literární noviny
O čom som rozmýšľal v šesťdesiatych rokoch?
Civilizace: Text Miroslava Kusého se věnuje předpokladům, z nichž se Pražské či přesněji Československé jaro 1968 rodilo.
Se Střední Asií nás pojí dědictví východního bloku
Rozhovor: Se Slavomírem Horákem, odborníkem na Střední Asii z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a autorem knihy Rusko a Střední Asie po rozpadu SSSR, hovoříme o rozdílumezi specialistou a expertem, středoasijských režimech, struktuře tamních společností, masových médiích a vědě, příčinách války v Afghánistánu i o problémech současnéhovysokého školství.
Je soukromé vlastnictví nedotknutelné?
Spor: Nejen v souvislosti s probíhající privatizací nemocnic se nabízí otázka, do jaké míry máme soukromé vlastnictví skutečně považovat za nedotknutelné. Právník s ekonomemv našem dnešním sporu debatují nad některými nuancemi této otázky.
Cesta určená principem hry
Umění: Ozvěny lidového betlemářství, starých malířských mistrů, stejně jako moderní výtvarné přístupy a bohatou imaginaci lze nalézt v pestrém díle předního českého ilustrátora JosefaKremláčka.
Další okurky pro labužníky
Domov: Stránky Lidového Práva Dnes ve vrcholící okurkové sezoně okupujeněkolik ústředních linek. „Srbského řezníka“ konečně převezli doHaagu...
Naděje pro Klementinum
Domov: Je-li blob jen dobrý, musí být Klementinum špatné? Anebo jsou věci v diskusi o Národní knihovnu přece jen složitější?
Sto měsíců na záchranu Země
Domov: Pod tímto titulkem vyšel v pátek 1. srpna2008 v The Guardian článek řediteleNew Economics Foundation AndrewaSimmse. Autor, vycházeje z konzervativníchpropočtů vývoje klimatickýchzměn, říká...
Stručně ze svěa 31/2008
Svět: Írán dostal poslední varování. Již počtvrté.
Jádro pro Indii plus stíhačky pro Pákistán nerovná se mír.
Jak pokračují… starosti premiéra Browna?
Rusko a demokracie za Medveděva? Spíše horší
Svět: O změnách, které se dějí i nedějí v Rusku od jarní mocenské výměny, potížích tamních novinářů a občanských aktivistů i o pozadí ruské reakce na americký radar v Brdechjsme si promluvili s Dmitrijem Kozlovem, naším petrohradským dopisovatelem.
Stručně ze světa 32/2008
Svět: Obliba Lisabonské smlouvy v Irsku klesá i nadále.
Vůle reformovat globální trh pořád chybí.
Jak pokračuje… závěr kariéry Ehuda Olmerta?
Podpořte Obamu. Zn.: Od tří dolarů výše
Svět: Demokratickému kandidátovi na prezidenta Spojených států věnují masmédia daleko více prostoru než jeho protivníkovi. Namísto celistvého profilu, jakým jsme před třemi týdnypředstavovali Johna McCaina, proto pokračujeme v letním cyklu o vítězích amerických primárek dvěma texty, které relativizují obamovský mýtus. První je zaměřen na povahuhnutí, které se kolem kandidáta vytvořilo.
Úskalí diskuse o „českém údělu“
Civilizace: Diskuse o českém údělu obchází v samém jejím základu přítomnou otázku: jak vlastně normální demokratické poměry vypadají?
Pacifista? Nic takového
Rozhovor: Za nejslabší část Obamova programu je vesměs označována zahraniční politika. O tom, jak je to skutečněs naivitou, nepřipraveností a mírumilovností demokratického kandidáta, jsme si promluvili s newyorskoupolitoložkou Sarah J. Winterovou.