintenzivnější, když je nezávislý na věcnosti, protože vypovídá o autorových možnostech učinit světviditelným.“
Něco na té Paříži je…
Umění: Snímek 2 dny v Paříži ukazuje hlavní město Francie v poněkud jiném světle, než na jaké jsou diváci zvyklí například ze snímků Paříži, miluji Tě či Paříž. V téhle Paříži totiž nekveteláska na každém rohu, zato je zde plno sprostých taxikářů, úchyláků v metru a perverzních pseudoumělců. Rajská Paříž je mrtvá, ať žije Paříž!
Je noc a deprese dost sexy?
Umění: Nový český film Děti noci režisérky Michaely Pavlátové se snaží oslovit mladé diváky bez laciné atraktivnosti a vyprázdněných schémat. Tím, že postupuje žánru navzdory,nepotlačuje roli psychologizace a pečlivě buduje vlastní atmosféru, má nakročeno mimo standardy soudobé české produkce, těžko však říci, zda i mezi diváky generace svýchhrdinů.
Hlavně nebýt za literáta!
Literatura: O spravedlnosti světa, perverzní upřímnosti a třískání jako základu tvorby hovoří vítěz druhého ročníku Slam Poetry v České republice.
Poezii nechat projít varem
Literatura: Slam Poetry představuje soutěž v autorském podání vlastního textu publiku. U nás se na celostátní úrovnikoná již pošesté.
Výmoly na dlouhé cestě
Literatura: Moucha kroužila nad našimi hlavami, bzučela doticha.Seděli jsme, soused, moje žena a já, u velkého stoluz ořechového dřeva, stolu, který, jak mi moje matkakolovrátkovitě vyprávěla, vyrobil dědeček, jejíotec.
Tázavé nic Reinharda Kaiser-Mühleckera
Literatura: Ve dnech 20. až 22. října do České republiky na pozvání Rakouského kulturního fóra zavítá jeden z nejtalentovanějších mladých rakouských prozaiků, Reinhard Kaiser-Mühlecker.U této příležitosti přinášejí Literární noviny kromě drobného autorova medailonku též část jeho kritikou velebené prózy v původním překladu Radky Denemarkové.
Svatí blázni
Civilizace: Skutečnost, že Ježíš, Buddha či Gándhí byli mnohými svými vrstevníky pokládáni za cvoky, nemění nic na tom, že právě jejich vklad pomohl lidem překonat kritická údobí.Bláznivá moudrost je disciplína, jejíž čas zřejmě znovu nadchází.
Generace hrdých hříšníků
Civilizace: České debaty roku 1968 se odvíjely spíše v kontextu dění ve světě než v přímé vzájemné inspiraci, přesto je na místě se i u nás ptát: jak sami sebe vidí němečtí „osmašedesátníci“po čtyřiceti letech?
Lov voličů: rutina i věda
Domov: Volební kampaně málo souvisejí se skutečnou schopností politické strany spravovat věci veřejné
Budou volby
Domov: Přicházejí volby, v nichž by sociální demokracie měla zvítězit nad Občanskou demokratickou stranou poprvé nejen politicky, ale především kulturně. Navzdory všem jejím vadámse to české sociální demokracii zřejmě podaří a volky nevolky nám nezbývá, než jí to přát.
Jak Česká televize vrtí radarem
Domov: Další sonda k tématu Česká televize a radar ukazuje velké prohřešky proti základním novinářským zásadám.
Bez peněz, bez ropy
Lidové Právo Dnes: Svět, hlavně ten západní, je v krizi a české noviny se už neskládajíjen z Lidového Práva Dnes. A tak jsem v novinách hledal něco, co bymohlo inspirovat. Nemá cenu tematizovat plané neštovice českých médií,když světová ekonomika možná chytla tuberkulózu.
Civilizace na dluh
Domov: Finanční krize, která se rozšířila ze Spojenýchstátů do zbytku světa a kterou senedaří zkrotit ani s pomocí obrovskýchfinančních injekcí ze státních pokladen,není pouze výsledkem chyb a nenasytnostifinančníků.
Únik do duchovna
Civilizace: Člověk nemusí být buddhistou, aby se mohl nechat inspirovat tímto učením. To, co se v knize připravované k českému vydánínakladatelstvím DharmaGaia říká o úniku do duchovna, má smysl číst pro každého, kdo se s ním ve svém okolí nesetkal.
Druhý život ledna
Civilizace: Rok po lednu 1968 se v československém tisku stále debatovalo o podnětech, které společnost přivedly k obrodnému procesu, i o jeho možné budoucnosti. Dílčí momentyněkterých těchto textů mohou inspirovat i naše dnešní přemýšlení o společenských alternativách. V následujícím textu se mimo jiné hovoří o permanentním dialogu jako objevenéformě vlády.