literární noviny
Jak fašisté a chuligáni sblížili Gyurcsánye s Ficem
Svět: Slovensko-maďarské vztahy poznamenalo v posledních době několik incidentů, jež stojí za to připomenout v náležitých kontextech.
A zase ten Surkov
Svět: V minulém čísle jsme upozorňovali, že návrh prezidenta Medveděva rozmísit rakety Iskander v okolí Kaliningradu není tím nejpodstatnějším, co v jeho Zprávě o stavu Ruskéfederace zaznělo. Teprve v uplynulém týdnu se ale ukázalo, jak moc je situace vážná.
Demokracii pro všechny
Domov: Manifest Hnutí za občanskou svobodu Demokracii pro všechny vznikl v průběhu roku 1988 v prostředí Charty 77. Závěrečné porady o jeho textu se v polovině září onoho rokuúčastnili hlavní iniciátor vzniku Hnutí Rudolf Battěk, Václav Havel, Jiří Kantůrek, Ladislav Lis, Pavel Naumann, Radim Palouš, Jaroslav Šabata, Jan Štern a Alexandr Vondra. SignatářiHnutí se ve své době označili za politickou opozici režimu – zatímco Charta 77 byla opozicí především mravní, založenou na obhajobě lidských práv, nikoli systematické politicképráci – a předznamenali tak vznik pluralitní demokracie v následujícím období. Zveřejňujeme ho ovšem nejen jako dokument doby, ale také jako výzvu k diskusi o politickémprogramu pro tuto zemi, na němž by se byli s to shodnout lidé z podobně rozmanitého prostředí.
Pandy za kozy, svobodu za peníze
Svět: Před třemi týdny byla v Literárních novinách rozebrána složitost poměrů na Tchaj-wanu i problematika tchajwansko-čínskéhosbližování obecně (LtN č. 43/2008). V souvislosti s oficiální návštěvou dosud nejvýznamnějšího z pekingských úředníků na ostrově,která se mylně vykládá za příznak lepších zítřků, se k tématu opět vracíme.
Irak v tieni
Svět: Čerstvě zvolený americký prezident se ve dnech po triumfu vyjadřoval ke všemu možnému, jen ne k situaci v Iráku. V prvním z tematických bloků o výzvách, jimž bude musetObamova administrativa čelit, jsme se tak zaměřili právě na poslední vývoj v této oblasti.
Dramatické důsledky?
Svět: Známý americký myslitel se v pravidelném komentáři zaabývá tématem, o němž je podle Jaroslava Drobného „škoda hovoriť“: bezvýsledně pokračujících rozhovorech o smlouvěSOFA, která se měla stát novou legalizací vojenské přítomnosti Spojených států v Iráku.
Neustálá pozornost znamená plnější život
Rozhovor: S Janou Horáčkovou, která učí v Peru na indiánské univerzitě, o pralese, indiánech, mahagonu, postavení bílého člověka a knize fotografií, kterou právě vydává.
Bude Evropská unie mluvit jedním hlasem?
Na západní (pražské) frontě klid?
Umění: V dalším dílu svého Divadelního zápisníku se Vladimír Just věnuje premiérám Tří mušketýrů v Městském divadle Brno, Furiantům 2008 Davida Drábka v brněnském Národnímdivadle a druhé české inscenaci Havlova Odcházení Andreje Kroba.
Lepšie je odísť
Umění: Kterak se i další filmařský pokus o společenskokritické melodrama stal spíše nepovedenou karikaturou existencí prvoplánově plochých a ve svém jednání neuvěřitelných.
Vytírání suchým mopem
Umění: Jedno z nejčastějších diváckých hodnocení filmů, k nimž dochází bezprostředně po zhlédnutí díla, lze diplomaticky shrnout do fráze „bylo to o ničem“. Slovenský film režírovanýčeským tvůrcem Zdeňkem Tycem tuto formulku naplňuje až po okraj. Malé oslavy jsou snímek tak zoufale nekreativní, že snad ani nemohl vzniknout jinak než na zakázku.
Neříkejte?! Už je v Pánu?
Literatura: Proč mají nakladatelské domy prostorné a protáhlé předsíně? Jak je prstům „v kleštích příliš těsnýchkláves“? Je na tom současná poezie opravdu tak zle, nebo jenom tak zle, jako vždy byla?
Čtyřicet let šedi
Literatura: Vztahy milostného trojúhelníku uprostřed všednodennosti normalizačních let Monika Zgustová ve své novele Zimní zahrada rozvíjí v typizovaných historických kulisách, aniž bysvé postavy obohatila zajímavějším vnitřním nábojem.
Osidla pomýlení
Literatura: V románu Eliášovo křeslo Igor Štiks poukazuje na pozadí německo-chorvatské kulturní tradice na to, že jedním ze stigmat současnosti je také neschopnost vyjasnit si vztahk minulosti.
Protiněmecká levice v nesjednoceném Německu
Civilizace: Jistě specifickým fenoménem západních sociálních hnutí je antiněmecké hnutí, které se zrodilo v Německu na konci studené války v souvislosti s úvahami o znovusjednocenízemě a které toto sjednocení s odkazem na hluboce zakořeněný nacionalismus a rasismus německé společnosti odmítalo. Totéž radikálně levicové hnutí ale požadovalobezpodmínečnou ochranu Izraele Německem, a tak podporovalo například i obě války s Irákem.
Den po sovětské invazi
Civilizace: Na sociální hnutí ve společnosti samozřejmě působí i mezinárodní politická situace. Jedním z témat, které západní badatelé reflektují, je vztah západních komunistických strank Pražskému jaru a zrod eurokomunismu.
Severní Irsko 1968?
Civilizace: Pro Severní Irsko znamenal rok 1968 nikoli modernizaci a společenské uvolnění jako pro velkou část západní Evropy, ale naopak počátek třicetiletého násilného konfliktu mezimístními náboženskými skupinami. Přesto by nemělo být v rámci vzpomínky na zatím poslední celoevropský revoluční rok opominuto. I v Severním Irsku to totiž byli studenti,kdo revoltu na počátku inicioval.