literární noviny
Už žádné besedy
Domov: Literární noviny se obrátily na několik osobností, které se aktivně zapojily do protestního hnutí vůči americkému radaru, sezásadní otázkou: jestli a jak lze dnes, po podpisu příslušné smlouvy, výstavbě inkriminovaného zařízení v Brdech zabránit?
Action vskutku extraordinaire
Svět: Osvobození Ingrid Betancourtové má přesně opačný význam, než jaký je mu přisuzován.
Má to smysl, compañeros?
Svět: Na otázku, zda Revoluční ozbrojené síly Kolumbie překonají svou současnou krizi, nemá smysl odpovídat. Nezávislí zpravodajové uždávno do džungle nejezdí. Záhodno se je však zamyslet nad tím, zda by ji překonat měly.
FARC drogy neprodávají. To drogy prodávají FARC
Rozhovor: Po osvobození Ingrid Betancourtové nesčetněkrát zaznělo, že dnešní FARC, neboli Revoluční ozbrojené síly Kolumbie, připomínají spíše bandu únosců a velkou narkomafii nežochránce chudých rolníků či revolucionáře z džungle. Z rozhovoru s Gabrielou Perdomo, kolumbijskou publicistkou a socioložkou, jsme se dozvěděli, co za proměnou nejstaršíguerilly v Latinské Americe stojí.
Autorita OSN je široká, ale mělká
Rozhovor: S vedoucím Informačního centra OSN v Praze Michalem Brožou o vztahu k modré barvě, o práci pro OSN v České republice i Libérii a přiznaných chybách této organizace i o rolimoderních technologií v pomoci rozvojovému světu.
Poslední spravedlivý
Domov: Ministr Schwarzenberg se svým podílem na kauze Jiřího Čunka ztrapnil tak, že svou hanbu jen těžko smaže.
Komfort Západu a nejistota mystických zapadákovů
Reportáž: Nepočítáme-li koprodukční film Kruté radosti, pak se do hlavní soutěže karlovarského filmového festivalu dostaly poprvé od roku 2002 dva české filmy, což vzbudilo otázkyo stoupající kvalitě tuzemské produkce, ale též o tom, zda by nebylo lepší, kdyby čas od času soutěžila také jiná dvojice snímků z téže země. Oceněné filmy pak potvrdily, žeKarlovy Vary rovnou měrou ovládají šikovní debutanti a zkušení filmaři.
Být slepí ve slepé uličce EU
Domov: Krize evropské integrace se kryje s krizí zdejší, avšak jen časově. Domácí úkoly Prahy a Bruselu jsou velmi velmi odlišné.
Dezerce poslanců v demokratické společnosti
Domov: Problém přeběhlictví ohrožuje samu podstatu demokratické společnosti. Jak mu však čelit?
Jak Schwarzenberg zprivatizoval Čunka
Komentář: Na začátku se hrozba ministra zahraničíKarla Schwarzenberga, že odejdez vlády, pokud do ní opět usedne kvůliskandálům načas suspendovaný lidoveckýpředseda Jiří Čunek, mohla leckomujevit jako otázka cti.
Podivné odhady
Lidové Právo Dnes: Objektivita i řemeslné schopnosti novinářů se dobře vyjevují tam,kde se pracuje s takzvanými tvrdými daty. Ukázaly to naposledyzprávy o pražské demonstraci v úterý 8. července, kterou u příležitostipodpisu smlouvy o umístění amerického radaru v ČR svolalana šestou hodinu večerní iniciativa Ne základnám.
Knihovnička: historická
Knihovnička: Dějiny Albánie
Parížska mierová zmluva z roku 1947
Krize komunistického režimu v Československu v 50. letech 20. století
Mnohovrstevnaté ohledávání všednosti
Literatura: Se severskou strohostí nahlíží monotónní každodennost svých hrdinek Dánka rytmického jména Helle Helle i v románu Ženy bez mužů.
Limity růstu
Umění: Hudební festival Colours of Ostrava za sedm let své existence již získal vynikající pověst. Jenže s každým dalším rokem se jisté otázky stávají stále palčivější: kam až chce tatoakce růst? A není těch úliteb bohům nějak hodně?
Cesta tam a zase zpátky aneb všechno je jinak
Civilizace: Po více než čtyřiceti letech vzpomíná přední český filosof na jednu z prvních studentských konfrontací s reálným kapitalismem.