literární noviny
Euro a pravicové floskule
Domov: ODS se ráda vydává za přítelkyni podnikatelů, ochránkyni spořivých a přičinlivých občanů. Přitom každého z násbez rozdílu věku i sociálního postavení vláda ODS připravila odkladem v zavedení eura o víc, než si zatím vůbecdokážeme představit.
Deregulace nájemného v tržní ekonomice
Domov: Otázka dostupnosti nájemního bydlení pro sociálně slabší skupiny obyvatel, zejména pro mladé rodiny a pro penzisty, je jednou z těch, které český stát nedokázal uspokojivěsystémově vyřešit. Možnou cestu prospěšnou všem, včetně majitelů nájemních domů, nabízí následující analýza.
Proč by Praha byla lepší než Peking?
Civilizace: Zástupce organizace, zřízené pražským magistrátem na podporu myšlenky uspořádat v naší metropoli olympiádu, odpovídá na otázku Literárních novin.
Zrušme olympiádu
Civilizace: Všichni mluví o tom, proč by neměla být olympiáda v Pekingu, ale měla by být vůbec? Jsou-li peníze až na prvním místě, nikdo jiný už beztak vyhrát nemůže.
O tom se vám může leda zdát
Civilizace: Následující příklad přibližuje jeden z výjimečně kritických hlasů k olympiádě přímo z Číny.
Obhájci lidských práv: olympiáda Číně nepomohla
Civilizace: Padesátistránková zpráva Amnesty International nedává prostor k polemice: olympijské hry navylepšily situaci ohledně lidských práv v Číně.
Stručně ze světa 33/2008
Svět: V Bělorusku se rozhoduje právě teď.
Kde ty všechny včely jsou?
Jak pokračují… íránské jaderné tance?
Divadlo i práce v rozhlase jsou partnerskou záležitostí
Rozhovor: S uměleckými vedoucími Dismanova rozhlasového dětského souboru Zdenou a Václavem Fleglovými o tradicích DRDS a jeho historii, výchově nápodobou a slepé cestě„předvádění se“, o současném Českém rozhlase, ale i o některých svérázných zážitcích s porotami dětských soutěží.
Mají provozovatelé jaderných elektráren odpovídat za škody v plné výši?
Spor: Dnešní diskuse je věnována v první řadě podmínkám, za kterých jsou v české republice jaderné elektrárny provozovány. Začíná sporem o „omezenou odpovědnost“ jejichprovozovatelů a končí výzvou ke spolupráci na „konkrétních projektech v konkrétních obcích“, kterou mluvčí ČEZ adresoval zástupcům ekologických organizací.
Úspěšný reparát Letní filmové školy
Umění: V předchozím čísle Literárních novin se Jakub Patočka o nové koncepci uherskohradišťské filmovky vyjadřoval spíše se skepsí. Jeho názor je ovšem možné z jiného úhlu pohledurelativizovat.
Za duší Alexandra Isajeviče
Svět: Život a dílo zesnulého spisovatele jsou všeobecně známy, zásluha na odkouzlení sovětské fantasmagorie po právu ceněna.V současném Rusku je ale vyzdvihována spíš jiná část Solženicynova dědictví: ideologický a významově posunutý odkaz, o němžse na Západě příliš nemluví a z něhož mladí ruští demokraté věru nemají radost. Přinášíme komentář jednoho z nich.
Zabitá filmová škola
Umění: Letošní ročník Letní filmové školy díky králíkovské kauze a proklamovanému novému pojetí vzbudil zájem i těch, kteří si tuto akci do svých letních kalendářů ještě zapisovatnezvykli. Ve výsledku rozhodně předčil očekávání organizátorů, již museli z důvodu enormního zájmu v průběhu festivalu přestat vydávat nové akreditace. Jak tomu však bylos očekáváními účastníků?
Stranický parlamentarismus odmítám
Rozhovor: Jak zmínil již Nikolaj Širjájev, postoj Alexandra Solženicyna k demokracii nemůže zobecňující jazyk politologa náležitě vystihnout.Lépe je proto ponechat slovo Solženicynovi samotnému. O vztahu k poměrům v Jelcinově a Putinově Rusku si s ním před rokempromluvili novináři z německého Spieglu.
O sobě píši: jaký šel, takový přišel. Tvůj Leoš
Domov: Rázovitým stylem píše Leoš Janáček z Luhačovic svéženě Zdence. Korespondence s manželkou a dcerouz let 1893 až 1928 vypovídá intimně o skladatelii o člověku.
Janáček není jenom chlouba, ale i závazek
Domov: Rozhovor s Danielem Rychnovským, prvním náměstkem primátora města Brna pro kulturu.
Někdy ani Janáček nepomůže
Domov: Janáček se celý život úporně zasazoval za ideje, jež posouvaly kulturu a její tvořivé duchy kupředu. Je to však věčný zápas o vytvoření prostoru, kde mohou žít a dýchat všichni,kteří tvoří celé tělo kultury – nejen správci společných prostředků a obchodníci s kulturními statky, ale i nositelé idejí a tvůrci hodnot pro budoucnost.
1968? Spíše jen dílčí inspirace
Civilizace: V debatě Český úděl 1968-2008 pokračujeme sociologizující úvahou redaktora listu. Autor se zamýšlí zejména nad tím, ke které straně sporu Kundery s Havlem měla blíž tehdejšíčeská společnost a ke které se blíží ta dnešní.
Vidět nad Rusko
Domov: Člen iniciativy Ne základnám polemizuje s názorem, že diskuse o radaru je vhodné ukončit.
Kocáb na potápějící se tyrkysové kocábce
Domov: Záměr Michaela Kocába kandidovat v podzimních volbách do Senátu za Stranu zelených nelze přijmout bez rozpaků. Důvodů je hned několik.
Z letní pražské kavárny
Domov: Co se sluší myslet si o třech druzích přeběhlíků a třech druzích zelených, a co o socanech.