literární noviny
Srpnový pláč na špatném hrobě
Domov: Nostalgicky připomínat pokus o reformu v roce 1968 a vyslovovat politování nad jeho likvidací je možné, ale mnohem cennější by bylo vzít jej vážně jako politický projekt.
Jak jsme nebyli hrdinové
POVÍDKA ROKU 2008 - 8.kolo:
Stručně ze světa 36/2008
Svět: Zlatá pro Si Ťin-pchinga…
…tábor pro stařenky.
Poslední vítězství Phyllis a Del.
Jak pokračuje… vyjednávání o přeměně Myanmaru zpět na Barmu?
Kýpros a Kibris hledají společnou řeč
Svět: Zatímco svět se hádá, zda mají Abcházci a Jihoosetinci právo na samostatnost, dva další národy vymýšlejí, jak by šlo znovu žít v jednom státě.
Ticho v Gaze…
Svět: Izraelští vojáci a ozbrojenci z hnutí Hamás již deset týdnů nebojují. Co vše se díky tomu změnilo?
…povyk v Izraeli
Svět: Vláda Ehuda Olmerta se odhodlala k nebývale vstřícnému gestu, o jehož vstřícnosti i nebývalosti lze s úspěchem pochybovat.
Dobrá volba?
Svět: V třetím dílu letního seriálu o programech, vizích a zájmech vítězů amerických prezidentských primárek se ohlížíme za volebnímsjezdem Demokratické strany a výběrem Obamova viceprezidenta.
Komedie omylů jako metafora dneška
Umění: V dalším dílu svého Divadelního zápisníku se Vladimír Just ještě vrací k letošnímu ročníku mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů v Hradci Králové a srovnává dvěinscenace Shakespearovy Komedie omylů, pražskou a ostravskou.
Tak že prý nejlepší film všech dob…
Umění: Batman: od Tima Burtona vzešel a s ním se i vrátil. S Joelem Schumacherem stvrdil svou existenci navždy. S Christopherem Nolanem začal a… Čím se s ním stal v Temnémrytířovi?
Být neznámý a samoten
Literatura: Výbor z básní pardubického rodáka Františka Bíbla alias Hermora Lilii (1880 –1932) je živým důkazemskutečnosti, že česká poezie první poloviny minulého století představuje materii mnohotvárnější, než byse snad mohlo zdát z pohledu zavedených literárněhistorických příruček a kompendií.
Producentka, dospělé dítě a gay
Literatura: „Je mi třicet, nemám práci a vyhlídky jsou, jak tak čas letí, čím dál mizivější…“ Tyto věty by mohly být knize Císařovy děti nemají šaty americké spisovatelky Claire Messudovémottem. Po Jonathanu Safranu Foerovi, Ianu McEwanovi, Paulu Austerovi, Donu DeLillovi či Kenu Kalfusovi je Messudová další z anglicky píšících autorů, kteří se pro literárníinspiraci obracejí k událostem 11. září 2001.