literární noviny
Kronika šedivých let
Literatura: Obdobím normalizace se zabývá autor knížky Život na Kdysissippi Milan Kozelka (narozen 1948 v Kyselce u Karlových Varů). Jeho novinku letos vydalo nakladatelství Host.
Psaním životu stačit nelze
Literatura: Všichni se, každý jinak, snažíme takzvaně přepsat svůj život do legend, do mýtu. Edward Stachura sepoezií stal.
Italské průhledy do barevné tmy
Literatura: Několik úvah o surrealismu a surracionalismu v Itálii u příležitosti italského večera věnovaného českému surrealistovi Karlu Šebkovi.
Francie nejsou jen parfémy a značky vína
Rozhovor: Se spisovatelkou Nancy Hustonovou o identitě a vlivu různých prostředí na její utváření, o jejím v češtině vydaném románu Rodová znamení, Rolandu Barthesovi a dnešníchfrancouzských intelektuálech i o významu hesla Svoboda, rovnost, bratrství pro dnešní francouzskou společnost.
Hejblata, mašinky a obrázky Handa Gote
Umění: Jednou z nejpozoruhodnějších formací současného pražského alternativního divadla je seskupení Handa Gote, experimentující s propojením divadla a nejmodernějšíchtechnologií.
Beznadějný antihrdina stále nadějné tvůrkyně
Umění: Filmové portréty nejrůznějších „malých lidí“ české společnosti vycházející z autorské dílny Heleny Třeštíkové bývají nezřídka chápány spíše jako psychologická dramata neždokumenty. Ve své poslední časosběrné sondě režisérka sleduje osud nepolepšeného zločince Reného Plášila.
Cannes 1968 po čtyřiceti letech
Umění: Zrušení canneského mezinárodního filmového festivalu v roce 1968 bylo přelomovou událostí nejen v dějinách kinematografie obecně, ale i v dějinách přehlídky samotné.
Krieger Dux
Báseň: (indicie houbovitého panáčka, oblast Graupen)
Administrovaný blahobyt. Lákavé iluze bezpečí
Literatura: Jsou to andělé, jen se jich přesně vyptejme,až do jejich snů. Jejich vědomá i nevědomágesta prozrazují stylizaci vlastnívyšším bytostem.
Stavitel mostů
Literatura: Před deseti lety zemřel Wolfgang Kraus, mnohými považován za „šedou eminenci rakouské literatury“. Bylosobností, která v dobách železné opony neúnavně propojovala intelektuály Východu a Západu.
Přívětivé peklo, studený ráj
Literatura: Irvine Welsh ve své recenzi pro britský The Guardian u příležitosti vydání Závěti Gordona Macka napsal, že se jedná o „přesvědčivě soucitný, provokativní text, poukazující zejménana to, jak snadno se vyhýbáme tak zásadním otázkám, jakými jsou duševní poruchy, smrt a smrtelnost, či klamnost toho, co nazýváme historií a kulturou“. Po dvou letech vycházízatím poslední dílo Jamese Robertsona také česky, v překladu Ladislava Nagyho.
Prázdná bublina Doroty Masłowské
Literatura: Recenzent, který přes nadšení mnohých polských čtenářů i kritiků trpí nad druhou knihou mladé prozaičky Doroty Masłowské jistými pochybnostmi, sám sebe tak trochu odsuzujek výtkám, že za veškeré rozpaky může jeho vlastní zkostnatělost a upjaté lpění na vznešené polské literární tradici. Budiž, přesto se můžeme odvážit.
Vysvětlovat, co se tu děje
Domov: Drom, romské středisko, je příspěvkovou organizacízřízenou Statutárním městem Brno - městskou částíBrno-sever, která zde pracuje od roku 1989 jako zařízenípro občany ohrožené sociálním vyloučením.
Ethnic Friendly
Domov: Dva krátké příklady aktivit organizovaných zdola ukazují, jakým směrem se snahyobčanských iniciativ v této oblasti ubírají a s jakými obtížemi se při tom potýkají.
Obhajoba romského národního obrození
Domov: Investice do budování svébytné romské identity nejsou ztracené – naopak jsou zřejmě jedinou perspektivní cestou k řešení problémů soužití Romů a většinovéspolečnosti.
Místo integrace etnobyznys
Domov: Strana zelených při vstupu do vlády s rasisticky se projevujícím předsedou lidovců Jiřím Čunkem slibovala, že zlepší životní podmínky menšin. Po dvou letech není žádný posunznatelný.
K Českému údělu 1968–2008
Civilizace: Obsáhlejší komentář, který je reakcí na debatu v Literárních novinách, autor zveřejnil původně na svých webových stranách. Paralely mezi érou normalizace a současností jsouskličující, avšak těžko zpochybnitelné.
Od války k interkulturnímu dialogu
Civilizace: Letošní rok byl v Evropské unii vyhlášen Evropským rokem interkulturního dialogu. V čem ale takový dialog mezi kulturami či civilizacemi má spočívat?