literární noviny
Potřebujeme Fond, ne Ústav
Domov: Glosa bývalého zaměstnance Ústavu pro studium totalitních režimů rozvádí jedenz možných návrhů na systémovou změnu v bádání o letech komunismu – je jím agenturavytvořená po vzoru Česko-německého fondu budoucnosti.
Proti nucenému přerušení činnosti galerie Artwall
Domov: Postup Magistrátu hlavního města Praha působí dojmem, jako by se jednalo o odplatu za uměleckou kritiku obsaženou v projektu skupiny Guma Guar.
Říjnové volby ve světle volební účasti
Domov: Je dobré si připomenout, že nejen pohledem pravicových komentátorů, ale také pohledem vědy nezvítězila sociální demokracie ve volbách ani tak díky svému volebnímuprogramu, jako díky schopnosti přesvědčit voliče, že „o něco jde“.
S komickými čepičkami u kotníků
Domov: Nové svědectví v případu Milana Kundery prokazuje, co Literární noviny tvrdily od počátku: Kundera nikdy nikohoneudal. Jiná věc je, že proti fanatismu a hysterii Ústavu pro studium totalitních režimů, Respektu a dalších médií anidalší z řady důkazů zřejmě nebude nic platný.
Odvlčkování?
Lidové Právo Dnes: Po několik dní se v Hospodářských novinách objevovaly články o možnémnástupu předsedy sociální demokracie do vedení Sněmovny. Nynějšíparlament je ve své dolní komoře podle slov jednoho právníka„zavlčkovaný“, čemuž se dá rozumět tak, že jeho předseda není plnohodnotnýmpředsedou, ale je výsledkem provizoria, při kterém zůstalo.
Rituální vražda osmašedesátého
Domov: Zapomeňte na osmašedesátý. Nikdynebyl a ani nebude. Tímto prorocko--analytickým zvoláním jak ze skálydo vod Rýna loučí se se scénou hlavnípostava, zmařený život dívky, kteráPolíbila Dubčeka, jak zní i název nejnovějšíčeské hry.
Politické myšlení umožnilo změnu
Domov: Historii vzniku Manifestu Hnutí za občanskou svobodu, který pod názvem Demokracii pro všechny vznikl na podzim 1988,stručně popisujeme v druhé části tohoto tématu. Zde publikujeme odpovědi několika tehdejších signatářů na dvě otázky:Podařilo se naplnit cíle Manifestu? Je dnes česká intelektuální diskuse na takové úrovni, aby dokázala zpracovat programovýdokument podobného typu?
Stručně ze světa 48/2008
Svět: Eurozóna upadá, konečně i oficiálně.
Fenomén V. K. získává nové rozměry.
Jak pokračuje… cesta lidstva ke konci existence?
Kdo zachrání světové klima? Města?
Civilizace: Život ve velkoměstě nemusí být zároveň životem proti přírodě. Osvícení zastupitelé po celém světě přicházejí s iniciativami, které mohou ekologickou situaci zlepšit.
Zárodky dějinné alternativy
Civilizace: Za sporem o Český úděl se skrývá politická filosofie, jíž lze jen obtížně porozumět bez pochopení mimořádného myšlenkového počinu Karla Kosíka (1926 – 2003), který ztělesňujedějinné možnosti a naděje roku 1968 v krystalické podobě.
Probuzení: skutečný příběh daně
Civilizace: Jedno ze zatím nepříliš medializovaných jednání o budoucnosti krizí stižené světové ekonomiky se odehraje na přelomu listopadu a prosince letošního roku v katarském Dauhá.Důležitou součástí jednání bude diskuse o změnách systému mezinárodního zdanění.
Narušitelé klidu
Domov: V čem se liší výroky „Táhněte do Ruska!“ a „Čechy Čechům“? Oba jsou ze stejného soudku, oba ohrožují demokracii.
Skrývání se za tvářemi těch druhých
Domov: Brněnští chodci mají možnost pokochat se nadživotními portréty několika příslušníků bývalé Státní bezpečnosti. Co to o podstatě totalitního režimu vypovídá, nevědí patrně anisami autoři této tristní instalace.
Hašek versus Palas
Domov: Směr, jímž se vydala jihomoravská sociální demokracie, je tím nejhorším, co českou politiku potkalo od vznikuTopolánkovy koalice.
Zapomenutá lebka
Lidové Právo Dnes: Mezinárodní srovnání nesnese z hlavních českých deníků vlastněžádný. Na milost se mi dnes nechtějí brát ani Hospodářské noviny.
Riskantní předsednictví
Domov: Jak se blíží okamžik, kdy má Česká republikapředsedat Evropské unii, rostouobavy, jak to dopadne.
Kdy budeme bydlet se Sluncem?
Civilizace: Na západ od našich hranic vznikají celé čtvrti ekologicky šetrných domů. Naši investoři však ve snaze o světovost zatímkopírují to, co už se projevilo jako energeticky neudržitelné.
Žije už jen pár velkých zpěváků
Rozhovor: S legendárním horňáckým primášem Martinem Hrbáčem o horňácké muzice, spolupráci s kapelou Čechomor nebo o tom, zda houslím, na které se nehraje, nebývá smutno.
Myslím, tedy slam
Umění: V brněnském klubu Fléda proběhl již pátý ročník celostátního finále Slam poetry. S mnohými překvapeními.
Škola moderního světoobčana
Umění: Namkaitseren Sančir (narozen 1946) je v Ulánbátaru vážený pán. Koluje v něm krev polských a mongolských aristokratů, jeho tatínek sem z předválečného Německa přivezlideje konstruktivismu a první housle. Sančir maluje nádherně barevné obrazy prosycené směsí evropské a dálněvýchodní inspirace. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovouškolu v Uherském Hradišti a Akademii výtvarných umění v Petrohradě. V roce 2004 získal cenu Evropské unie za uměleckou činnost. Od 11. do 28. listopadu vystavuje v plzeňskégalerii Sgrafito.