literární noviny
Plynatost, čili turkmenská normalizace
Svět: Dva roky, jež příští týden uplynou od smrti prezidenta – Otce Turkmenů, stačily k tomu, aby se kdysi nejkurióznější z moderníchdiktatur změnila v obyčejnou středoasijskou autokracii.
Stručně ze světa 50/2008
Svět: Mezinárodní konference o klimatických změnáchv Poznani...
Kazetová munice konečně zakázána.
Jak pokračují… přípravy na americké staženíz Iráku?
Zbývá jediný výstřel
Svět: Poslední vědecké poznatky naznačují, že máme-li zamezit nekontrolovatelným klimatickým změnám, musíme se vydat cestourychlé a úplné dekarbonizace ekonomiky.
Ještě v šedesátých letech bylo na Kubě veselo
Rozhovor: S překladatelkou ze španělštiny Libuší Prokopovou o počátcích české hispanistiky, práci Čechoslováků na Kubě v šedesátých letech a cestách do zemí Latinské Amerikyi o Španělsku po smrti Francisca Franca.
MCH: Není zvláštní důvod k bujarému veselí
Umění: Do brněnského klubu Bigbít přijel 22. listopadu MCH Band. Kapela, která patří ke klasice české alternativní hudební scény, zde odehrála koncert postavený především na písníchz posledního CD Nech světlo dohořet, Kateřino.
Pocta hvězdnému prachu
Umění: Biografie o ikoně rakouské populární hudby – zpěváku Falcovi – nabízí možnost srovnávat různé způsoby filmového ztvárnění umělecké osobnosti; ať už z hlediska hodnověrnosti,či míry vykreslení psychologie postav.
Zbytečně o Srpnu
Umění: Jako historické pozadí pro demonstraci, jak náhle se mohou zvrtnout osudy mnoha lidí, si Vladimír Drha ve snímku Anglické jahody zvolil události československého srpna roku1968. Poloha ahistorické všednosti by však možná příběhu přinesla zajímavější vyznění.
Po slechu
Literatura: Trojí ohlédnutí za nedávnými večery autorských čtení, a nejen za těmi, které v zrnku písku chtěly vidět svět. Je poezie vábivější jako slyšená? Jakou roli hraje básníkůvzjev?