literární noviny
Vítězí tanky, ne rozum
Domov: Čtyřicáté výročí invaze armád Varšavské smlouvy do Československa nepřináší nové myšlenky do debaty o jehointelektuálním odkazu. I naši sousedé spíše vzpomínají, než by promýšleli společenské alternativy.
Stručně ze světa 35/2008
Svět: Co po Mušarafovi?
Obama stále vede, zvrat se nekoná.
Lepší z Kaddáfích odchází.
Jak pokračují… přípravy na volby v Bělorusku?
Raketová obrana čili Hrnečku vař!
Svět: Stojí za to si všimnout, jak na strategii české zahraniční politiky pohlížejí v Anglii. Podle komentátora deníku The Guardian, jehož textyčasto překládáme pro Literární noviny, se věci mají takto: Polsko a Česká republika jsou posledními v řadě obětí americké zahraničnípolitiky, kterou diktují zájmy washingtonských zbrojařských lobbistů.
Proč se Rusko bojí Gruzie
Svět: Ve výkladech rusko-gruzínského konfliktu z předminulého týdne stále nedošlo k základní shodě na příčinách střetu ani na počtu obětí. Přinášíme tedy alespoň pojednání o tom,jak se stal v jedné zemi z druhé nepřítel.
Demokratický socialismus je projekt na generace
Svět: Důvody a jedinečnost referenda, kterým si bolivijský prezident Evo Morales nechal 10. srpna potvrdit mandát k prosazování radikálních sociálních reforem, tu byly rozebrány jižněkolikrát (LtN č. 28, 33/2008). S Juanitou Rangelovou, mexickou novinářku a přímou pozorovatelkou hlasování, jsme nyní promluvili o jeho důsledcích.
Rozhodnutí Ústavního soudu musíme respektovat
Rozhovor: S poslancem za sociální demokracii a právníkem Zdeňkem Jičínským o vztahu dnešní ČSSD k Pražskému jaru a o příčinách jejího antikomunismu, o zrušení Ústavu pro studiumtotalitních režimů i o privatizaci nemocnic a souvisejících nálezech Ústavního soudu.
Sienské kulisy scénografa Ceroliho
Umění: Instalovat provokativní díla Maria Ceroliho do turisticky atraktivního prostředí Sieny bylo dalším pokusem o kvadraturu kruhu.
Kterak jeden Švéd objevil českou hudební Atlantidu
Umění: Dramaturgicky i interpretačně kvalitní Festival bratrů Vranických v Nové Říši byl šťastným vyústěním spontánní aktivity ze zahraničí i místního nadšenectví a dalším důkazem, žeposelství hudby je univerzální a neomezené časem.
Za silami přírody
Umění: Letní čas dodává filmovým festivalům nádech frivolní lehkosti a bezstarostnosti. Nakazit se jí mohou festivalové hvězdy i návštěvníci, méně již filmy, které jsou zastoupenyv soutěži – těm v letošním Locarnu temnou notu nesebrala ani malebná kulisa jezerního města.
Elfové, trollové a ti druzí
Literatura: Co dělat, když chcete získat peníze, dozvědět se něco o své budoucnosti nebo uškodit nepřátelům?Všechny takové touhy se dají, alespoň podle islandských pověstí a pohádek, snadno uspokojit.
Škrtám tohle mateřství
Literatura: Poslední román Terezy Boučkové je kromě pro autorku typické zpovědi očišťující duši i mysl rovněž reflexí nepříliš diskutovaného tématu adopce. I přes trochu vypjaté emoce seautorce v Roce kohouta daří udržovat působivou kritickou tóninu.
Ženy na cestě do Compostely
Literatura: Deset odchodů, deset návratů, deset osudů, deset postojů – možná nepatrné, přesto velmi významné zrnko paměti posrpnových exulantek roku 1968 přináší nová kniha rozhovorůPavly Frýdlové.
V Praze v létě 1968 a před ním i po něm
Civilizace: Maďarský básník a esejista ve své poetické úvaze vzpomíná na vztah maďarských intelektuálů–studentů k Pražskému jaru v osmašedesátém roce a porovnává atmosféruvládnoucí tehdy ve třech středoevropských zemích.
Německo stále rozdělené
Civilizace: Německá diskuse o odkazu roku 1968 je stále silně poznamenána tehdejším rozdělením země na západní a východní část. V řadě knih a článků, které jsou tématu v Německuvěnovány, hrají československé události pouze okrajovou roli.
Lyrický názov Pražská jar
Civilizace: Esej Rudolfa Chmela vyšla původně v deníku SME. Pro debatu Literárních novin Český úděl 1968 – 2008 ji autor doplnil o dovětek.
Poučenie z Pekingu?
Civilizace: Na výkony našich sportovců v Číně se jistě hned tak nezapomene. Zapomínat by se však nemělo také na jiné věci. Nad tím, zdali a proč by se měly stát XXIX. letní olympijskéhry mementem, se zamyslel známý občanský aktivista na stránkách JeToTak, partnerského magazínu Literárních novin na Slovensku.
Jak zacházet s vtipy při ideologické práci
Domov: Česká politika se stává vtipem v tom žánru humoru, z něhož v žilách stydne krev.