literární noviny
Step, jurty a deprese
Umění: Zprávu o tom, že se současný, zejména východoevropský film vydává cestou poetiky sklíčenosti, podaly v prvních listopadových dnech festivaly v Mannheimu-Heidelbergui Chotěbuzi.
Mezi Východem a Západem
Literatura: Maltská literatura psaná maltštinou nemá příliš dlouhou historii. Malta samotná nemá ani tolik obyvatel jakoBrno. Překlady zdejších básníků nabízejí výjimečné a v našem literárním zorném poli ojedinělé setkání.
Řeči o sladké pomstě
Literatura: Zneužít důvěřivost, zneužít dobře odpozorovaný zlozvyk člověka – zneužít handicap. Nad morálními rozměry právě takového jednání se zamýšlí román amerického prozaikaThomase Coraghessana Boyla, ačkoli jsou jeho hlavními výsadami humor a vypravěčská vynalézavost.
Krabička cigaret ze Sarajeva
Literatura: O své zkušenosti z války chorvatský prozaik Miljenko Jergović v rozhovoru pro nakladatelství Periplum řekl, že „za války byli špatní lidé ještě horší a dobří lidé se měnili v anděly“.Ve své knize Sarajevské Marlboro ovšem hovoří i o paradoxních proměnách hodnot, o tom, kterak se kritéria morálky ve vyhrocených situacích obracejí vzhůru nohama.
Nekončící ťukání na dveře ekologické vesničky
Civilizace: V místech bývalého vojenského prostoru u Mimoně málem vznikl ukázkový komplex, jak bydlet a hospodařit s minimálními dopady na okolní přírodu. Jenže…
Téměř neuvěřitelné
Domov: Prohlášení prezidenta republiky po skončení jednání Ústavního soudu dne 26. listopadu2008 roztomile dokládá smutný fakt, že Lisabonská smlouva pro něj byla, je a bohuželasi i zůstane čímsi mezi změnami klimatu a španělskou vesnicí.
Kouzelník z varieté vs. nadšené reakce diváků
Domov: Od vpádu Daniela Landy do brněnského divadelního kvasu se zdá, že hlavním nástrojem umělecké kritiky se pro příště stane politický manifest. Už samo ohlášení záměruprovázelo prohlášení Petra Váši nazvané Nevítám, premiéru zase provází následující dvojice otevřených dopisů. Na dopis bývalého uměleckého šéfa a člena souboru divadlaodpovídají dva herci současní.
Omluva Milanu Kunderovi
Domov: Prohlášení k obvinění Milana Kundery, přijaté plenárním zasedáním Akademie literatury české, by mohlo představovat tečku za případem, kdyby vyšlo v Respektu i s podpisemjeho šéfredaktora.
Existují dva Steigerwaldové?
Domov: Tahle otázka by mohla napadnout každého po přečtení dvou článkůvyšlých v Mladé frontě Dnes – loni 24. srpna a letos 24. listopadu.
Radar pro děti
Domov: Senát podle očekávání schválil umístění americké radarové základny v České republice. Co my na to?
Demontáž
Lidové Právo Dnes: Světe div se! Český Ústavní soud konstatoval, že Lisabonská smlouvanapsaná tak, aby nebyla v rozporu s ústavním pořádkem jednotlivýchevropských zemí, není v rozporu ani s tím českým. Naše seriozní novinyse mohly po celý týden zabývat třeba otázkou, proč jsme poslední.Po celý týden ale probíhala především demontáž prezidenta Klause.
Naše Čezko
Domov: Procházka po hlavní istanbulské pěší tříděIstiklal je inspirativní nejen nekonečnýmtokem neprostupného davu, stejnýmv poledne i v půli noci.
Nový řád Nicolase Sarkozyho
Civilizace: Po roce a půl v úřadu je francouzský prezident relativně neoblíben a jeho reformy všelijak pokroucené. Hlavní z předvolebníchzávazků však plní: dědictví května 1968 říká Francouzům stále méně.
Somálští piráti vs. zbytek světa?
Svět: Sporťácko-dramatické pojetí světového dění, v jakém si masmédia libují, nabylo v souvislosti s nedávným únosem saúdskoarabského tankeru nových kvalit.
V Thajsku jde o systém, ne o letiště
Rozhovor: Za zpěvu státní hymny a velké pozornosti novinářů skončila osmidenní blokáda mezinárodního letiště v Bangkoku. Krize v zemi nicménětrvá. O tom, proč je uklidnění po zákazu vládní Strany lidové moci a rezignaci premiéra Wongsawata pouze zdánlivé, i o skutečnépodstatě thajského dění jsme si promluvili s Adélou Cvačkovou, českou historičkou, která pracuje v Bangkoku jako tlumočnice.