literární noviny
Maxmilien Aue svým bratrům a sestrám
Literatura: Podle španělského spisovatele Jorge Semprúna největší událost prvních padesáti let našeho století, vedle toho obvinění z pornografičnosti a kýčovitosti. U románu vyvolávajícíhotakové kontroverze se ani nelze divit osmi stům tisícům prodaných výtisků jenom ve Francii. Jonathan Littell napsal Laskavé bohyně jako encyklopedicky hutné hlášení svědkaholocaustu a suchopárnost v něm kombinuje s hororově jarmarečními rysy.
Sarkozy konečně získal vyzyvatelku
Civilizace: Přestože skupina stran, jež trvale kritizují reformy současné francouzské vlády, je nezvykle pestrá, zůstává formulace alternativní politiky na straně socialistů. Ta má dnes za seboudůležitý sjezd a od předminulého týdne rovněž nové vedení. S jakým nápady se prosazovalo a co od něj čekat?
Už ani demonstrace nejsou, co bývaly
Civilizace: Nejen o tom, jak se za Sarkozyho vlády mění pověstné odhodlání Francouzů bojovat za sociální, lidská a občanská práva třeba v ulicích, jsme si promluvili s Didieurem Massonem:učitelem, publicistou a častým účastníkem protivládních demonstrací.
Bojíme se stát mimo hlavní proud
Rozhovor: S poslancem německého Spolkového sněmu Hansem-Josefem Fellem o ropném zlomu a obnovitelných zdrojích energie, Kanadě jako ropné velmoci a možnostech rozšiřovánítěžby uhlí i o příčinách výstavby větrných elektráren v Číně.
Houby téměř bez hub
Umění: Skupina Handa Gote research & development uvedla nedávno pod záštitou divadla Alfred ve dvoře novou inscenaci Houby. Zdá se, že její tvůrčí krize pokračuje.
Poslední blankytná stezka Sonnyho Halase
Umění: Dvacátého čtvrtého listopadu zemřel výjimečný člověk, malíř a svérázný konceptuální umělec. Na jeho osobnost i uměleckou činnost vzpomíná jeden z jeho nejbližších přátel.
Ideální svět Andrzeje Jakimowského
Umění: V době, kdy je česká kinematografie stále poplatnější mainstreamové popkultuře, působí polské Fígle jako více než žádoucí změna. Režisér a scenárista Andrzej Jakimowski jakoby jejich prostřednictvím vracel diváckou paměť o pár desítek let nazpět. Do let šedesátých, kdy lyrizace hrdiny a upozadění děje nebyly na škodu návštěvnosti.
Evangelium podle Víta
Umění: Od 18. listopadu se do širší distribuce díky společnosti Aerofilms dostal také dle mínění poroty sekce Česká radost Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava nejlepšíčeský dokument roku 2008: Ivetka a hora režiséra a filmového teoretika Víta Janečka.
Co ti mladí mají pořád s tou postmodernou?
Literatura: Jak se to má dnes s estetickými a kulturními hodnotami? Čím je přínosná nastupující generace literárních vědců? K často diskutovanému problému se v rozhovoru pro čtyřicátésedmé číslo Literárních novin vyjádřil i Vladimír Křivánek, předseda Obce spisovatelů. V následujícím textu mu odpovídá jeden z mladých kritiků.
Obrazy, barvy a vůně ženské duše
Literatura: Svlékání z růže je v pořadí dvanáctou sbírkou ostravské básnířky Lydie Romanské, jež zde v lyrické intimnípoezii nabízí zpověď z posledních let svého života.
Stinné pokoje a rušné ulice
Literatura: Nedávno vydaná antologie současné vietnamské prózy ukazuje, že revoluční a vlastenecký patos ustupuje mnohostrannému pohledu na problémy moderní společnosti.
Kronika rodinné opuštěnosti
Literatura: Román Polednice mladé německé autorky Julie Franckové byl v roce 2007 oceněn jako nejlepší německy psaná próza. Autorka v něm vypráví o tichém utrpení osamělýchčlenů jedné židovské rodiny na pozadí velkých historických událostí dvacátého století a skrze metaforu pohádkové bytosti okrádající rodiny o malé děti polemizuje s tématemkrutosti mateřské lásky.
Evropská unie a základní lidská práva
Civilizace: Cílem rozvojové politiky Evropské komise je vymýcení chudoby. Počínaje rokem 1992 je do všech dohod se třetími zeměmi nebo regionálními uskupeními zahrnován jakopodstatný prvek respekt k demokratickým principům, lidským právům a právnímu státu. Současně s tím ale není z hlediska dopadu na vymýcení chudoby vyhodnocovánglobální trend k liberalizaci a deregulaci, který je také ústředním prvkem rozvojové spolupráce. Důsledkem toho je zanedbávání a nedostatečné financování pomoci některýmsektorům společnosti a podpory základních lidských práv – jako je vzdělání, péče o zdraví a uplatňování práv žen.
Úděl jako osud vyvoleného
Civilizace: Cyklus esejů Český úděl 1968 – 2008 pokračuje úvahou autora Osmašedesátého: „Úděl je suma našich zkušeností, často však chabě reflektovaných nebo spíše vůbecnereflektovaných, přetavených už ve stereotypy, které nám téměř samovolně naskakují, když se nová situace začíná podobat nějaké nám již známé.“
Pražské jaro versus devadesátá léta
Civilizace: Čtyřicáté výročí Pražského jara není jen příležitostí k připomenutí jednoho z vrcholů našich dějin. Je především příležitostí k zamyšlení, čím nás dnes inspiruje jak tehdejší reforma,tak i její potlačení.
Strana zelených čeká na ránu z milosti, zelená politika na obrození
Domov: Z kongresu ODS musí mít ve Straně zelených radost, ve středu pozornosti se na chvíli ocitl někdo, kdo je na tom ještě hůře nežli oni. Je to ovšem radost pomíjivá a také sobecká:poctivou zelenou politiku potřebujeme mnohem víc než jakoukoli politiku ODS.
Nejen pseudoproblémy
Domov: Dárek ke dvacetinám polistopadové české demokracie se po naší politické reprezentaci rozhodla chtít studentskáiniciativa Inventura demokracie. Přestože se doposud nedočkala významnějšího ohlasu, bylo by chybou její aktivitypodcenit.
Pořád dokola
Lidové Právo Dnes: Motáme se v kruhu, jako na kolotoči. Opakovaně se oprašují otřepanátémata a znovu a znovu se – jako by to bylo poprvé – jimi dojímáme.Například když je šermováno svobodou slova.